Múzeu dopravy hrozí zbúranie
STARÉ MESTO Storočný Sklad II, ktorý je súčasťou Múzea dopravy, plánuje investor v rámci prestavby Predstaničného námestia zbúrať. A to napriek tomu, že je spolu s troma ďalšími objektmi národnou kultúrnou pamiatkou. Aj keď to pamiatkari odmietajú, investor už získal súhlas vlastníka skladu a hlavného mesta.
Firma I. P. R. Slovakia, ktorá s projektom prestavby prišla, v pôvodnom návrhu zničenie tohto objektu nespomínala.
"Len čo sa však projekt schválil, zmenila názor. Halu vraj treba zbúrať, aby sa uvoľnilo miesto pre dočasnú cestu k stavbe," priblížil včera Karol Pavlů, zastupujúci sponzora múzea. To vzniklo pred šiestimi rokmi a patrí k najvyhľadávanejším múzeám na Slovensku. Ročne si jeho expozíciu príde pozrieť asi 30- až 40-tisíc návštevníkov.
Podľa predsedu Veterán klubu Bratislava Ivana Ďurannu investor hľadá spôsob, ako pamiatkarov obísť. Po tom, čo zbúranie odmietol primátor, súhlasili so zámerom Železnice SR, ktorým múzeum patrí, a vlani aj oddelenie územného rozvoja mesta. V auguste 2005 už magistrátna komisia územného plánovania primátorovi odporučila, aby s ministerstvom kultúry rokoval o vyňatí skladu zo zoznamu pamiatok.
Pôvodný návrh investora pritom bol, aby sa prístupová cesta k stavbe viedla pod budovou skladu. Dnes tvrdí, že by stavba tohto tunela bola príliš nákladná. Odporcovia zbúrania skladu sú presvedčení, že investor bude aj naďalej pokračovať vo vyvíjaní tlaku na pamiatkarov. Domnievajú sa, že cieľom nie je len zbúrať sklad kvôli dočasnej ceste, ako skôr zámer postaviť potom na jeho mieste nový objekt.
Pravda o stanovisko požiadala aj firmu I. P. R. Slovakia, ktorá by s prestavbou hlavnej stanice a okolia mala začať už na budúci rok, zatiaľ však nedostala územné rozhodnutie. "K tomuto problému sa zatiaľ nebudeme vyjadrovať," odpovedala hovorkyňa spoločnosti Izabela Nagyová.
Foto popis| Najvďačnejšími a tiež najčastejšími návštevníkmi múzea na Šancovej ulici sú deti.
Foto autor| FOTO PRAVDA: MAREK VELČEK
Aha, narkomani na zastávke Hraničná z toho sprostého protidrogového centra totiž zvyknú dobiehať na trolejbus tak, že na zastávke vykrikujú po svojich "kolegoch", a už keď sa zatvárajú dvere, ledva stihnú nastúpiť. Ak sa im to nepodarí, tak sa začnú prejavovať agresívne...
...Z dispecera...
- o 16.07 h. na Gagarinovej ulici napadol neznamy chodec vodica trolejbusu linky 201 iduceho smerom na Hlavnu stanicu. Aby vozidlo zastavil, tak na trolejbuse stiahol zberace prudu. Na miesto sa okrem policie musela dostavit aj RZP
"V BUSE nie je nahraný výlukový grafikon"
Prečo? Pochopil by som, že sa nenahrá do buzíka výlukový grafikon, ak ide o krátku dvoj-trojdňovú výluku. Ale toto je výluka na niekoľko týždňov! Ak má buzík zobrazovať iba pravidelné trasy, to je na to škoda peňazí. Mohli sme zostať pri tabuliach.
Mariánské Lázně idú kúpiť 5 duobusov, aby mohli demontovať neestetické trolejové vedenie v centre (parafráza informácie z teletextu ČT). Tak ma napadá, že chyba je v inom vedení... Tam aj tu.
