Čipové karty

Dopravná karta je vlastníctvom cestujúceho a stojí 5,00 €. Dopravná karta je v podstate elektronickou peňaženkou, na ktorú je možné nahrať kredit na nákup jednorazových cestovných lístkov (tzv. finančná záloha), predplatný cestovný lístok a zároveň slúži na preukazovanie nároku na zľavu. Minimálna čiastka vkladu je 5,00 € a maximálna čiastka je 50,00 € na jeden vklad. Vklady je možné opakovať až do celkovej výšky zostatku 200,00 €. Kredit je možné doplniť dopravnej kancelárii, ako aj u vodiča. Odporúčame podľa možnosti využívať predajné miesta dopravcu, alebo aspoň dobíjať o vyššiu sumu ako je minimálny vklad.

Dopravnou čipovou kartou je možné uhrádzať cestovné aj na všetkých mestských, prímestských a diaľkových linkách prevádzkovaných príslušným dopravcom.

SAD Zvolen a DPM BB majú uzatvorenú dohodu o uznávaní čipových kariet, nové čipové karty vydáva už len SAD Zvolen.

Platnosť dopravných kariet je 5 rokov, v prípade jej funkčnosti môže dopravca rozhodnúť o predĺžení jej platnosti o 1 rok. Po skončení platnosti dopravnej karty je potrebné si vybaviť novú kartu, na ktorú je možné previesť zostatok zo starej karty.

Postup pri používaní dopravnej karty v MHD

Kúpa cestovného lístka:

  • Pre cestu v rámci mesta je potrebné priložiť kartu ku snímaču a počkať na vytlačenie cestovného lístka.
  • Pri cestovaní na prímestských linkách mimo územia mesta Banská Bystrica sa uplatňuje tarifa podľa vzdialenosti, postup je obdobný. Po priložení karty cestujúci vodičovi oznámi cieľovú zastávku. Pri ceste v rámci mesta (platí pre prímestské linky s tarifou MHD) stačí oznámiť "mesto".
  • Z karty je možné zakúpiť aj ďalší lístok pre spolucestujúceho. Kúpu lístka buď navolí vodič (pri predných dverách), alebo sám cestujúci prostredníctvom dotykovej obrazovky odbavovacieho zariadenia (pri ostatných dverách).

Výhodou používania dopravnej karty je zľava pri prestupe do 45 minút od zakúpenia prvého lístka, možnosť využívať zľavnené cestovné, či možnosť využívať PCL.

Používanie dopravnej karty mimo MHD Banská Bystrica

Dopravnú kartu je možné využiť aj na cestovanie všetkýmu mestskými a prímestskými linkami dopravcov SAD Zvolen a SAD Lučenec.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.