Martin finišuje s prípravou na spustenie prevádzky vlastného dopravného podniku

Martinský dopravný podnik začne vykonávať MHD namiesto SAD Žilina od 1. januára 2022.

Mesto Martin založilo začiatkom tohto roka spoločnosť Dopravný podnik mesta Martin (DPMM), ktorý od začiatku roka 2022 preberie prevádzkovanie MHD v Martine a okolitých obciach (Vrútky, Bystrička, Lipovec a Turčianske Kľačany). V priebehu roka novovzniknutý dopravný podnik vysúťažil dodávateľa 35 nových autobusov Iveco Urbanway 12M s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG). Prvých 15 autobusov by malo byť do konca októbra dodaných do Žiliny na dovybavenie tarifným a informačným systémom. Prebratie celej dodávky autobusov od výrobcu sa očakáva do konca novembra. Do vybudovania potrebného zázemia budú autobusy v Martine parkovať na dočasnej odstavnej ploche v martinskej časti Podháj vedľa areálu ZŤS. Dopravný podnik taktiež vysúťažil dodávateľa CNG pre autobusy vrátane vybudovania plniacej stanice. Plyn bude martinskému dopravcovi dodávať spoločnosť SPP CNG, s.r.o. z Bratislavy.

DPMM sa podarilo zabezpečiť aj dostatočný počet vodičov autobusov vďaka dohode s doterajším dopravcom SAD Žilina. Na základe tejto dohody plynulo prejde od januára 2022 do DPMM približne 75 doterajších vodičov a 4 ostatní pracovníci. Dopravný podnik eviduje aj ďalších uchádzačov o miesto vodiča autobusu.

Mestské zastupiteľstvo 13. októbra schválilo aj nové tarifné podmienky, ktoré budú platiť od nového roka. V ponuke budú jednorazové cestovné lístky, denné lístky aj predplatné cestovné lístky. Platba bude možná dopravnou kartou, virtuálnou dopravnou kartou, platobnou kartou a v hotovosti u vodiča. Predaj dopravných kariet DPMM bude spustený v polovici októbra. Obyvatelia s trvalým pobytom v meste Martin získajú dopravnú kartu bezplatne.

Bližšie informácie o novom linkovom vedení zatiaľ nie sú známe. V roku 2022 DPMM predpokladá odjazdiť 2,3 mil. kilometrov, pričom sa odhadovaná dotácia zo strany objednávateľov očakáva vo výške 3 mil. €. Podľa informácií z októbrového mestského zastupiteľstva však ešte niektoré obce nepristúpili k zmluve o poskytovaní služieb MHD.

Viac k téme

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.