Reply on: zakaznik #4634:
Človek v strese reaguje skratovo. A systém je celý navrhnutý tak debilne, že neráta s tým, že človek spanikári, keď urobí chybu. Celá filozofia priecestí so závorami nie je postavená na tom, zabrániť nehodám. Správne navrhnutý systém počíta s tým, že človek spraví chybu. A keď ho rampy "uväznia" na priecestí, spanikári. Prvou základnou chybou je, že rampy sa dvíhajú skôr, než dobliká červená. Koľko nehôd by nebolo, keby sa dvíhali až potom, čo ubehne minimálny čas na vyprázdnenie priecestia a až potom, čo zhasne čevená? Ak by sa aj blížil ďalší vlak, znova by začal cyklus od začiatku, vrátane celého vyprázdňovacieho času. Plus by mala byť bezpečnostná prestávka minimálne 10 sekúnd medzi doblikaním (zhasnutím) červenej a jej opätovným zapnutím. To všetko je technicky dávno možné spraviť, ale proste sa serie na to. Spoľah je na vodičoch, že nebudú jazdiť na červenú. Lenže tak psychológia nefunguje. Závora je fyzická bariéra, v mysliach ľudí je "nadradená" svetlám. A je tak silnou bariérou, že ani mnohotonový kamión sa neodváži ju preraziť.
Petto