Reply on: balky #5456:
Áno, na Spoločenskom pavilóne sú tiež tie isté senzory (pozor, kamery to nie sú). Tie máme teraz celkom na piatich miestach:-Bardejovská (na križovatke s Tr. SNP)
-Tr. SNP-Bardejovská (v smere od OD Terasa)
-Tr. SNP-Bardejovská (v smere od kruh. objazdu)
-Južná tr.-Jantárová (v smere od VSS)
-Južná tr.-Rastislavova (v smere od Astórie)
Slučky v tvare osmičky sa nachádzajú na 12-tich miestach, pričom v každom smere sú umiestnené 2 slučky - prihlasovacia a odhlasovacia, teda 4 slučky na každej križovatke, čo je spolu 48 slučiek. Sú na týchto miestach:
-CSS Protifaš. bojovníkov-Rooseveltova-Senný trh
-CSS Slanecká-Rovníková
-CSS Južná tr.-Alejová
-CSS Alejová-Pri prachárni
-električkový prejazd Tr. SNP pri OD Terasa
-CSS Tr. SNP-Bernolákova
-CSS Tr. SNP-Toryská
-CSS Tr. SNP-Laborecká
-električkový prejazd Tr. SNP pri Kine Družba
-CSS Tr. SNP-Ondavská
-CSS Komenského-Hlinkova
-CSS Kuzmányho-Poštová
Dobre si si spomenul aj na úplne prvý systém prostredníctvom jednoduchého dotykového trolejového spínača, ktorý sa aktivuje stlačením izolovanej slučky vedľa trolejového drôtu lištou zberača. Nachádza sa na Tebou uvedenom mieste na dvoch miestach, za zastávkou električky Zimná a tesne pred nástupným ostrovčekom na zastávke Technická univerzita. Tu je jedna zaujímavosť, kým v smere zo Zimnej naskočí voľno električke do pár sekúnd, v smere od Boženky električka ešte zastaví na zastávke a až po vy/nastúpení cestujúcich sa môže pokračovať. Vystupovanie a nastupovanie však môže trvať dlhšie, preto ak vodič premešká uvoľnenie smeru, musí vyjsť z vozidla a na vyvýšenom mieste na stĺpe semafora (pre odlíšenie od tlačidiel pre chodcov

No a na záver ešte spomeniem 4. použitý systém preferencie električky na križovatke Nám. osloboditeľov-Bottova, kde sa vodiči po opustení električkových zastávok Nám. osloboditeľov a Senný trh zaregistrujú stlačením tlačidla elektromagnetického ovládania výhybiek. Inak bežne zhasnuté električkové semafory sa aktivujú do polohy "stoj" a blikajúca spodná žltá pre cestnú dopravu sa vypne, zasvieti prostredná výstražná žltá a následne horná červená. Po niekoľkých sekundách nakoniec zasvieti "jazda priamo" pre električky. Po niekoľkých sekundách, po predpokladanom opustení križovatky električkou (električkami), zasvieti pre električku signál "stoj", následne na chvíľu prostredná žltá pre cestnú dopravu a súčasne so spodnou blikajúcou žltou sa električkové semafory opäť úplne vypnú.
Sarko
Inak riadenie CSS je zabezpečované elektronikou od Siemensu, kde by som predpokladal bezproblémové riešenie a nastavovania cyklov podľa ľubovôle. Našiel som zaujímavý dokument na stránke http://www.kosice.sk/hsr/vystupy/15_doprava.rtf, kde sa dá dočítať v tomto smere veľa zaujímavých informácií. Na mobile súbor vo formáte RTF asi neotvoríš, tak Ti z neho vyťahujem pár zaujímavých odstavcov:
CESTNÁ SVETELNÁ SIGNALIZÁCIA
Riadenie dopravy cestnou svetelnou signalizáciou na komunikáciách mesta je v súčasnosti na 43 križovatkách, 14 peších priechodoch a dvoch účelových električkových prejazdoch. Približne polovica /27/ je rekonštruovaná a vybavená zariadeniami firmy Siemens. Zostávajúca časť je zastaralá a nedokáže sa prispôsobiť požiadavkám dopravy a preto je potrebné ich postupne rekonštruovať. Doteraz bolo zrekonštruovaných 17 križovatiek a peších priechodov, z ktorých dva križovatky a 1 peší priechod sú nové. Zároveň je potrebné uvažovať aj s výstavbou CSS na nových uzloch v meste podľa nárastu dopravy.
V období rokov 1994-2002 bol zrealizovaný projekt rekonštrukcie križovatiek moderným systémom riadenia dopravy firmy SIEMENS, ktorý dokáže regulovať premávku v závislosti na požiadavkách dopravy a zároveň zabezpečuje aktívnu preferenciu MHD pomocou vysielačov v týchto prostriedkoch. Pri preferencii vozidiel MHD je možná úplná /tzv.tvrdá/ preferencia MHD, ktorá je používaná na „izolovaných“ križovatkách, alebo optimálna /podmienená/ preferencia, ktorá je používaná v úsekoch s líniovou koordináciou IAD najmä v špičkovom období.
Moderný systém riadenia križovatiek prináša efektivitu riadenia v závislosti na zaťažení jednotlivých smerov, čím zvyšuje priepustnosť križovatiek, uprednostňuje vozidlá MHD, znižuje nehodovosť na križovatkách, v neposlednom rade znižuje náklady na údržbu CSS. Aby sa jeho výhody naplno prejavili, je potrebné systém doplniť slučkami a tlačítkami pre chodcov tam, kde tieto neboli zrealizované a napojiť križovatky do riadiacej ústredne, ktorá je umiestnená na MMK.