MHD Nitra

Nitra je krajským mestom Nitrianskeho kraja a najstarším mestom na území Slovenskej republiky. Ústrednou dominantou mesta je Nitriansky hrad s Katedrálou sv. Emeráma. Nad mestom sa týči vrch Zobor, na ktorom sa okrem vysielača kedysi nachádzalo taktiež aj praveké hradisko.

MHD v Nitre má dlhú tradíciu, vznikla ako tretia na Slovensku v roku 1925 a obsluhovali ju autobusy.

Linky a ich prevádzka

Mestskú hromadnú dopravu zabezpečuje 29 autobusových liniek. Ich trasy sú zvolené tak, aby bolo možné medzi nimi prestupovať a aby obslúžili celé mesto. Sieť zastávok je pomerne hustá.

Denné linky premávajú v čase cca 05:00 - 23:00. Najdôležitejšie autobusové linky jazdia v pracovných dňoch každých najviac 20 minút, večer a cez voľné dni každých najviac 60 minút.

MHD v nočných hodinách (t. j. medzi 23:00 a 05:00) nepremáva.

Väčšina liniek prechádza zastávkami v okolí centra - napríklad Divadlo Andreja Bagara, Fraňa Mojtu, Ďurková, Palárikova, Predmostie, či Centrum.

Cestovné lístky a pravidlá

Jednorazové a turistické cestovné lístky je možné si zakúpiť pri nástupe do vozidla - u vodiča. Od vydania platí po dobu vyznačenú na lístku. Pri prestupe sa lístok neoznačuje. Predplatné cestovné lístky je potrebné si zakúpiť vopred, pred nástupom do vozidla MHD. Zákazníci slovenských mobilných operátorov si môžu zakúpiť SMS lístok s platnosťou 70 minút, potrebné je prijatie SMS lístka pred nástupom do vozidla.

Pri krátkodobom, ale intenzívnom, používaní MHD odporúčame zakúpiť si 24-hodinový alebo 7-dňový (168-hodinový) cestovný lístok.

Pravidelní cestujúci si môžu zakúpiť čipovú kartu, ktorú je možné využiť na nákup jednorazových cestovných lístkov so zľavou alebo na cestovné lístky s platnosťou týždeň, mesiac, štvrťrok alebo polrok. Alternatívami k čipovej dopravnej karte sú platobná karta a virtuálna dopravná karta v mobilnej aplikácii BUS Nitra.

Na všetkých linkách MHD je možné nastupovať prednými dverami v prípade kúpy lístka u vodiča, cestujúci s dopravnou kartou alebo mobilnou aplikáciou nastupujú ostatnými dverami. Vozidlá MHD používajú dopytové otváranie dverí - dvere si otvárajú cestujúci pomocou tlačidla umiestneného na dverách alebo v ich blízkosti.

V systéme MHD sú všetky zastávky zastávkami na znamenie. Pri nástupe na takejto zastávke je potrebné stáť tak, aby cestujúceho vodič videl už z väčšej vzdialenosti. Pred vystupovaním na takejto zastávke treba v dostatočnom predstihu stlačiť príslušné tlačidlo.

Vozidlový park

Vozidlový park dopravcu na linkách MHD aktuálne tvorí 80 autobusov. Všetky autobusy sú bezbariérové a klimatizované.

Dopravca

TD Transport s. r. o.,

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.