Muhehe. Sem si představil, jak po Obchodní jede třísystémovej ULF.
Změna napájecího napětí tramvají je docela divnej nápad, hlavně proto, že souběh neni možnej. Je taky zbytečná, protože voba systémy na železnici sou strídavý a tim pádem se to dá transformovat. Frekvence je irelevantní a když chceš rekuperovat, tak se to elektronicky konvertuje (v novejch lokomotivách lokomotivách je to běžný). Měniče pro trakční motory vždycky dostávaj stejnosměrnej proud, kerej měněj na střídavej, protože pro napájení trakčního asynchronního motoru musíš měnit při rozjezdu frekvenci. Elektrický vozidlo schopný dojet z Obchodní k prátru se postavit dá a je v podstatě vyřešený.
Změna napájecího napětí tramvají je docela divnej nápad, hlavně proto, že souběh neni možnej. Je taky zbytečná, protože voba systémy na železnici sou strídavý a tim pádem se to dá transformovat. Frekvence je irelevantní a když chceš rekuperovat, tak se to elektronicky konvertuje (v novejch lokomotivách lokomotivách je to běžný). Měniče pro trakční motory vždycky dostávaj stejnosměrnej proud, kerej měněj na střídavej, protože pro napájení trakčního asynchronního motoru musíš měnit při rozjezdu frekvenci. Elektrický vozidlo schopný dojet z Obchodní k prátru se postavit dá a je v podstatě vyřešený.
Mám nesmelý dojem, že už sme sa na linke asi videli - a ak mi potvrdíš moju domnienku, aj ti poviem, kde..
(tebe aj ostatnym).
tr3mp
A nech nie som uplne off-topic (ako mnohe prispevky za poslednych 24 hodin:-). Podla mojho zbezneho odhadu je zbytocne prestavovat trate z 1000mm na 1435mm, ak ratame len s prevadzkou elektriciek na elektrickovych trasach. Ale v pripade, ze by sa zvolila kombinacia zeleznica-elektricka, bolo by to nutne.
Kombinacia elektricka-vlak by splnala aj kriterium obsluhy sirsieho regionu, tak ako je to v "kovalcikovom" nosnom systeme. Len este s drobnym vylepsenim, ze z Kamenneho namestia do Trnavy by som sa nedostal len na zeleznicnu stanicu, ale elektrickou by som sa mohol zaviest az na konkretne trnavske sidlisko (tam, kde by sa to oplatilo). Elekrtickovo-zeleznicna rychlodraha by sa dala na koncovych usekoch doviest az do oblasti, ktorej obsluha sa pozaduje, pripadne vo vacsich mestach rozvetvit (Trnava). Dokonca by bola mozna aj rychlodrazna trat z Pezinku cez Vinosady do Modry, ci z trate na Dunajsku Stredu (Kvetoslavov) do Samorina. A ako vedlajsi efekt by sa ujo Roman mohol vozit elektrickou do Jura
Pri vyuziti zeleznicnych trati je otaznou ich priepustnost, ale to je problem aj pri metre s vyuzitim zeleznic. Neviem si celkom dobre predstavit, ako sa na taku trat 110 vojdu este dalsie vlaky, ked uz aj teraz je tam dost husto ...