Nové linkové vedenie bude možno v septembri

Po vypracovaní generálneho dopravného plánu na začiatku tohto roka, dalo mesto Trnava firme DIC Bratislava, s.r.o. vypracovať optimalizáciu mestskej hromadnej dopravy (MHD). Podľa hovorcu mestského úradu Ing. Pavla Tomašoviča by mohla byť hotová koncom júna. Počas leta by sa chcelo mesto dohodnúť na zmenách s dopravcom SAD Trnava. Nový cestovný poriadok vychádzajúci z optimalizácie by mesto rado uviedlo do platnosti už na začiatku školského roka. Závisieť to však bude na tom, kedy sa mesto s dopravcom dohodne, a či dopravca stihne zmeny dovtedy pripraviť. "My si uvedomujeme, že ide o zmenu celého grafikonu a aj pracovnoprávnych zmlúv, ktoré majú," hovorí Tomašovič. V prípade nepriaznivých okolností by sa zmena mohla uskutočniť až v máji budúceho roku.

Väčšia efektivita

Mesto v minulom roku zaplatilo za každý kilometer jazdy autobusu 20,60 Sk (0,68 €), celkový finančný príspevok za rok 2009 bol 24 728 921 Sk (820 849,80 €). Optimalizácia by mala priniesť úsporu pre mesto a trasovanie liniek lepšie zohľadňujúce potreby občanov.

Jednou z noviniek v novom linkovom vedení by mohla byť aj obsluha Coburgovej ulice a strojárskeho učilišťa. S autobusom sa tam uvažuje kvôli konfliktom medzi tamojšími obyvateľmi z nižších sociálnych vrstiev a žiakmi dochádzajúcimi do školy.

Jedným z variantov podľa Tomašoviča je aj využitie okružných liniek - okolo centra a väčší okruh po sídliskách. Rozhodujúce slovo bude mať však výsledok optimalizácie.

Spoločný dopravný podnik?

Pavol Tomašovič potvrdil aj existenciu úvah o vytvorení firmy v spoločnom vlastníctve mesta a SAD Trnava, ktorá by mohla v budúcnosti prebrať vykonávanie MHD. "Je to jedna z možností, ktorá však predpokladá ochotu na strane vlastníka." Prvoradá je ale najprv optimalizácia MHD. "Ak budeme my spoluvlastníkom, tak budeme chcieť o mnohých ďalších veciach spolurozhodovať, čo dnes nemôžme," dodáva Tomašovič.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.