Ak 15 minútový, tak požadujem 5 minútový lístok! Načo by som si mal kupovať 15 minútový, keď idem 5 minut? Vytlačiť sa to dá tiež a rovno 4 krát! Papier má dve strany!
V Rusku to bolo, lenze v 2011 sa to zrusilo. A radsej mat jedneho cloveka 25 rokov a mat stabilnost, nez 7 predsedov vlad za 10 rokov ako je to v United Kingdom a mat anarchiu.
Takže si zo 4 pruhov spravil 2 pruhy, autá v smere od Kauflandu k Technopolu budú čakať v rade, kým odbočia autá, čo chcú odbočiť na Osuského, autá idúce od Technopolu, čo budú chcieť ísť na Osuského budú musieť čakať, aby im uvoľnili miesto autá idúce smer Kaufland...
Pritom riešenie existuje. Viď Jána Jonáša - Opletalova. Kedysi tam linka 20 mohla "preletieť" rovno, dnes sa tam musí "lámať" a šuchtať cez križovatku, keď opúšťa hlavnú cestu.
Takže moment, nech si to ujasním. Značka Hlavná cesta resp. Daj prednosť v jazde a pod tým dodatková tabuľa s tvarom križovatky a vyznačením hlavnej a vedľajších ciest je niečo, čo nestíha šofér podľa teba prečítať a je to metúce. Namiesto toho značka Križovatka a pod tým dodatková tabuľa s tvarom križovatky a vyznačením hlavnej a vedľajších ciest je niečo, čo zrazu stíha motorista bez problémov vnímať? To je divné...
Ďalšia vec, značka Hlavná cesta, Daj prednosť v jazde, či STOP ti presne hovoria, na akej vetve cesty si, keď prídeš ku križovatke. Pokiaľ nie si mentálny atlét, tak keď tam tie značky vidíš, tak vieš, že bude nasledovať križovatka.
Keď máš križovatku bez dopravných značiek, tak tam sa uplatňuje prednosť zprava a nepotrebuješ tam žiadnu špeciálnu značku.
Takže ako to čítam, ty sám neovládaš platnú legislatívu. Asi na na čase vrátiť vodičák, alebo si doštudovať legislatívu.
Vidím, že si ma absolútne nepochopil. Lebo značkou "Hlavná" sa vlastne na tejto križovatke vôbec neriadiš, riadiš sa dodatkovou tabuľou. Len ťa to môže ukolísať v domnienke, že ideš po hlavnej i keď ideš rovno a musíš dávať prednosť sprava. Značka "Križovatka" ťa jasne upozorňuje, že máš dávať pozor sprava, resp. - riadiť sa dodatkovou tabuľou. Ja som nikde netvrdil, že by tam mala byť len značka "Križovatka", ale "Križovatka" s dodatkovou tabuľou pre prípad s lomenou prednosťou. A všeobecne som proti neoznačeným križovatkám. Pravidlo "pravej ruky" je tak staré, ako jazdenie po cestách. A práve preto, že so zvyšujúcou sa frekvenciou prestalo dostačovať, vznikli značky "Hlavná", "Daj prednosť" alebo "Stop". Bratislava sa v 90. rokoch vrátila mentálne späť do začiatkov motorizmu, keď v centre a na sídliskách zrušila hlavné a vedľajšie cesty/ulice a vrátila sa k prednosti sprava. A aby si ma zle nepochopil - v princípe s tým nemám problém, ale križovatky, kde platí prednosť sprava, by mali byť označené značkou "Križovatka". Alebo aspoň ako "Zóna prednosti sprava" a vodorovnou čiarou pred každým kolíznym miestom so značkou "Križovatka" namaľovanou na vozovke. Vychádzam z reálnej skúsenosti napr. v Prahe, kde to je takto označené temer vždy. Lebo, ako píšem na inom mieste - je mnoho prípadov, keď sprava prednosť nedávaš. A ako to má vodič na neoznačenej križovatke tušiť, či medzera medzi zaparkovanými autami je odbočka, alebo len voľné parkovacie miesto? Alebo vjazd do dvora či na parkovisko? Alebo je vpravo "Obytná zóna"? V Rakúsku (cez ktoré jazdím viackrát za rok) nie je hlavná označená, len na začiatku. A na hlavnej si dovtedy, kým to neukončí značka "Koniec hlavnej" alebo "Daj prednosť". Koľkokrát som sa prichytil, ako v rakúskej dedine brzdím, lebo nikde nebola značka, len pohľad na rub trojuholníka na vedľajšej ceste ma ukľudnil, že som stále na hlavnej, i keď to žiadna značka neurčovala. Mimochodom, križovatka tvaru T iba so značkou "Križovatka" je v Bratislave na Žižkovej pri Kráľovskom údolí. Takže nemel nezmysly, že ako by sa riadili vodiči na diskutovanej križovatke! Vlastne temer úplne rovnako, ako keby tam tá dodatková ceduľa nebola. A neurážaj ma s vrátením vodičáku! To si ešte nepochopil, že predpisy ovládam? Už som to tu uvádzal, koľko rokov a kde som jazdil a jazdím!
Čo sa 15 minútového lístku týka: bobiho negatívne argumenty sú nemiestne, všetky platia rovnako aj pre 30 minútový listok.
Čo by priniesol 15 minútový lístok? Napríklad by ľudia začali viac cestovať na kratšie vzdialenosti, konečne by sa to oplatilo.
A nemusel by byť hneď 15 minútový, stačil by aj 2x15 minút, mal by dve miesta na označenie. A bol by samozrejme prestupný. Náklady na tlač takéhoto lístku sú rovnaké ako na pol hodinový, a doba platnosti v podstate rovnaká, iba rozdelená na dve časti.
Ale keď je stratégia taká, že dve zastávky choď radšej pešo. tak dobre.
A myslim si, ze pre zlepsenie situacie na Slovensku by bolo najlepsie, keby zupanov a primatorov krajskych miest navrhovala, vymenovala a odvolavala cisto vlada na zaklade dekretov.
Ak v pravom pruhu ide autobus a pred tebou išlo auto, nemáš šanciu značku/y vidieť.
Prečo nespraviť priebežnú cestu hlavnou? Malo by to logiku. Od kauflandu autá nejazdia v kuse, rozdeľujú to semafory, takže odbočiť z Osuského doľava by nebol problém.
Myslim deravost systemu, ze napr. by bol chyteny revizorom, vystupili by na zastavke, lenze ten dotycny by este nedal OP ale rozutekal sa a mal by dobre bezecke schopnosti typu ze vie zabehat kilometer za 4 minuty.
Mhr1