Reakcia na: irizar #13237:
To co popisujes ma jednu zasadnu vadu na krase. A to je sposob myslenia, ktory je strasne spatny a pokial sa neotoci, tak bude ozaj jedno kto a s cim bude v BB jazdit a ci vobec.Tu zmenu myslenia charakterizuje krasna reakcia riaditela RoPIDu na siahodlhu rec zastupcu Ceskych Drah o tom co zase kde ide a nejde a preco je toto takto a ine onak. Na tej vcerajsej verejnej diskusii na to reagoval riaditel RoPID (Regionalny organizator Prazskej Integrovanej Dopravy) zhruba nasledovne: "Pane Vy si ale uvedomte, ze to, odkud kam, kdy, s jakym intervalem, za kolik a jak oznacene budou jezdit primestske vlaky v okoli Prahy nerozhodujete Vy nybrz ja. Ja jsem nakupci dopravnich vykonu. Ja jsem poveren od svych zakazniku to vsechno koordinovat. Takze prosim prestante umele vytvaret problemy a tvarit se, jak strasne efektivne pracujete kdyz je resite. Pokud se Vam nelibi, ja si ty vykony koupim od jineho dopravce."
A toto je presne problem. Zakaznici ste Vy vsetci v BB bez ohladu na to, ci vobec MHD vyuzivate. Platite si tie vykony z Vasich dani. Zacnite na to kukat takto a uvedomte si, ze mesto iba poverujete tym, aby nakupilo dopravne vykony, ktore chcete Vy, v kvalite aku chcete Vy a v mnozstve, ktore chcete Vy. Vy tym padom poverite volenych zastupcov aby vo verejnej diskusii dospeli k zaveru, co zhruba je mozne z dani na to vyclenenych realizovat a takto formulovane zavery mozu byt jasnym podkladom pre vyberove konanie. To konanie je potom mozne postavit do roviny, toto chcem a ty mi povedz za kolko a bud ber alebo neber. Uvedomte si, ze neexistuje za ziadnych okolnosti, aby SAD BBDS alebo snad SAD Zvolen o tychto veciach rozhodovalo. Alebo je bezne, ze ked idete kupit salam, tak Vam predavacka povie aky salam chcete a ci ho chcete 20 deka alebo 30 deka??? Pokial nezacnete konecne poriadne stresovat vami volenych zastupcov, aby pochopili, ze oni nakupovali vykony a oni rozhodli kolko za nie a nemozu sa dnes vyhovarat ani na SAD BBDS ani na nikoho ineho, tak potom sa zacne blyskat na lepsie casy. A ak jedneho dna Kralik alebo Muron povie Polonymu alebo Kornietovi, aby drzal hubu a krok, lebo on je ten, co to plati a kope za svojich zakaznikov, ktori chcu, aby jazdil autobus zo Sasovej do Nemiec a mal oznacenie -135, tak potom to zacne vypadat normalne. Dovtedy su to iba rozne formy bolsevickeho rozkradania.
to som si nevsimol. Ci sa pomylil Chabada, alebo redaktor neviem.
irizar
Povedzme, že mesto zruší zmluvu so Zvolenom a dá MHD opäť do rúk BBDS za podmienok, ktoré deklarovala v poslednej ponuke. Rok, možno dokonca dva bude všetko v pohode a potom si BBDS náhle zmyslí, že jej stúpli náklady a chce od mesta prevádzkovú dotáciu povedzme 60 miliónov korún. A ak im mesto nevyhovie, nuž, budú musieť rušiť linky, škrtať spoje a zrušiť trolejbusy. Stavím sa o pušku a psa, že presne k tomuto dôjde, keďže v BBDS si budú vedomí, že trolinky sú najlepšími rukojemníkmi a nástrojom vydierania. A keď im mesto zaplatiť odmietne, pretože na to jednoducho nebude mať, čo urobíš? Spustíš petíciu, aby sa zaviedla daň za trolejbusy (cca 600 SKK ročne na obyvateľa). A mimochodom, potom už bude môcť magistrát vypísať aj desať súťaží, žiadny seriózny dopravca, ktorý si bude pamätať, ako to "vtedy v 2006-stom skončilo so SAD ZV" sa sem nepohrnie. Takže Bystrica skončí s BBDS a po ďalších ôsmich rokoch jej hrôzovlády žiadna MHD nebude. Alebo sem možno príde Diago s Absolut rábami...
Neberte to tak, že som proti trolejbusom, presne naopak. ALE NIE ZA CENU, ŽE MHD BUDE ZNOVU PREVADZKOVAŤ BBDS, ktorá za posledné roky aktívne vyštvala do IAD tri štvrtiny cestujúcich (mimochodom, tie staré šroty, čo si ľudia pokúpili nasmradia za deň viac než nové autobusy SAD ZV za mesiac). Najoptimálnejšie a zrejme nareálnejšie riešenie by podľa mňa bolo, keby BBDS robila trolejbusy, SAD ZV autobusy a celé by to finančne zastrešovala MHD BB a.s. (prirodzene bez toho kreténa Muroňa), prípadne novovzniknutý DPMBB. Ten by určoval CP, tarifu, predával lístky (najlepšie klasické štikacie časové, na čipovky by sa dali nahrávať mesačníky) a platil dopravcom za výkony PODĽA VYKÁZANÝCH NÁKLADOV, nie ako si kto zmyslí. A nebola by od veci zmluva s BBDS, že ak odmietnu robiť TD dopravu, budú povinný previesť komplet infraštruktúru aj vozový park na mesto za účtovnú cenu.