Martin začína novú etapu MHD

V Martine po dlhých desaťročiach opäť preberá MHD mestský dopravný podnik.

Po necelom roku príprav preberá od 1. januára 2022 prevádzkovanie MHD v Martine, Vrútkach a priľahlých obciach Dopravný podnik mesta Martin (DPMM). V prvých dvoch dňoch nového roka bude MHD pre všetkých bezplatná, aby sa cestujúci mohli oboznámiť s novinkami. Aj keď sa mesto Martin definitívne rozhodlo pre založenie mestského dopravného podniku až začiatkom roka 2021, vo zvyšných mesiacoch roka sa novovzniknutému DP podarilo obstarať 35 nových autobusov na plynový pohon, zabezpečiť dodávateľa CNG i vybudovať provizórnu vozovňu pre autobusy. MHD bude od 1. januára 2022 zabezpečovaná na 23 linkách, z toho bude jedna školská.

Martin sa tak po desaťročiach prevádzkovania MHD prostredníctvom podniku ČSAD, resp. SAD opäť vracia k vlastnému dopravnému podniku. Komunálny dopravný podnik zabezpečoval mestskú dopravu už v rokoch 1949 - 1963, následne táto činnosť pokračovala pod taktovkou martinského závodu ČSAD (neskôr SAD) Banská Bystrica. V rokoch 1995 až 1999 bol tento závod transformovaný na samostatný štátny podnik SAD Martin, ktorý bol potom včlenený pod SAD Žilina. Po jeho zmene na akciovú spoločnosť v roku 2002 a následnom vstupe súkromného investora bola v rokoch 2003 až 2009 vykonaná veľká obnova vozidlového parku martinskej MHD s výrazným podieľom bezbariérových vozidiel. V prvých rokoch 21. storočia si martinská MHD pripísala viacero prvenstiev (viď infografiku nižšie) a jej zamestnanci mysleli aj na dopravných fanúšikov zorganizovaním rozlúčok s autobusmi Ikarus 280 a Karosa B 731/732.

Zmenou dopravcu v Martine končí prevádzka autobusov Karosa B 952, Irisbus Citelis 12M a Crossway LE 12M. Nový vozidlový park bude jednotný a tvorený autobusmi Iveco Urbanway 12M CNG.

Foto (C) SAD Žilina, VL Media, Jozef Feiler

Viac k téme

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.