To All: Ten článok v SME je divne napísaný, tam sa myslí 32mil.úver z mesiaca MÁJ 2005, a teda aj tie SORy o ktorých sa tam píše SÚ UŽ KÚPENÉ!
Je to proste napísané tak nejak spätne...
Takže sa nebojte, SORy sa kupovať nebudú....
No ale aj tak som (príjemne) prekvapený za to dnešné schválenie tých 200 mil...
#52047 Red-Hawko: "Zislo by sa dake sponzorstvo... vedel by som si to predstavit..."
- buhehehehehe, veď nie sme v Tadjikistane, aby sme sponzorovali služby, ktoré má v primeranej kvalite samospráva poskytovať. A potom budeme sponzorovať aj cesty a diaľnice, kosenie trávy, atď., atď.,... ? ? ?
aha sorry ? zabudol som, je rok 2025 a už len pár mesiacov nás delí od sprevádzkovania trate... Podľa robotníkov dôjde k miernemu sklzu, ale rok 2027 už na 100% bude... ?
32mil. co, akych 32mil? V ba uz ako jazdi 7 SORov za ktore treba este doplatit 32mil? Ci ako? To ako SOR je midibus?
Som inac zvedavy ze co sa kupi za tych 200melonov...
TeBeCe
Múzeu dopravy hrozí zbúranie
STARÉ MESTO Storočný Sklad II, ktorý je súčasťou Múzea dopravy, plánuje investor v rámci prestavby Predstaničného námestia zbúrať. A to napriek tomu, že je spolu s troma ďalšími objektmi národnou kultúrnou pamiatkou. Aj keď to pamiatkari odmietajú, investor už získal súhlas vlastníka skladu a hlavného mesta.
Firma I. P. R. Slovakia, ktorá s projektom prestavby prišla, v pôvodnom návrhu zničenie tohto objektu nespomínala.
"Len čo sa však projekt schválil, zmenila názor. Halu vraj treba zbúrať, aby sa uvoľnilo miesto pre dočasnú cestu k stavbe," priblížil včera Karol Pavlů, zastupujúci sponzora múzea. To vzniklo pred šiestimi rokmi a patrí k najvyhľadávanejším múzeám na Slovensku. Ročne si jeho expozíciu príde pozrieť asi 30- až 40-tisíc návštevníkov.
Podľa predsedu Veterán klubu Bratislava Ivana Ďurannu investor hľadá spôsob, ako pamiatkarov obísť. Po tom, čo zbúranie odmietol primátor, súhlasili so zámerom Železnice SR, ktorým múzeum patrí, a vlani aj oddelenie územného rozvoja mesta. V auguste 2005 už magistrátna komisia územného plánovania primátorovi odporučila, aby s ministerstvom kultúry rokoval o vyňatí skladu zo zoznamu pamiatok.
Pôvodný návrh investora pritom bol, aby sa prístupová cesta k stavbe viedla pod budovou skladu. Dnes tvrdí, že by stavba tohto tunela bola príliš nákladná. Odporcovia zbúrania skladu sú presvedčení, že investor bude aj naďalej pokračovať vo vyvíjaní tlaku na pamiatkarov. Domnievajú sa, že cieľom nie je len zbúrať sklad kvôli dočasnej ceste, ako skôr zámer postaviť potom na jeho mieste nový objekt.
Pravda o stanovisko požiadala aj firmu I. P. R. Slovakia, ktorá by s prestavbou hlavnej stanice a okolia mala začať už na budúci rok, zatiaľ však nedostala územné rozhodnutie. "K tomuto problému sa zatiaľ nebudeme vyjadrovať," odpovedala hovorkyňa spoločnosti Izabela Nagyová.
Foto popis| Najvďačnejšími a tiež najčastejšími návštevníkmi múzea na Šancovej ulici sú deti.
Foto autor| FOTO PRAVDA: MAREK VELČEK