Bardejov si mysli, ze mu dakto bude zabezpecovat MHD najlepsie zadarmo. V tej spominanej sutazi sa zucastnili MTK Bus (vyluceny), DPMP a SAD PO. Ponuky DPMP a SAD PO sa Bardejovcanom zdali vysoke, preto sutaz zrusili. Nepochopili, ze lacnejsie sa to jednoducho neda a ze ziadna firma neponukne cenu nizsiu, ako su naklady. Maju, co chceli.
Jen pište, moc rád si to přečtu! Jen doufám, že se u toho budu královsky bavit jak když onehdá v Dráze psali o S-Bahnu v Seattlu (3 spoje ráno do města a 3 spoje večer z města zajišťují 3 soupravy, dieslová lokomotiva na noc motor nevypíná...) ?
A abych řekl pravdu, tak paralely k bývalému Sovětskému Svazu mě u zpráv z USA občas napadají taky...
Co ti na to napsat... S autorem fotek pripravujeme rozsahly clanek o tamni MHD a rozhodne tam nebude napsano, jak je tam vse uzasne a skvele. Prave kamarad tam byl sluzebne pul roku a srovnaval treba s Ukrajinou ... Mimochodem oni tam jsou uplne mimo z obycejneho technika, ktery umi pouzivat sroubovak ... proste Emerika
Fotky jsou rozhodně zajímavé, ale nemůžu říct, že mě to nějak uchvacovalo! Holt jsem "zhýčkaný Evropan" a tohle mi přijde dost ubohé- prostě socka...
Ono o čemsi svědčí i to, že v několika amerických městech (Portland, Tacoma) jsou úplně mimo s obyčejných českých Aster, které v evropském měřítku jsou dost zastaralé a nedokonalé...
Každopádně někdy bych to vidět chtěl, ale rozhodně bych v USA nechtěl prodlévat déle než je to nezbytně nutné- na jejich veřejnou dopravu bych být odkázán rozhodně nechtěl!
Nejen trolejbusy, ale i jednosmerne tramvaje PCC maji dvere na obou stranach (to ale zase tak neobvykle neni). Ovsem taky maji v Bostnu napriklad misty jeste rucne!!! stavitelne trolejbusove vyhybky (ridic musi pred krizovatkou zastavit, vystoupit, prehodit si pozadovany smer a pak pokracovat). Obcas tam maji v trolejove siti i mene jak 220V a pak se divi, proc jim to nejede (asi teroristi za to mohou ... ? ) A nekolik fotek z tohoto mesta http://www.dopravni.net/gallery.php?akce=galerie_ukaz&galerie_id=15
Amerika je prostě země neomezených možností ? . A nejde jen o tohle, v tom Bostonu mají např. trolejbusy s dveřmi na obou stranách, to v Evropě taky nikde není...
"A ešte som hľadal, či nenájdem fotografie toho čuda podľa kľúčového slova "Boston"."
- Inak podľa tých American Hot šRots vedľa to vyzerá buď na starú fotku alebo na ešte o trochu väčší zapadákov než Boston. ? ?
Tak to potom chápu- Praha se rozhodně nemůže s civilizovanými městy západní Evropy v oblasti MHD srovnávat!
Pokud jde o tu Paříž, tak problém je právě v tom, že na plánku jsou linky RER (konkrétně RER C) označené čísly, zatímco na nádraží je k vidění jen ten bláznivý čtyřpísmený kód. Víc ti bohužel neporadím, protože jsem kolem toho dvakrát lítal jako blázen a vůbec to nechápu. Vypadá to asi takhle: http://www.transilien.com/FR/FicheHoraire.htm
Abych řekl pravdu, ani moc jsem se v tom totiž vyznávat nepotřeboval- na konečnou tramvaje T2 Issy, Val de Seine totiž jede z centra všechno, totéž platí i pro spojení RER E St. Lazaire- Noisy le Sec (konečná tramvaje T3) jakož i RER D ze St. Denis (druhá konečná tramvaje T3) do centra. Ale pokud chceš jet třeba do Versailles, tak ti Bůh buď milostiv... Původně jsem si myslel, že to je výmysl SNCF, ale funguje to tak i na linkách RER A a RER B, které jako jediné provozuje RATP, jízdní řád vypadá takhle: http://www.ratp.info/picts/v_ori/o_bt/ob_02.gif
Jinak jestli můžu doporučit, tak si rozhodně projeď metro 14 (nová linka s automatickým provozem), 1(nejstarší s úplně novými vozy), 2 a 6 (dohromady dělají okruh, z větší části nadzemní) a 7bis (krátká okružní linka s jednosměrným provozem), pak bych doporučil tramvaj T2 (větší část trasy přestavěná železnice údolím Seiny, na jednom konci se to motá přes La Defense a určitě nějakou autobusovou linku v centru (převažují dvoudveřové Agory Line). Na tohle ti postačí denní jízdenka Mobilis na 3 zóny, která stojí něco kolem 6,50 EUR. A docela ti závidím, dopravní systém v Paříži sice nepatří v Evropě k nejlepším, ale atmosféra je tam neopakovatelná!
Je toho málo, ale chápu, že v Azerbajdžanu se fotí mHD špatně- v těch krajích na něco takového nejsou moc zvyklí... I v "civilizované" lotyšské Rize měl nějaký Polák problémy, když se mu zachtělo si vyfotit skupinu tramvají na konečné A/S Kvadrats včetně děžurných v popředí- to se babice daly na pochod ?
