Cenník cestovného (1.1.2014 - 15.3.2019)

V Banskej Bystrici sa do vozidiel MHD nastupuje prvými a druhými dverami. Je možné využiť platbu v hotovosti u vodiča, platbu dopravnou kartou, SMS lístok alebo si môžete kúpiť časový predplatný lístok.

Jednorazové cestovné lístky (JCL) sú určené na cestovanie neobmedzený počet za sebou idúcich zastávok v jednom vozidle v jednom smere (v zmysle cestovného poriadku) bez obmedzenia času. Tarifné výnimky v prípade priebežných konečných sú uvedené v cestovných poriadkoch. Pri platbe v hotovosti sa JCL kupujú len u vodiča, pri platbe dopravnou kartou samoobslužne pri označených dverách (prvé a druhé dvere). Pri prestupe si treba kúpiť nový lístok.

Dopravné (čipové) karty umožňujú nahrať na kartu finančný obnos a používajú sa ako platobné karty vo vozidlách. Umožňujú kúpiť lístok pre jednu, alebo viac osôb (hromadný lístok) a automaticky rozpoznajú prestup do 45 minút. V tom prípade sa odráta z kreditu cena za prestup 0,10 €. Zľava na prestup platí len pri cestách v rámci MHD.

SMS lístky umožňujú cestovanie bez obmedzenia prestupov počas platnosti SMS lístka. Základný SMS lístok platí 45 minút od zakúpenia, celodenný SMS lístok platí v deň zakúpenia od 3:30 do 23:30. Cestujúci je povinný sa preukázať potvrdzujúcou SMS vodičovi. Do vozidla je možné nastúpiť len s prijatou SMS správou. SMS cestovný lístok si cestujúci môže zakúpi odoslaním prázdnej SMS správy na tel. číslo 1133. Celodenný SMS cestovný lístok si cestujúci môže zakúpiť odoslaním SMS správy s textom „DEN“ alebo s textom „24“ na tel. číslo 1133.

Predplatné časové lístky (PCL) sú určené na neobmedzený počet ciest počas doby platnosti PCL. Kupujú sa iba v dopravnej kancelárii. Po nástupe do vozidla je cestujúci povinný si vytlačiť evidenčný lístok. Kúpa PCL sa oplatí pri dennom dochádzaní do školy/zamestnania MHD. Cena mesačného PCL zodpovedá 40-násobku JCL z čipovej karty.

Cestovný lístokV hotovosti u vodičaPlatba čipovou kartou
Základné cestovné
Základné cestovné
0,70 €
0,50 €
SMS lístok základný - platí 45 minút od zakúpenia
0,79 €
SMS lístok celodenný - platí v deň zakúpenia od 3:30 do 23:30
3,20 €
Zľavnené cestovné
Deti po dovŕšení 6. roku až do dovŕšenia 15. roku veku
0,70 €
0,30 €
Žiaci ZŠ alebo študenti SŠ a VŠ od 15. roku do 26. roku veku
0,70 €
0,30 €
Príjemcovia predčasných, starobných, výsluhových alebo invalidných dôchodkov nad 62 rokov veku
0,70 €
0,30 €
Občania nad 70 rokov veku
0,70 €
0,15 €
Držitelia Zlatej Janského plakety
0,70 €
0,15 €
Držitelia preukazu ŤZP, ŤZP-S
0,70 €
0,15 €
Sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S
0,70 €
0,15 €
Dovozné
Cestovná batožina alebo schránka na prepravu zvierat s rozmermi väčšími ako 30x50x60 cm, úzke predmety dlhšie ako 150 cm alebo predmety v tvare dosky s rozmermi väčšími ako 5x80x100 cm a to i v prípade, že presahuje jeden z uvedených rozmerov, spoplatňuje sa druhý a ďalší kus prepravovanej veci;
Detský kočík bez dieťaťa alebo preprava zvierat mimo schránky
0,70 €
0,50 €
Prestup
Jeden prestup pri platbe dopravnou kartou do 45 minút od nástupu
-
0,10 €
Predplatné časové lístky
Základný - 30 dňový
-
20,00 €
Zľavnený - 30 dňový
-
12,00 €
Základný - 90 dňový
-
55,00 €
Zľavnený - 90 dňový
-
33,00 €

 

Bezplatná preprava:

a) deti do dovŕšenia 6. roku veku,

b) detský kočík s dieťaťom a jeden jeho sprievodca, sprievodca dieťaťa v babyvaku,

c) príslušníci Mestskej polície v Banskej Bystrici v uniforme,

d) osoby poverené výkonom štátneho odborného dozoru podľa zákonov č. 56/2012 a 513/2009 Z. z.,

e) sudcovia Ústavného súdu podľa zákona č. 120/1993 Z. z.,

f) držiteľ preukazu ŤZP na invalidnom vozíku,

g) držiteľ preukazu ŤZP-S na invalidnom vozíku a jeden jeho sprievodca,

h) držiteľ preukazu ŤZP s poznámkou "nevidiaci-blind" a jeden jeho sprievodca, alebo vodiaci pes,

i) cestovná batožina s rozmermi najviac 30x50x60 cm (napr. batohy, školské tašky, kufríky, atď.),

