Reply on: Ike #251729:
Nezávislosť založená na viere že dozorný orgán bude chcieť byť nezávislý nie je nezávislosť. Situácia kedy obec kontroluje sama seba (svoju 100% dcéru) nie je nezávislosťou, ani ak tam máš profesionálov čo tie dve úlohy vedia nejak odlíšiť. Nezávislosťou je stav kedy nejestvuje také prepojenie medzi kontrolórom a kontrolovaným ktoré by tomu druhému umožňovalo ovplyvňovať prvého.Slovenský model je proste pitomý a priamo vytvára konflikt záujmov. Jednoduché riešenie by bolo aby kontrolný orgán bol o úroveň vyššie ako objednávateľ, jediný problém by bol čo s objednávanými vlakmi (kto by kontroloval ministerstvo).
Ike
Pracuje sa momentálne na riešení, ktoré by do sektora prinieslo prvok krížovej kontroly a je to predbežne odkonzultované so všeobecným súhlasom s dotknutými stranami, ale zatiaľ nebol spravený žiadny prvý oficiálny krok. Uvidíme tento kalendárny rok.
Alebo ak chceš ľudskejšiu odpoveď:
Ak moja domácnosť končí každý mesiac vo väčšom a väčšom debete, alebo sa jej nedarí plniť stanovené finančné ciele (napr. našetriť na novú chladničku), tak je v záujme samotnej domácnosti, aby si vykonala objektívny audit a prišla s nedostatkami, ktoré je potrebné odstrániť a zároveň odporúčaniami pre každého z členov, ako tie ciele začať napĺňať. Ak toho domácnosť nie je schopná, tak potom ju možno označiť za nefunkčnú (zlyhanú) domácnosť a nepomôže jej už nič. Niečo podobné platí aj pre vzťah orgán odborného dozoru vs. objednávateľ. Ak objednávateľovi nevadí, že nemá kvalitnú službu a zároveň tým škodí dopravnej politike vo svojej územnej pôsobnosti (napr. odpudzovaním cestujúcich z VOD do áut), tak potom nepomôže ani 10 odborných dozorov, 15 protestov prokurátora a neviem koľko sankcií.
Navyše, zákon platí pre všetkých a štát nie je jediný vymáhač. Napríklad by som očakával, že v obci, ktorá plytvá finančnými prostriedkami, alebo je ľahostajná k nedostatkom dodávateľa, bude aktivovaná striktná opozícia.