Reply on: S499.1023 #4207:
Žeby taká hviezda na Anděli bola až taká megalomanská, to sa mi nezdá. No a na Palmovke sa stojí pred, aj za križovatkou, nie? A tie údaje som si nevymyslel, najväčšia vzdialenosť je medzi električkovou zastávkou Anděl na Plzenskej a autobusovým nádražím Na Knížecí, a to 400m...
Sarko
Reakcia je síce nad požadovaný rámec, ale vyjadrím sa ku všetkým bodom.
a) Zlepšenie by som považoval nielen v súvislosti s prestupom, ale najmä v dostupnosti k nástupným zastávkam. Inak v súvislosti s prestupmi je od zastávky pred Slovanom na stanovištia na Bottovej a Fejovej potrebné prekonať 200 m. Na stanovište na Južnej triede je to 150 m. Treba však zobrať do úvahy aj prípad, že cestujúci z "obecných" liniek stojacich Bottovej cestujú "bežnou" linkou napr. z práce a potom na NO potrebujú prestúpiť. Zoberme si ten najhorší prípad, cestovanie L38, s výstupom na Fejovej a potrebou prestúpiť na spoj zastavujúci na Bottovej. Kým medzi stanovištiami pred Domom techniky a Slovanom je dostupnosť 100-150 m, medzi Fejovou a Bottovou je to NEUVERITEĽNÝCH 500 m! To už cestujúci môže uvažovať o takej zvrhlosti ako, že pri Dome umenia prestúpi na niečo na žel. stanicu a tu na svoju "obecnú" linku. Pokým je NO centrálnym prestupným uzlom, dóvtedy treba počítať s nadväznosťou medzi všetkými linkami bez akéhokoľvek rozlišovania. Nejde pritom o žiaden luxus, ten je napokon už to, že tie linky idú až do centra a nie sú ukončené v uzloch ako OC Važec a ďalšie. A práve vďaka takémuto luxusu došlo k preriedeniu spojov a zneatraktívneniu MHD. V mnou uvažovanom prípade ide len o pozitíva - priblíženie a zatraktívnenie dostupnosti nástupných zastávok a zlepšenie prestupných vzdialeností. Obchádzkami vyvolané jedno až dvojminutové predĺženie jazdnej doby spoja cestujúci prehliadne oveľa ľahšie, než niekoľko minútovú chôdzu po námestí.
Aj keď ani mne sa nepozdáva trasa L14, nedával by som ju do súvisu s preberanou témou. Napokon, máme niekoľko takýchto liniek. Ale to už sme pri večnej téme - linkové vedenie.
b) Chápanie orientácie smerovania liniek podľa svetových strán a jeho narušenie by už mohlo byť považované za predsudok. Aj keď stanovištia na Bottovej symbolizujú smerovanie liniek na sever a juh, pri správnom označení stanovíšť pred Slovanom, by bolo možné realizovanie podľa podobného logického vzorca:
Zastavovanie na ZÁPADNOM stanovišti - podľa KONEČNEJ ZAST., ktorá je umiestnená západne od VÝCHODZEJ ZAST.:
L14 - smer HM Tesco a Baumax (od NO vedie trasa západne a severne od vetvy ku Pri hati),
L24 - smer Žel. stanica,
L28 - smer Žel. stanica,
L33 - smer Žel. stanica,
L53 - smer Sídl. Ťahanovce-Madridská.
Zastavovanie na VÝCHODNOM stanovišti - podľa KONEČNEJ ZAST., ktorá je umiestnená východne od VÝCHODZEJ ZAST.:
L14 - smer Pri hati (od NO vedie trasa východne a južne od vetvy ku HM Tesco a Baumax),
L24 - smer Spaľovňa,
L28 - smer Nižná Myšľa,
L33 - smer Krematórium.
d) Vedel som, že spomenieš tie semafory. Lenže Rooseveltovu na inkriminovanom mieste križujú chodci len v jednom definovanom prúde, čo by som za tak výraznú prekážku nepovažoval. Zober si len taký prejazd z Továrenskej na Gorkého - frekventovaný prechod pre chodcov bez semaforu, súvislý prúd áut na hlavnej zľava, súvislý prúd áut na hlavnej sprava, frekventovaný prechod pre chodcov bez semaforu.
e) Odbočka zo Štúrovej na Moyzesovu nie je jediným miestom, kde je prejazd sťažený. Napriek tomu opäť zopakujem, že s rizikovými situáciami sa môže stretnúť vodič kdekoľvek. A čím menej očakávané nebezpečenstvo, tým sú následky horšie a tomu zodpovedá aj bilancia nehodovosti, ktorá je percentuálne častejšia a vážnejšia práve v extraviláne.