MHD Bratislava

Bratislava, hlavné mesto Slovenskej republiky, sa nachádza na západe Slovenska v Bratislavskom kraji. Jeho najvýznamnejšími dominantami sú štvorvežový Bratislavský hrad a neďaleký Dóm svätého Martina. Bratislavská mestská pamiatková rezervácia je jedna z najväčších na Slovensku.

MHD v Bratislave má dlhú tradíciu, vznikla ako druhá na Slovensku v roku 1895. Pôvodné električky neskôr doplnili trolejbusy (1909 – 1915, od 1941) a autobusy (od 1927).

História

Linky a ich prevádzka

Mestskú hromadnú dopravu zabezpečujú električkové, trolejbusové a autobusové linky. Každý druh dopravy pokrýva inú časť mesta, autobusy vykonávajú aj nadväznú a doplnkovú dopravu. Ich trasy sú zvolené tak, aby bolo možné medzi nimi prestupovať a aby obslúžili celé mesto. Sieť zastávok je pomerne hustá.

Denné linky premávajú v čase cca 05:00 - 23:00. Električkové, trolejbusové a najdôležitejšie autobusové linky jazdia v pracovných dňoch každých najviac 10 minút, večer a cez voľné dni každých najviac 20 minút.

MHD v nočných hodinách zabezpečuje 20 autobusových a trolejbusových liniek. Premávajú každú hodinu v čase 23:30 - 03:30, najdôležitejšie linky jazdia na začiatku noci každých 30 minút.

Časť liniek prechádza zastávkami v okolí centra - napríklad Jesenského, Kapucínska, Most SNP, Námestie Ľudovíta Štúra, Námestie SNP, či Zochova.

Plánovač cesty Mapy a schémy Trasy liniek

Nočné linky Na letisko Na stanice

Cestovné lístky a pravidlá

Cestovný lístok je potrebné si zakúpiť vopred, pred nástupom do vozidla MHD - v kioskoch, predajniach DPB alebo v automatoch. Zákazníci mobilných operátorov Telekom SK, Orange SK, O2 SK a 4KA SK si môžu zakúpiť SMS lístok s platnosťou 70 minút alebo 24 hodín iba na linkách MHD. Majitelia mobilných zariadení si môžu zakúpiť cestovný lístok prostredníctvom mobilnej aplikácie IDS BK.

Pri krátkodobom, ale intenzívnom, používaní MHD odporúčame zakúpiť si 24-hodinový, 3-dňový alebo 7-dňový cestovný lístok.

Cestovný lístok je pri prvom použití nutné ihneď po nástupe do vozidla označiť v označovači umiestnenom pri dverách vozidla. Od označenia platí po dobu vyznačenú na lístku v zónach, na ktoré je zakúpený. S cestovnými lístkami je možné aj prestupovať. Pri prestupe sa lístok neoznačuje. Tieto cestovné lístky je možné využívať aj vo vlakoch a regionálnych autobusoch v zónach, na ktoré sú zakúpené.

Pravidelní cestujúci si môžu zakúpiť čipovú kartu, ktorú je možné využiť na nákup jednorazových cestovných lístkov so zľavou alebo na cestovné lístky s platnosťou 7, 30, 90 a 365 dní. Tieto cestovné lístky je možné využívať aj vo vlakoch a regionálnych autobusoch v zónach, na ktoré sú zakúpené.

MHD Bratislava je zapojená do Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja. Územie, ktoré obsluhujú linky MHD, pokrývajú zóny 100 a 101.

Na všetkých linkách MHD je možné nastupovať všetkými dverami. Väčšina vozidiel MHD používa dopytové otváranie dverí - dvere si otvárajú cestujúci pomocou tlačidla umiestneného na dverách alebo v ich blízkosti.

V systéme MHD je množstvo zastávok na znamenie na autobusových a trolejbusových linkách. Pri nástupe na takejto zastávke je potrebné stáť tak, aby cestujúceho vodič videl už z väčšej vzdialenosti. Pred vystupovaním na takejto zastávke treba v dostatočnom predstihu stlačiť príslušné tlačidlo (STOP).

Ceny a typy cestovných lístkov Predajne Tarifa a prepravný poriadok

Vozidlový park

Vozidlový park dopravcu na linkách MHD tvorí približne vyše 200 električiek, vyše 130 trolejbusov a takmer 500 autobusov. Vyše 80 % zo všetkých vozidiel je aspoň čiastočne nízkopodlažných, prevažne autobusy a trolejbusy. Klimatizáciou je vybavených takmer 60 % zo všetkých vozidiel.

Vozidlá Evidenčný stav vozidiel Bezbariérová doprava

Viac informácií o MHD v Bratislave

 

Dopravca

Dopravný podnik Bratislava, a. s.

Kontakt na dopravcu


17.10.2016, aktualizované 18.11.2019
-Dispecer-

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Login: Heslo:

🙂😃😁😂😅
😆😉😊😋😛
😎😗😍🤪🙃
😶😐😏🤔🤨
🙄😣😥😮😲
🙁😕😖😫😞
😭🤐😴😬😨
😱😵😠🤬🤑
😷🤒🤕🤮😇
🤓😈💀👽🤖
❗❓💗👍👎

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.