Reply on: lapo127 #56285:
Tak mesto a prevádzkovatelia MHD sú jednoznačne za posledných vyše 30 rokov skazonosnými prvkami pre systém verejnej hromadnej dopravy. Choré nápady z 90. rokov, ako zavedenie nástupu len jednými dverami, neskôr zrušenie predplatných cestovných lístkov, postupné neustále redukcie s kolosálnym nápadom primátora Králika z roku 2004 neposkytovať na MHD žiadne dotácie, zbabraná súťaž na dopravcu v roku 2005 s dôsledkami trvajúcimi stále, 30 rokov nulová snaha o dostavbu dráhy a zvýšenie efektívnosti jej využitia, úplná nepružnosť ponuky, potláčanie MHD a jej často vyslovene nezmyselné obmedzenia a úpravy pri konaní podujatí (vždy nech zmizne prvá a vráti sa do normálu ako posledná), či výstavbe. Niekto tu aj reagoval na ten článok - opäť si mesto (ako bežne za posledných 20 rokov) neustále mýli, že atraktivita MHD spočíva len v tom, že vozidlá nie sú fyzicky staré, ale že jazdia namiesto trolejbusov dvojdverové autobusy (bez stanovenia riadnych štandardov do zmluvy - stále sa MHD neformuje podľa potrieb mesta, ale aby to sedelo čo najviac dopravcom), že sa zakúpia nové systémy tarifného vybavenia, ktoré fungujú pomalšie a poruchovejšie, ako staré a takto by sa dalo pokračovať ďalej, to už je jedno, pričom predstavitelia mesta nemajú šajnu ani o základných pojmoch a mýlia si zastávku a s prístreškom na zastávke alebo sa teoretik politológ vyjadruje k odborným témam v doprave. Rekonštrukciu zastávky, kde netreba, sa naplánuje betónový podklad, kde treba, tam sa to nezrealizuje atď.Lenže keď mesto za dlhé roky dostalo odporúčania a návrhy konkrétnych opatrení, tak NIKDY z nich riadne nič nezrealizovalo, prípadne spravilo pravý opak, či zmarilo realizovateľnosť a účinnosť opatrenia v čase a výsledkom je, že mnohé z tých vecí sú reálne už neuskutočniteľné a dôsledky nevratné a môžu jazdiť tie vozidlá aj pozlátené - jednoducho niektoré chyby sú fatálne a ťažko alebo definitívne nemenné. Definitívnou ranou možnosti kontrolovať MHD je v podstate darovanie kontroly nad DPM primátorom Saktorom tesne pred skončením jeho mandátu, keď už v predchádzajúcom období mesto úplne zlyhalo, aby mohlo mať plnú kontrolu nad poskytovaním týchto služieb bez potreby súťaže.
Čo myslíte, dokedy sa dá "beztrestne" robiť chyby, aby sa to negatívne neprejavovalo? Zjavne tá pomyselná červená čiara bola prekročená už pred rokmi a úmerne tomu vyzerajú aj zlé čísla v počte prepravených osôb.
PIT
Koľko potrebuješ parciálov, keď predĺžiš trasy liniek - zmení sa čas jedného obehu a vozidlo so spojom musí následne zapadnúť do systému ponuky tak na linke, ako aj v súbehu s inými linkami a pod. Obdobne pri dlhých linkách sa horšie nastavia povinné prestávky vodičov. A aký význam by malo spojenie 26 a 34? z Podlavíc do Sásovej je priama linka alebo možný prestup s určite rýchlejšou možnosťou prepravy. Už len ten roky pretrvávajúci nezmysel (hádam od prestavby cesty na Ďumbierskej pod cintorínom), že 26 a 28 jazdia v 15-min intervale popri Kynceľovej namiesto použitia výkonu tam, kde ľudia sú - cez Ďumbiersku.
Obdobne jedna vec sú pekné intervaly, len treba zobrať do úvahy, či je vzhľadom na osídlenie lokality úmerný potenciál a dopyt. Autobus na Pršany som zatiaľ bežne cez deň vždy videl byť len skoro prázdny, aj keď na Pršianskej terase by teoreticky mohlo byť dosť ľudí, avšak keď tam bývajú skôr vyššie príjmové skupiny a má každý rodinný dom zo dve autá, tak busom idú akurát tak sporadicky deti, keď ich rodičia nemajú čas odviezť.
Inak na Štiavničkách by si kde bežne otáčal kĺbáky a vo všeobecnosti spravil zastávku umožňujúcu aj prestoje medzi spojmi? V súčasnosti by už bol problém tam hádam len zachádzať s minibusmi, ako tomu bolo v minulosti. A to si už vôbec neviem predstaviť v čase konania nejakého podujatia - už teraz sa tam nemusí nič konať a ľudia vlezú autom pomaly do bazéna na plavárni.