Reakcia na: VLK #10290:
Vidím tři problémy:1) co těch druhých 50%? Ti by měli i nadále shánět drobné a vykonávat obchodní transakce u řidiče (a zdržovat těch "poslušných" 50%)?
2) Naprosto nechápu, jak chcete přimět lidi, aby si cvakali i při výstupu (musíme počítat, že lidé jsou sklerotičtí a když vystupují, tak už jsou často duchem někde jinde), aniž by to byla čirá buzerace.
3)I kdyby se nakrásně zvýšila rychlost odbavení při nástupu, zase by se to mohlo dost zdržet při výstupu- ono když se vám takových 20 lidí rozhodne naráz vystoupit, tak bych nechtěl vidět ten boj o označovače!
A jinak stojí za úvahu, že v civilizované Evropě se i v dálkové dopravě preferuje urychlení odbavení na zastávkách, takže na významných zastávkách regionálních linek řidič jízdenky neprodává a odbavení probíhá v kanceláři (obvykle několik přepážek, takže to jde rychle a ještě může obsluha klientům fundovaně poradit). Takhle to funguje minimálně ve Francii, Itálii a Španělsku a je to opravdu moc hezké! A v MHD v tamních městech taky moc hotovostních operací neprobíhá (Anglii a Irsko neznám, ale jinde to platí určitě), protože je preferován nákup jízdenek mimo vozidlo, i když se nastupuje předem a často si musí označit skoro všichni.
inca
Vyhlásenie súťaže: 28.9.2005
Ukončenie súťaže: 30.10.2005
Vyhlásenie výsledkov: 15.11.2005
Priebeh rokovacích konaní: 30.11.2005
Vyhlásenie prevádzkovateľa: 30.11.2005
1. Na aku dobu sa uzatvori zmluva? Na rok 2006? Na 5 rokov? Naveky? Z podmienok sutaze sa to zistit neda.
2. Terminy. Ktory potencialny dopravca urobi za mesiac optimalizaciu, zabezpeci autobusy, informacny a odbavovaci system? Bez pristupu k udajom o pocte prepravovanych cestujucich ktore ma len SAD a tak ich nikomu neda, ved ich nedala ani mestu
3. Odbavovaci system? Novy dopravca bude pouzivat ten sadkarsky? Zavedie vlastny? Prepoji ho zo SAD? Mesto bude zase odkazane na akesi vystupy ktore mu ktosi poskytne. Bez moznosti kontroly.
Kym nebude mat celu tvorbu CP, statistiky, kompletne udaje zo strojcekov a celu spravu odbavovacieho systemu pod palcom ten, kto MHD financuje, t.j. mesto, tak akakolvek "sutaz" je len kabaret. Mizerny kabaret. Dopravca bude moct kedykolvek manipulovat s udajmi kedze bude jediny kto k nim ma pristup. Mesto bude platit dotacie vzdy ked dopravca povie "DAJ!" pretoze ich vysku a hlavne potrebu nema ziadnym sposobom ako skontrolovat.
Takze mi unika zmysel tejto "sutaze" ak nepocitam BUBUBU na SADku a odfajknuty bod radnych, ktori mozu v buducnosti prehlasit, ze nikto sa do sutaze neprihlasil. Do takejto sutaze by sa totiz prihlasil len idiot. A SAD sa moze len smiat, lebo nic, ale
skutocne NIC ju nenuti k tomu, aby cokolvek na existujucom systeme (systeme je prehnane slovo) MHD v BB zmenila.