Ad zrušenie dotácií: ja by som to celé videl v širšom kontexte. Podľa mňa je na vine minister financií Mikloš - preto, lebo sa zbytočne rýchlo snaží naplniť tie sprosté Maastrichtské kritériá (podmienka prijatia Eura v SR), ktoré aj tak žiadny z veľkých štátov EÚ nerešpektuje. Jedným z nich je totiž limit deficitu štátneho rozpočtu. Mikloš v snahe obmedziť deficit okresáva, kde sa dá. Takéto konanie však bude mať ďalekosiahle a nevratné následky (v oblasti dopravy - píše o nich PIT). Ja si dovolím tvrdiť, že príliš nízky deficit ŠR nie je pre transformujúcu sa krajinu zdravý, pretože sa nedajú vykryť všetky služby, ktoré by mal štát finančne podporovať (zdravotníctvo, školstvo, doprava, sociálny systém). Všimnite si, všetko smeruje k tomu, aby boli výdavky ŠR čo najmenšie - platené zdravotníctvo, platené školstvo, rušenie zliav v doprave... A rovnako preto sa rušia štátne dotácie na MHD a "prenášajú" sa na VÚC (tie ale peniaze nemajú). Toto je naozaj v priamom kontraste so situáciou napr. v Nemecku, kde dopravca dostáva bohaté dotácie na každý odjazdený vozokm (tzn., oplatí sa mu voziť aj vzduch). Na tomto systéme funguje napríklad IDS Egro-net v česko-nemeckom pohraniči.
Ja osobne som čakal od daňovej reformy, že prinesie viac peňazí do štátnej kasy (akože aj prináša) - a teda že bude viac peňazí na školy, ... a dopravu, ale zatiaľ je trend len výrazne negatívny. Som zvedavý, kedy sa táto hlúposť s ukrajovaním peňazí dopravcom (DP, SAD-ky, ZSSK) zastaví. Asi až keď nastúpi nová ľavicová vláda. ?
Re #4843 mimi: neviem neviem, ako je to s tým otváraním obchdodných centier. Je verejným tajomstvom, že primátor dostáva(-l) výplatnú pásku aj od Tesca, a to za to, že zamietal ponuky na výstavbu konkurenčných hypermarketov (preto je Metro a Hypernova vo Zvolene a Kaufland tam bol o dva roky skôr ako v BB, a Carrefour to zrejme odrovnalo úplne, lebo už 2 roky žiadny nový hypáč nepostavil)...
Re #4850 Kami: ja by som bol ochotný robiť toho koordinátora ?
Ja osobne som čakal od daňovej reformy, že prinesie viac peňazí do štátnej kasy (akože aj prináša) - a teda že bude viac peňazí na školy, ... a dopravu, ale zatiaľ je trend len výrazne negatívny. Som zvedavý, kedy sa táto hlúposť s ukrajovaním peňazí dopravcom (DP, SAD-ky, ZSSK) zastaví. Asi až keď nastúpi nová ľavicová vláda. ?
Re #4843 mimi: neviem neviem, ako je to s tým otváraním obchdodných centier. Je verejným tajomstvom, že primátor dostáva(-l) výplatnú pásku aj od Tesca, a to za to, že zamietal ponuky na výstavbu konkurenčných hypermarketov (preto je Metro a Hypernova vo Zvolene a Kaufland tam bol o dva roky skôr ako v BB, a Carrefour to zrejme odrovnalo úplne, lebo už 2 roky žiadny nový hypáč nepostavil)...
Re #4850 Kami: ja by som bol ochotný robiť toho koordinátora ?
?
PIT
Akurát mi nie je jasné, prečo možno 1 - 2 týždne dozadu Králik na AZTV rozprával o sociálnom aspekte MHD a ako niektorý chudáci stratia živobytie, keď sa nebudú môcť dostať do práce! Je to ten istý muž, ktorý už pred voľbami v roku 1998 do svojho prvého volebného obdobia sľuboval dostavbu autobusovej stanice a výstavbu trolejbusových tratí aj v Sásovej. Hanbím sa, že som mu kedysi dal hlas. Absolútnu nekompetentnosť je vidieť i v tom, že si nikto na MsÚ, MsZ neuvedomuje i ďalšie veci, ako neúnosný nárast individuálnej dopravy, denné zápchy a neschopnosť zabezpečiť riadenie dopravy na frekventovaných križovatkách, problémy statickej dopravy, keď autá parkujú na trávnikoch (žiaľ často už bývalých) a pritom všetkom sa stále budeme byť do pŕs, ako sa "zaujímame" o ekológiu, ako "podporujeme" cestovný ruch v okolitej krásnej prírode. Neviem aký je váš názor, ale ja som presvedčený, že v BB sa absolútne nezvládol a nikto sa ani nezamyslel nad dôsledkami pripustenia nekontrolovaného nárastu stupňa automobilizácie, čo sa stalo na západe veľkému počtu miest a v súčasnosti s vynaložením obrovského úsilia sa snažia čo najviac preferovať MHD a môžu len snívať, aby sa dostali na úroveň podielov prepráv, ako tomu bolo napr. v BB na začiatku roku 1994. Je mi z toho zle a súčasne mi je strašne ľúto, k čomu sa naše mesto prepracovalo a hlavne z toho, že výhľad je ešte o mnoho temnejší!