Spectre:
k tomu tamiku 4400 alias bublifuku:
ked ho skoro kazde rano pri SJF STU vidim, tak vzdy s radostou pocuvam ten zvuk toho motora (nech zije V8!!! - a este k tomu vzduchom chladeny!!!) ozaj, nieje motor nahodou z tatrovky???. ved tie maju take motory.
!!! ale tatry 813 maju lepsi motor:
vzduchom chladeny V12! (uhol medzi blokmi 75 stupnov)
vratnie x zdvih: 120 mm x 130 mm
objem valcov: 17 640 cm3
kompresny pomer: 16,5
vykon: 250 k pri 2 000 ot. za min.
krutiaci moment: 1 461 Nm pri 1300 ot. za min. (vdaka tomu objemu)
hmotnost motoru: 1 035 t
vstrekovaci tlak: 170 bar
predpokladana spotreba pri jazde typu "kotol": 40 l/100km
NO! ak by sa nasiel niekto kto by bol ochotny zabudovat toto monstrum do autobusu (vobec by mi nevadila vysoka polaha na "balkone"), tak to by s patricnou prevodovkou a rozvodovkou mohlo dat aj 180kmh!!!!! aj ked to samozrejme nebude, napad je to dobry, nie?

p.s. nasiel som aj technicke udaje busov RTO, ŠM11, IKARUS 30, IKARUS 55, tak by sme sa mali dohodnut ako ti ich dam...
k tomu tamiku 4400 alias bublifuku:
ked ho skoro kazde rano pri SJF STU vidim, tak vzdy s radostou pocuvam ten zvuk toho motora (nech zije V8!!! - a este k tomu vzduchom chladeny!!!) ozaj, nieje motor nahodou z tatrovky???. ved tie maju take motory.
!!! ale tatry 813 maju lepsi motor:
vzduchom chladeny V12! (uhol medzi blokmi 75 stupnov)
vratnie x zdvih: 120 mm x 130 mm
objem valcov: 17 640 cm3
kompresny pomer: 16,5
vykon: 250 k pri 2 000 ot. za min.
krutiaci moment: 1 461 Nm pri 1300 ot. za min. (vdaka tomu objemu)
hmotnost motoru: 1 035 t
vstrekovaci tlak: 170 bar
predpokladana spotreba pri jazde typu "kotol": 40 l/100km
NO! ak by sa nasiel niekto kto by bol ochotny zabudovat toto monstrum do autobusu (vobec by mi nevadila vysoka polaha na "balkone"), tak to by s patricnou prevodovkou a rozvodovkou mohlo dat aj 180kmh!!!!! aj ked to samozrejme nebude, napad je to dobry, nie?

p.s. nasiel som aj technicke udaje busov RTO, ŠM11, IKARUS 30, IKARUS 55, tak by sme sa mali dohodnut ako ti ich dam...
Papyr
K Petrzalke: preco tam ludia nechodia? No preto, ze vlak tam jazdi asi 4x denne alebo tak nejak a ta stanica navyse vobec nevytvara nejake moznosti prestupu na MHD (co si ja pamatam, tak popred ZST Petrzalka vedie len jedna linka).
K nizkopodlazakom: Martine, Martine, ty naivni Prazaku. To vies, ked zo 7 200 000 Kc, ktore stoji novy CityBus, vam 3 000 000 Kc zaplati ministerstvo, to sa to potom dopravnym podnikom kupuju nizkopodlazaky. Neviem, odkial na to ceske min. berie peniaze, ale je pravdou, ze CR je omnoho bohatsia ako SR. Okrem toho: DP hl.m. Prahy ma rocny rozpocet ako Ceske drahy (neoverene, odpocute od kamaratov na Ceskych drahach). Pravda, musi z toho stavat metro etc.etc. Ostatne, CityBusy sa vyrabaju vo Vysokom Myte, tj. tie peniaze sa do obehu ceskej ekonomiky istym sposobom vratia - podporuju sa tym domaci vyrobcovia.
Nasim DP nezaplati nikto. Vezmi si, ze Presov, ktory je porovnatelnej velkosti ako Hradec, ma jediny CityBus. Stat neplati viac ako musi. Mesto ma rozpocet 550 milionov rocne. Tiez nemoze dat bohviekolko. Cestovne musi byt nizke. Tak skade asi mame vziat peniaze na nizkopodlazne busy?
Zase som sa rozpisal jak Pavol Orszagh Hviezdoslav, tak sorry :-)))