Inak minule som si všimol tento most.
https://www.keturist.sk/info/kam-za-pamiatkami/kam-za-pamiatkami-smer-cierna-hora/novy-zeleznicny-most-kostolany-nad-hornadom/
A zaujalo ma ako je riešené trakčné vedenie. Konštrukcia mosta sa nachádza medzi vodičmi 3kV DC. Ako je ten most odizolovany? Alebo je tam neutrálne pole? Alebo tie vzdialenosti medzi vodičmi a mostom sú vzhľadom na napätie a teda elektrické pole dostatočne vzdialené a stačí len to že pre prípad dotyku vodiča s mostom (napr. pri strhnuti) je most územneny? Keďže je to DC tak elektromagnetické pole neexistuje.
https://www.keturist.sk/info/kam-za-pamiatkami/kam-za-pamiatkami-smer-cierna-hora/novy-zeleznicny-most-kostolany-nad-hornadom/
A zaujalo ma ako je riešené trakčné vedenie. Konštrukcia mosta sa nachádza medzi vodičmi 3kV DC. Ako je ten most odizolovany? Alebo je tam neutrálne pole? Alebo tie vzdialenosti medzi vodičmi a mostom sú vzhľadom na napätie a teda elektrické pole dostatočne vzdialené a stačí len to že pre prípad dotyku vodiča s mostom (napr. pri strhnuti) je most územneny? Keďže je to DC tak elektromagnetické pole neexistuje.
Súčasné budovy sa dajú spraviť pekne aj bez toho, aby mali fejkové rímsy a piliere ako vystrihnuté z podnikateľského baroka 90. rokov.
Viko
Práve práca s pravou podstatou materiálu umožňuje trvácnosť. Tvrdý povrch očistíš, maľovku nikto nebude nanášať ob rok nanovo. Ok, nemusí sa používať zrovna betón - Perraudin vo Francúzsku úspešne stavia bytovky z kameňa (Cornebarrieu, Plan-les-Ouates...), ktoré sú nielen cenovo dostupné, ale i symetrické a zľahka rozčlenené okapovými rímsami nad oknami - a výsledok je imho elegantný aj bez omietkovej pseudoantiky.