Reply on: 810zssk #53949:
Ozaj, problém odpisov je ten, že SADky si dobu odpisovania zmenili svojvoľne na zrýchlenú dobu odpisovania a nikto nič, hoci cena za 1km vyletela nahor o 0,40 eur na km! Potom sa to začalo "riešiť", tak sa odpisy dali naspäť na štandardnú dobu odpisov. A teraz sa tomu divia všetci ako naivní. No raz tie autobusy treba splatiť totižto! To je šok, že? No neskoro je sa vzrušovať nad totálne deravým systémom, keď nikoho (ani tu na imhd.sk) nepáli to, že na jednej strane dopravné podniky ako podniky v mestách musia obstarávanie autobusov riadne súťažiť, zatiaľ čo SADky si veselo nakupujú čo chcú, za koľko chcú a len predložia účtenky kraju a mestám kde zabezpečujú MHD a všetko sa to bez reptania zaplatí. Skôr než nariadenia EHS (ktoré sú z väčšej časti ako telefonát so sklerotikom - o ničom, dokolečka do isté a prd riešiš) by ma toto trápilo, že neexistuje žiadne kladivo na tento bordel v obstarávaní vozidiel pre zabezpečenie dopravnej obsluhy a že nie je jasné nalinkované, že podobu CP určuje a spracováva, alebo nariaďuje aspoň kostru podoby CP (ak nie je objednávateľ kapacitne spôsobilý na spracovanie takého kvanta dát) zásadne a vždy objednávateľ. K našim bezzubým zákonom, s možnosťami právne lavírovať sa pridali ešte tieto vágne byrokratické kecy z EÚ, čo iba veci zamotávajú a slúži to bohužiaľ len grázlom. To, čo sa v tom celom mišungu pojednáva na 3-5 A4, tak sa dá zhrnúť na 1-2 A4, len niekto si libuje v zamotávaní vecí a prirábaní roboty. Neviem prečo ľuďom tak zašibalo, že si niektorí libujú v tom, že veci komplikujú takto. Nebolo by načase aj konečne aby sa celý tento byrokratický bordel zrhnul zo stola a na čistom stole sa urobili nové a jasné zákony kde bude jasný imperatív a nie "možno", pretože na Slovensku je "možno" cesta do pekla a cesta vydláždená pre gaunerov.
PDM.8.99
V prvom rade by bolo zaujímavé vôbec vidieť tú analýzu a kto je jej zhotoviteľom, či to nie je osoba, čo má zmluvu na poradenstvo v právnej oblasti pre BBSK na 58-59 tisíc eur za dva roky a sedí v budove úradu, hoci tam nemá čo oxidovať. Ale aspoň vidno ako si Lunter Jr. robí na úrade bordel podľa seba hoci opakujem, že nedostal mandát na šéfovanie úradu BBSK a už nejeden krajský poslanec povedal, že Lunterovci sa takto dopustili volebného podvodu.
No ak niekoho trápila finančná situácia kraja, tak sa mal ozvať hlavne v rokoch 2015 a 2016, nie teraz hulákať, keď je neskoro! Zaujímala niekoho na imhd.sk alebo z krajských poslancov téma dodatku, či zmluvy so SADkou? NIE! Takže hulákať ako opice s krížom po funuse môžete na lampárni akurát tak. Jedna vec je, že ten dodatok, čo Kotleba zbúchal s riaditeľom úradu Uhríkom stojí akurát tak za WC papier a účel na ktorý slúži. To však (bohužiaľ) nerobí dodatok neplatným a je zaujímavé, že i keď ho krajskí poslanci videli, tak námietky nevzniesli. Dodatok ako taký má 3,5 strany aj s úvodnou stranou kde sú ID a na konci podpisy a ak to niekto analyzoval 9 mesiacov, tak je to na zamyslenie, e prečo to dali vypovedať v šibeničnom termíne cca 3-4 mesiace pred vypršaním platnosti pôvodnej zmluvy podpísanej v roku 2009. Scenár môže byť aj ten, že kraj prehrá, bude musieť SADke doplatiť ušlý zisk, plus trovy konania a ktovie čo ešte, a to si potom SADka môže s niekým z vedenia kraja rozdeliť. Nebolo by to poprvé ...
Riešiť sa dá situácia tak, že kraj využije predkúpne právom na autobusy dopravcov a založí vlastného dopravcu. Okrem toho však musí získať šoférov, t.j. podpísať včas zmluvy, získať v rozpočte financie na odkúpenie autobusov, získať ďalší personál potrebný na prevádzku a údržbu, plus odstavné plochy pre autobusy. Lenže ako vôbec by kraj vymohol plnenie časti zmluvy, kde sa hovorí o predkúpnom práve, ak by dopravca tie autobusy nechcel predať a radšej by sa súdil o ušlý zisk?! Ak teda nebolo pochopené na prvý raz, čo som chcel povedať, tak ešte raz skúsim a síce, že šéf SAD Zvolen je psychopat, trpiaci paranojou z neustálej zrady a extrémnym egocentrizmom + syndrómo vládcu, a šéf SAD Lučenec niečo podobné. A je nado všetko jasné, že títo dvaja panáčikovia sa budú súdiť do nemoty ako sprostí (právnici štedro zaplatení z peňazí od kraja nepôjdu na nové SUV, zámoček, vilu či koníka ale na súdny spor) a bude im jedno, že ľudia sa nemajú ako odviesť. K tomu sa budú dorábať pred kamerami ako im záleží na poskytovaní kvalitných dopravných služieb a ako je kraj ten zlý. Prosím, mne je jedno ...
Na isté závery netreba byť právnik (najmä nie taký s titulom Mgr. za 2-3 roky ...) ale skôr poznať skutkový stav veci a psychiku aktérov, kam spadajú aj sudcovia, ktorí povedzme si, že nemajú problém prijať bakšiš.