j) prvý kus cestovnej batožiny s rozmermi väčšími ako 30x50x60 cm, alebo úzke predmety dlhšie ako 150 cm (napr. jeden pár lyží s palicami) alebo predmety v tvare dosky s rozmermi väčšími ako 5x80x100 cm; druhý a ďalší kus prepravovanej veci sa spoplatňuje v zmysle cenníka cestovného a dovozného.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: 810zssk #18:
Ten kredit sa zdieľa aj mimo BB, ale len vo vozidlách DPMBB a SAD ZV je možné ho použiť...
Reakcia na: Dispecer #17:
Hej, len si zabudol ze na cestovne v hotovosti ziadna zlava neexistuje. Cize podmienky jej poskytnutia su irelevantne - kym neplati z EP, zlava nie je.
Reakcia na: samuelb #16:
Presne tak. Iba v pripade ak by si si na ten ISIC dobil peniaze (specialne pre BB, ten kredit sa nezdiela s inymi mestami) a platil nim.
Reakcia na: samuelb #16:
https://imhd.sk/bb/doc/sk/12927/Podmienky-pre-priznanie-zlavy-bezplatna-preprava-a-ostatne-tarifne-podmienky-od-1-1-2014

"1.1 Podmienky pre priznanie zľavy - zľavnené cestovné
...
b) Žiaci ZŠ starší ako 15 rokov a študenti SŠ a VŠ do dovŕšenia 26. roku veku - preukazuje sa preukazom „ŽIAK, ŠTUDENT“ vydaným dopravcom alebo platnou ISIC kartou v elektronickej podobe, vydanou v krajinách EÚ.
Nárok na zľavu majú žiaci základných škôl a študenti stredných, vysokých škôl a univerzít podľa osobitného predpisu1) v dennej forme štúdia, do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, najneskôr do 26. roku veku, študenti na stredných a vysokých školách v zahraničí, ktorých štúdium sa považuje za ekvivalent štúdia na školách zriadených v SR.
Nárok sa preukazuje potvrdením príslušnej školy o štúdiu, alebo platnou ISIC kartou v elektronickej podobe, vydanou príslušnou školou na území EÚ. Druhým dokladom je preukaz totožnosti (napr. občiansky preukaz krajiny EÚ, pas, preukaz poistenca, rodný list, vodičský preukaz)."
cize ked som student ale som iba navstevnik, cize nemam dopravnu kartu, iba ISIC, tak nemam narok na ziadnu zlavu ??!
Reakcia na: karol2233 #14:
Nie.


Prosím vás sú 30 dňové cestovné lístky za 20 eur aj prenosné napr. iný člen rodiny ? Ďakujem .
Reakcia na: Nicol #11:
platí aj na linkách do Malachova, Badína, Nemiec a Harmanca na území mesta BB
Reakcia na: Nicol #11:
Platia len v ramci MHD.
Dobry den, chcela by som sa opytat ak si kupim mesacny listok bude mi platit aj na primestske spoje??
Reakcia na: Rado67 #3:
Ešte uber s tou Prahou.
To je co za nezmysel pri platbe cez sms nastupovat prednymi dverami! Ved vodic nema narok na displeji tf skontrolovat,ci sa jedna o korektnu sms.len dalsia blbost vymyslena spoza stola.
Reakcia na: mrkvakj #7:
Keďže SMS lístkom sa musíš preukázať vodičovi, musíš nastúpiť prvými...

"e) Do vozidla môže cestujúci nastúpiť len s prijatou verifikačnou SMS, ktorou sa preukazuje vodičovi prostredníctvom mobilného zariadenia ihneď po nastúpení do vozidla."

Zdroj: http://imhd.sk/bb/doc/sk/12927/Podmienky-pre-priznanie-zlavy-bezplatna-preprava-a-ostatne-tarifne-podmienky-od-1-1-2014.html
Reakcia na: mrkvakj #6:
Pardon,pisem na mobile a trochu mi to zblblo: v pripade platneho SMS listka je jedno ktorymi dverami nastupujem?
Ahojte, v pripade ze mam pldveramimS listok mozem nastupit hoiktorymi dverami? Diky
Reakcia na: razi #4:
Skus 🙂, informacia o telefonnom cisle bola doplnena.
SMS môžem poslať na ľubovolné číslo alebo rovno tvorcovi týchto chýbajúcich informácií na webe ?
To je pravda o nehoráznej cene pre deti bez miestnej dopr. karty, s tým som sa nestretol nikde v EU, no to platí pre všetky kategórie bez dopr. karty až po dôch. nad 70 r. Jedine, že už nevyžadujú poplatok za dieťa pod 6 r.
Zároveň cena sieťového taktiež nehorázna, ročne 240 €, pritom napr. v Prahe ročný cca 180 €, keď mám v BB dopr. obslužnosť a ponuku nižšiu cca 100x. V BB som pešo do vzd. 2-3 km rozhodne rýchlejší a flexibilnejší ako MHD. O nemožnom grafikone, kde je súbeh liniek (napr. 6, 7, 8, 26 z Fončordy) v pár min. a potiom diera 20 či 30 min, ani nerozpisujem. A na spoje vlakov na BB-mesto v takte xx:30 sa prakticky nedá dostať, len s takmer pol hod. čakaním na stanici, keď prichádzajú svorne v čase odchodu vlakov.
Reakcia na: PepinoBB #1:
systém bez logiky, demencia na n-tú
Jediná MHD v galaxii bez zľavy pre deti (6-15) návštevníkov mesta ... neskutočné ... ?