nie tak docela... na nove vozidla samozrejme potrebujes ine pristroje na udrzbu (kladivo uz asi stacit nebude), zaskolit ale mozes pracovnikov prevadzky elektriciek a mozes to robit v tych istych priestoroch; na tratovu udrzbu potrebujes identicke stroje (odmysli si teraz to ze vela toho na tratovu udrzbu existujucich trati chyba, to by bolo treba kupit aj tak aj keby sa nestavala trat do petrzalky)
1. etapa: rýchlodráha z Petržalky, začiatok budovania podzemnej časti
2. etapa: podzemná časť po Hlavnú stanicu
3. etapa: podzemná časť po Trnavské Mýto
4. etapa: prestavba ružinovskej radiály na rýchlodráhu
Podobne neskôr prepojenie karloveská radiála / račianska radiála.
ale potom sa to nedá robiť v etapách.. to by hňeď musela byť trasa rýchlodráha - tunel - rýchlodráha. to sa nedá.
Myslí sa to tak že postupne sa budú prerábať trate a kupovať nové vozidlá.
Petržalská električka potrebuje rovnako, veď sa tam plánuje nová vozovňa. Ak by nové vozidlá jazdili výlučne po novej trati, ich údržba asi nebude taká náročná, ako keď ich vypustíš na existujúci tankodrom.
Ja beriem ako ideálny plán budovanie NS v definitívnej polohe s prechodom popod Dunaj. Neberiem to však ako reálny plán. Budeme vôbec radi, ak sa podarí zohnať 8 mld. na električkové riešenie a nie ešte o najmenej 4 mld. viac (s odpočítanou cenou za rekonštrukciu Starého mosta) na prvú etapu definitívneho riešenia.
Naopak, vďaka tým výjazdom vozidiel mimo rýchlodrážnu časť potrebuješ v súčasnom pláne ďaleko viac vozidiel, ako by si potreboval pre uzatvorenú trasu, pretože tie vozidlá sa budú šuchtať povrchovými trasami po meste a budú mať výrazne nižšiu priemernú rýchlosť.
Ak budeš mať trasu rýchlodrážna radiála-tunel-rýchlodrážna radiála, potrebuješ menej vozidiel a môžeš zvoliť vhodné vozidlo bez toho, aby si bol obmedzovaný parametrami povrchovej trate v centre mesta.
prevadzka kazdeho dalsieho systemu si vyzaduje peniaze navyse oproti stavu kedy by bola iba rozsirena prevadzka existujucich systemov. [dovody: potrebujes navyse pracovnikov na udrzbu, technolgie, priestory, ...]
To ti pripadá ako reálny plán? Je to iba politická kuleha, navrhovaná električka do Petržalky do toho plánu vôbec nezapadá.
Ďaleko reálnejšie by bolo budovať už definitívny nosný systém (aj v prípade, ak by bol dočasne zakončený na Šafku) s optimálnym výberom perspektívneho typu trate a vozidla.
"v prípade električky výstavbou do Petržalky všetko skončí, neexistujú plány na ďalší vývoj tohto systému." - Dovolím si citovať z Návrhu ÚP:
"Návrh uvažuje s vybudovaním segregovanej trasy nosného koľajového systému v Petržalke (v osi komunikácie Jantárova), ďalej s prekonaním Dunaja tunelom a s vytvorením okruhu okolo centra mesta v podzemnej úrovni s 2 prestupovými stanicami (Kamenné nám. a Trnavské mýto - Filiálka). Ďalšie vedenie (...) Za zmysluplnú I. etapu je potrebné považovať vybudovanie nosného systému z Petržalky tunelom pod Dunajom po stanicu Trnavské mýto. V súlade s prijatým uznesením MZ č. 251/2003 sa pre 1. fázu I. etapy navrhuje zapojenie radiály z Petržalky do centra mesta cez Starý most na sieť povrchovej električky s rozchodom 1000 mm ako dočasné riešenie do výstavby tunela pod Dunajom."
Toto nie je plán na ďalší rozvoj systému? Či sa dodrží alebo nie, to nemôže teraz nikto povedať, ale plán na ďalšie pokračovanie rozhodne existuje.
Veď ja som za to, aby sa hlavné radiály prestavali na LRV rýchlodráhu, s podzemným vedením v CMO. To by bolo pre Bratislavu ideálne. Existujúce električky by zostali na povrchu v meste a na menej vyťažených radiálach.
Ale nevidím pridanú hodnotu v tom, aby sa miešal nový resp. rekonštruovaný systém so starým, pretože tá stará časť vždy bude limitovať kvalitu tej novej.
nech tie zastávky zriedia, sú fakt husté... problém je ftom že ľudia si už na ne zvykli. Keď stojím s električkou na zastávke Chlumeckého v Ružinove, je mi z toho na grc, jak tí ľudia na tej zastávke spokojne vystupujú...len vystupujú. lebo na takej zastávke už nikto nenastúpi...
Provizórium "light rail shuttle" (ale môže to byť pokojne shuttle z NP električiek) považujem za lepšie z dôvodov:
1. Systém bude od začiatku plne nezávislý, akékoľvek kolapsy na ostatných úsekoch tratí sa ho nebudú týkať, vozidlá budú chodiť v pravidelných intervaloch (pochybujem, že zabezpečíš, aby sa električka z Rače preštrikovala v špičke cez mesto tak, aby sa zaradila do pravidelného intervalu do Petržalky v špičke).
2. Je možné od začiatku zvoliť perspektívny dopravný systém a nie je potrebné sa viazať na predstavu električky s metrovým rozchodom. To môže byť v konečnom dôsledku aj lacnejšie, ako viazanie sa na systémy z minulosti. Dokonca by prevádzku nového systému nemusel ani zabezpečovať existujúci DP, čo by mohlo byť výrazným pozitívom.
3. Politicky bude zrejmé, že sa vo výstavbe musí pokračovať; v prípade električky výstavbou do Petržalky všetko skončí, neexistujú plány na ďalší vývoj tohto systému. Podzemný systém dočasne ukončený v centre bude vždy na prvom mieste mestskej priority a môže sa stať prioritou celého štátu; nejaká chýbajúca linka električky nikoho nebude vzrušovať.
4. Skrátka, výstavba električky do Petržalky je podľa mňa plánom, ktorý potichu počíta s ďalším odlivom cestujúcich do IAD, nekladie si ambíciu tento trend otočiť. Preto ani neskôr nedôjde k ďalšiemu rozvoju električiek, systém bude prevádzkovaný len k zachovaniu existujúceho stavu.
S plnou prefernciou na križovatkách sa počíta na radiálach, nie v centre. (tam sa počíta s podzemným vedením trás).
A asi to ide, keď to idú robiť, a Bratislava, ani zďaleka, nieje jediné mesto kde to tak funguje.
Change view
You can search for more expressions divided by the space. Guidance for advanced search can be found here.
macXio
A asi to ide, keď to idú robiť, a Bratislava, ani zďaleka, nieje jediné mesto kde to tak funguje.