Reply on: 158VB #43618:
Pretlaková vzduchotlaká brzdová sústava je riešená tak, že aj v prípade poruchy dodávky tlakového vzduchu je vo vzduchojemoch dostatok vzduchu na zastavenie (dokonca musia mať dostatok vzduchu aspoň na núdzové zabrzdenie aj po 8 stlačení brzdového pedála). Ďalej pre prevádzkovú brzdu máš dva nezávislé okruhy s vlastnými vzduchojemami, takže keby aj z jedného okruhu vzduch ušiel, druhým okruhom môžeš zastaviť (samozrejme so zhoršeným účinkom, ale zastavíš). Potom je ešte možnosť použiť parkovaciu brzdu, čo je ale krajná možnosť. Treba si ale uvedomiť fakt, že najviac namáhaná časť bŕzd sú trecie časti, v prípade starších autobusov (teda aj C 734) bubny a čeľuste, kedy pri dlhodobom brzdení dochádza vplyvom zvýšenej teploty k "roztiahnutiu" bubna (niekedy nazývaná kužeľovitosť) a tým aj k zníženiu prítlačnej sily čeľuste k bubnu, čo podstatne znižuje brzdový účinok a navyše so stúpaním teploty sa znižuje koeficient trenia medzi bubnom a obložením. Preto by som viac obával zlyhania práve z tohto dôvodu ako z úniku vzduchu, kde je to zabezpečené hneď niekoľko násobne. Zlyhanie bŕzd má ale príčinu väčšinou v technike jazdy, resp. v kombinácií so zlým technickým stavom. Ale aj tak sa to väčšinou hodnotí ako vina vodiča.
A ešte k tým pneumatikám - vzhľadom na legislatívne podmienky musia mať autobusy v určitom časovom období, resp. pri určitých podmienkach tzv. zimné pneumatiky s označením M+S aspoň na jednej hnacej náprave. V skutočnosti sa používajú celoročné pneumatiky so symbolom M+S, ktoré tejto podmienke vyhovujú, takže on má tie "zimné pneumatiky" vlastne stále. Je to taký kompromis medzi bezpečnosťou a ekonomikou, ale postačujú (predsa len sa u nás väčšinu zimy jazdí po mokrých cestách). Samozrejme vzhľadom na charakter linky alebo prevádzky je možné používať aj "skutočné" zimné pneumatiky, ale tie sú určené na jazdu po snehu a využívajú sa hlavne v Škandinávií, pretože na suchej ceste by si ich rýchlo zničil.
Ja hlasujem za druhe a tesim sa na den ked sa stane realitou a prvy krat v historii sa zbavime ZSSK
? čo bolo toto za vlak? ?
no.ev.di.