Re (citácia: ..Celá európska elektrizačná sústava kmitá súčasne frekvenciou 50 Hz..)#38967 Papyr: No, ak by som mal hľadať "silou-mocou blchy" na Tvojom tvrdení, tak celá určite nie na 50 Hz. Existuje jedna nie celkom bezvýznamná "nazvime to podsústava" ktorá kmitá na 16,7 Hz a tou sú zrovna napájané trakčné vedenia v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku a škandinávskych štátoch. ? ?
Papyr
Nedá sa určiť, kto poháňa koho. Je proste skupina tých, čo energiu dodávajú, a tých, čo ju odoberajú. Celá európska elektrizačná sústava kmitá súčasne frekvenciou 50 Hz. Jedine ak by nejaké odľahlé územie, napr. ostrov, bolo zásobované z jedného jediného elektrického zdroja, by sa tam dalo povedať, že presne vieme, z čoho majú elektrinu. V európskom vnútrozemí, tj. aj v Banskej Bystrici, sa to de facto určiť nedá vôbec, pretože s EE sa čulo obchoduje cez hranice a tak na vašej energii môže mať podiel rovnako francúzska atómovka, poľská uhoľná alebo slovenská vodná. Ide len o to, aby bola výroba a spotreba (vrátane strát) vyrovnaná, tj. ako v účtovníctve, musí sedieť Má dať a Dal. Keď si majiteľ mäsiarne kúpi novú chladničku zo ziskov, tiež nevie, či si ju kúpil za peniaze pani, ktorá k nemu chodí na sviečkovú, alebo z peňazí pána, čo minule kúpil tri štangle salámy.
Pozdravujem pána učiteľa, a že dúfam, že neučí fyziku.