Informácie o udalosti sa zobrazia kliknutím na zvýraznenú dotknutú časť siete MHD (ostatné je šedé). Textová forma Real Time Disruption sa nachádza aj tu: http://www.tfl.gov.uk/tfl/realtime/
A ešte som hľadal, či nenájdem fotografie toho čuda podľa kľúčového slova "Boston". Síce som to nenašiel a zrejme tá fotografia nebude z tej oblasti, ale narazil som na zaujímavé stránky.
Tu treba klikať na jednotlivé časti mesta a ich dôležitejšie zastávky, ktoré sú na schéme vyobrazené a z ktorých častí sú vyobrazené všetky linky odtiaľ smerujúce (tzv. pavúčie mapy). Tu sa dá uklikať k smrti, preto pre konkrétne cestovanie z bodu A do B je preto najvhodnejší tzv. plánovač ciest "Journey Planner" na adrese: http://journeyplanner.tfl.gov.uk/user/XSLT_TRIP_REQUEST2?language=en
Takže tie ceny sú niekde pekne mastné. Zľavnené pre deti od 5-15 a študentov som neuvádzal. Všetky typy predplatených CL platia v metre (podľa zón), Dockland Light Rail (DLR- podľa zón), električkách (Croydonská prevádzka je "bezzónová" a platia na nej CL zón 3, 4, 5 alebo 6), železnici (v rámci zakúpených zón), lodná doprava (iba na určených trasách a za o 1/3 nižšie cestovné po preukázaní sa predplateným CL) a autobusoch (kompletná sieť londýnskych liniek MHD, vrátane vymedzených sekcií mimo Veľkého Londýna - väčšinou po jednej linke každým smerom mimo Londýna do vzdialenosti cca 50 km).
Pre cestujúcich, ktorí chcú cestovať iba autobusmi, sú určené tzv. Bus Passes. Jednodňový stojí £ 3,50, týždenný £ 13,50, mesačný 51,90 a ročný £ 540. Tieto platia pre autobusy a električky (ako je uvedené v zátvorke v predošlom odstavci). Tu sú trošku mätúce pásma, pretože autobusy ich majú úplne odlišné a iba zóny 1 až 4. Je to však zrejme pozostalosť z minulosti, keď bolo možné kupovať CL pre jednotlivé zóny. Dnes je to jedno, pretože aj jednorázové aj predplatené CL sú pre všetky 4 pásma s vytlačenou info "Zones 1234". V autobusových mapách je vyznačená iba hranica 4. zóny a linky, na ktorých platia predplatené CL sú za touto hranicou odlišené zelenou farbou (ak na danej trase premáva viac liniek, tak je zelené len číslo danej linky, ak ide táto linka na danej trase jediná, tak je zelená aj trasa tejto linky). Je to veľmi prehľadné.
Možno sa nelíši, ale pre Slováka, ktorý bol najďalej na západ iba v Prahe, je to obrovský rozdiel ? Ale pozerám na mapu RER v Paríži a nevidím tu žiadnu kombináciu písmen, ale iba kombináciu písmena a čísla podľa podskupiny danej linky - červená linka A1 až A5, modrá B2 až B5, žltá C1 až C7, zelená D1, D2 a D4 a fialová E1, E2 a E4. Tak prípadne mi ozrejmi, ako si to myslel, pretože ja som v Paríži nikdy nebol. Ale o týždeň sa tam konečne dostanem a veľmi sa teším, lebo sa mi splnia hneď 4 veľké sny - konečne použijem naučenú francúzštinu, uvidím Paríž, MHD a povozím sa TGV cez Eurotunel ?
Sarko
http://journeyplanner.tfl.gov.uk/im/RD-T.html
Informácie o udalosti sa zobrazia kliknutím na zvýraznenú dotknutú časť siete MHD (ostatné je šedé). Textová forma Real Time Disruption sa nachádza aj tu:
http://www.tfl.gov.uk/tfl/realtime/
A ešte som hľadal, či nenájdem fotografie toho čuda podľa kľúčového slova "Boston". Síce som to nenašiel a zrejme tá fotografia nebude z tej oblasti, ale narazil som na zaujímavé stránky.
"Boston: Light Rail Transit Overview", alebo čo linka, to iná prevádzka ?
http://www.lightrailnow.org/facts/fa_bos001.htm
Fotogalérie jednotlivých liniek/prevádzok:
http://www.nycrail.com/boston/boston.htm
Zaujímavá fotogaléria tzv. Commuter Rail v Bostone:
http://world.nycsubway.org/us/boston/commuter.html
Všetko o Silver Line, čiže podzemnej trolejbusovej prevádzke v Bostone:
http://www.allaboutsilverline.com/
Schéma siete podzemnej časti Silver Line:
http://www.allaboutsilverline.com/images/waterfront/Waterfront_Map_lg.gif
"A Bus by Any Other Name Is Still ... a Train?"
http://www.lightrailnow.org/features/f_brt008.htm#BO
A ešte nejaký vyhľadávač po dopravných stránkach (na konci strany pozri "See also" a "External links":
http://en.wikipedia.org/wiki/Tram
Fotogalérie dopravných prevádzok z celého sveta:
http://public-transport.net/ ... ... ...