No, teoreticky by ste mohli kupovat starsie trolejbusy z inych miest. Ale odkial? Vase napatie 750V sa zacalo pouzivat poprvykrat u vas v BB a maju ho len trolejbusove prevadzky v mestach, kde sa TR doprava zriadila neskorsie. Teda Zilina, Kosice, Usti nad Labem, Ceske Budejovice, Chomutov-Jirkov. Neviem, ci bude niekto ochotny predavat (aj ked, Kosice mozno ano, tie vypredavaju, co mozu).
K elektrickej trakcii... nechce sa mi to teraz hladat presne, ale myslim, ze v DP mesta Presova autobusy najazdia 2,9 a trolejbusy 2,2 miliona km rocne. Naklady na trakcny prud su pritom okolo 15 a na naftu 25 milionov Sk rocne. Usetrim vam klikanie, ked napisem 6,81 Sk za kilometer trolejbusom a 8,62 Sk za km autobusom.
Zaujimave je, ze na tom k-reporte sa vsade uvadzaju naklady na elektricku trakciu vyssie. Zeby na Slovensku bola o tolko lacnejsia elektrina? Alebo to mame v PO tak dobre vyriesene? Alebo "jazdime z kopca"?
LENZE: Ak chcete jazdit ekologicky a zaroven ekonomicky, tak pre TR dodrzte tieto podmienky:
- kratke intervaly (20 minut a kratsie)
- dlhe trasy, pokial mozno spajajuce velky obytny celok, centrum, stanicu a iny velky obytny celok
- interval v sedle sa nema velmi lisit od intervalu v spicke (dajme tomu, spicka 8 min., sedlo 10-12 min.), pretoze kazdy kus trolejbusu, ktory jazdi len v spicke, zozerie elektriku za taku vysoku cenu, akoby jazdil cely den,
- je vhodne mat trolejbusovy nocny spoj, pretoze jazdi prakticky zadarmo (jediny naklad = mzda vodica).
K elektrickej trakcii... nechce sa mi to teraz hladat presne, ale myslim, ze v DP mesta Presova autobusy najazdia 2,9 a trolejbusy 2,2 miliona km rocne. Naklady na trakcny prud su pritom okolo 15 a na naftu 25 milionov Sk rocne. Usetrim vam klikanie, ked napisem 6,81 Sk za kilometer trolejbusom a 8,62 Sk za km autobusom.
Zaujimave je, ze na tom k-reporte sa vsade uvadzaju naklady na elektricku trakciu vyssie. Zeby na Slovensku bola o tolko lacnejsia elektrina? Alebo to mame v PO tak dobre vyriesene? Alebo "jazdime z kopca"?
LENZE: Ak chcete jazdit ekologicky a zaroven ekonomicky, tak pre TR dodrzte tieto podmienky:
- kratke intervaly (20 minut a kratsie)
- dlhe trasy, pokial mozno spajajuce velky obytny celok, centrum, stanicu a iny velky obytny celok
- interval v sedle sa nema velmi lisit od intervalu v spicke (dajme tomu, spicka 8 min., sedlo 10-12 min.), pretoze kazdy kus trolejbusu, ktory jazdi len v spicke, zozerie elektriku za taku vysoku cenu, akoby jazdil cely den,
- je vhodne mat trolejbusovy nocny spoj, pretoze jazdi prakticky zadarmo (jediny naklad = mzda vodica).

Petik
No myslim ze na K-reporte sa vacsinou neda nic dozvediet. Je to len pekna znoska fantazmagorii, kde sa zaujimava informacia vyskytuje velmi sporadicky.
Praktickejsie by asi bolo mat pristup k uctovnictvu DP
(Laska, pravda a elektricka trakce...
Inak... student nie som, ale prazsky hej:)
Re Kralik - na Slotu stale nema. Pamatny prejav z Kysuckeho Noveho Mesta len tak hocikto netromfne.
Majkl:
Trzby na kazdu linku osobitne su mi fuck, pretoze naklady podla liniek aj tak neodsleduju. Stacili by mi tie trakcie. Na tom by snad nemuselo byt nic tajne. Zaujimalo by ma porovnanie s Presovom, ak su tie Papyrove (?) cisla spravne.
Inak, co novi primatori? Slubuje este niekto tykadla do Sasovej alebo nastup vsetkymi dvermi?
Alebo zmienuju sa o MHD?
Re Trolejbusy - no mozno sa v Bystrici dozijeme ery kupovania trolejbusovych vrakov z inych miest, ako kedysi s busmi.:)