Reply on: Košičan #59829:
K poslednému odseku. Vyhlášku pre cestnú dopravu sa mi nechce hľadať, takže ti spravím príklad v doprave na dráhe. Na kurze vodiča električky boli dvaja uchádzači s určitou zrakovou chybou, no stále vyhovujúcou na vydanie preukazu na vedenie električky. Po troch rokoch sa vyhláška novelizovala a jeden z nich prestal spĺňať zrakovú ostrosť ňou určenú, na čo sa prišlo na preventívnej prehliadke. Následne jednému z týchto dvoch bezpečnostný orgán preukaz odníme. Aký máš na to názor? Je ex vodič električky diskriminovaný? Podľa mňa nie. Nevidíš paralelu s mladým vodičom?

TA
Re #59822 jt: nejde ani tak o vierohodnosť, skôr o zdravý rozum - retroaktivita je jasná ako facka. Človeku, ktorý študuje, jednoducho prirátali odštudované roky pred začiatkom účinnosti zákona. Tým chcem teda povedať, že zákony môžu byť retroaktívne, napriek tomu, že je to vo všeobecnosti postavené na hlavu.
viem, som veľmi mimo témy, len som chcel poukázať na retroaktivitu ako takú. Ak by ju zahrnuli aj do normy, ktorá by hovorila napríklad o dĺžke platnosti vodičského oprávnenia, tak jednoducho to, že teraz sú platné navždy, by ako argument (najskôr) neobstálo. Ale ktovie, možno by ústavný súd rozhodol inak.