Reply on: Papyr #70753:
Nie, pán predseda SZ výslovne prehlásil, že ide o ekologické dôvody. Pritom prevádzkuje (vyslovene na propagandistické účely, inak jazdí na čomsi škandinávskom) vozidlo, ktoré je v ČR neschválené a neschváliteĺné, ktoré nemá žiadny ekologický prínos a neplatí spotrebnú daň z PHM. Tým mi len potvrdil to, že SZ je populistická strana.
nic viac nic menej.
tulenique
Pises ze cez repku (de facto MERO) cesta nevedie, a ze cesta je cez etanol.
Na mna to posobi ako unahleny zaver, rad by som s tebou o tom podiskutoval.
Ako pises, nasadis lany kukurice a vypalis etanol - otazkou je kolko energie (najma tepelnej, pravdepodobne z fosilnych zdrojov) sa spotrebuje na to "vypalenie"...
A preco to podobne jednoducho nefuguje nefunguje pri MERO ? Vsak nasadim lany repky, trosku slnecnice a vylisujem rastlinny olej, ktory transesterifikujem na MERO a jazdim. A transesterifikacia je energetciky radovo menej narocna ako destilacia, a lisovanie nieco spotrebuje, ale sotva viac ako destilovanie.
V com je potom hacik preco etanol ano a MERO nie?
S vacsinou tvojich zaverov tu na tomto fore suhlasim, akurat mam niekedy pocit, ze robis zaveru unahlene bez dostatocnych kvantitativnych argumentov, prip. s privelkym zovseobecnenim.