Reakcia na: fonzo #53347:
No vyjadrím sa k niektorým veciam kde máme "rozpory" teda ☺ 1. trasa linky 24 na Fončorde je dobre dostupná od zastávok trolejbusov a navrhovanej linky 30/33. Z toho dôvodu sú linky 1 a 6 navrhované s kĺbovými vozidlami, aby sa ľudia hlavne do týchto liniek "cpali" a príp. do vylepšenej L7 s 15min intervalom celodenne, keďže 24 ponúka 15 min iba v špičke a bohužia iba do 16:30 cca.
2. Šalková by bola riešená PAL 601456 z Môlče, ktorá by v i=60/120/60//120 bohate postačovala. K tomu ešte jazdí aj vlak a myslím, že aj 601466 z Poníkov ide cez Šalkovú a stojí tam.
3. Pršianska terasa PAL 601463 z Horných Pršian. Namiesto cpania peňazí do L97, ktorá jazdí absolútne neatraktívne by som peniaze do dvoch takmer duplicitných liniek nedával ale dal iba na jednu zmysluplnú linku, ktorá obsluhuje väčšie územie. Na danej trase viac ako 1 pár spojov neprejde a pri nejakom zlepšení by tam kratší interval ako 30 min nebol, na čo nepotrebujem dve linky.
4. 23/24 v mojom návrhu nie je žiadna vyhliadková linka, omyl. Je to akoby obdoba 30/33 s tým, že L23 splní funkciu odvozu zo Sásovej a Rudlovej cez Nám. slobody až po Hušták a odtiaľ ide ako L24. Rozsekol som to na dve linky pretože na Sásovej sa 23 a 24 preplietajú. Iné by bolo keby obidve linky premávali z jednej konečne.
5. Spájanie 20, 29 a 42 do jednej linky pre bod 1. vypadáva.
6. Celkovo by som upustil z vedenia liniek k Uhlisku starým zkostnatelým spôsom, čiže na parkovisko Mičinská (atraktívne pre užší okruh cestujúcich, keďže linky prídu iba na kraj Uhliska, ako keby sa zvyšok štítili obslúžiť) a okruhom ako dnes. Zas ti vypadlo spojenie Uhliska a Huštáku s pokračovaním ďalej na "západ" kde by bol prestup na hrane na linky do Radvane, Podlavíc a nemocnice/Tajovského. Ako nevyhnutnú podmienku riešenia linkového vedenia by som dal prekopanie obsluhy Uhliska priebežnou linkou, ktorá sa tam nebude točiť ale prejde skrz Uhlisko a zoberie ľudí aj na Hušták a aj na Nám. Slobody. A ešte k tomu aj vedenie okružných L23, 80 a 100 rovnakým smerom nemá moc logiku. Tiež L80 v tvare fajky so závlekom cez Starú Sásovú neviem či je správne riešenie núkať Uhlisku takúto linku na spojenie s nemocnicou preto okružná L30/33 k L1 a 5. Samozrejme aby spojenie Sásovej, Rudlovej a Uhliska nezaniklo, tak som urobil takúto okružnú linku 30/33. Síce je naddimenzovaná ale inak ako takým intervalom nemá zmysel lákať ľudí na THK, Uhlisku a Starej Sásovej. Jednoznačne keďže tá linka prechádza Uhliskom, a tiež Fončordou a Strieborným námestím ale aj Rudlovou, tak by som si tam minibusy nedovolil nasadiť. Keď tak maximálne 10,5m bus, ale myslím, že Uhlisko by takúto linku využívalo pokojne aj tak, že by to 12m bus časom po zabehaní naplnilo.
Uvediem špeciálne ako mám ja poriešené Uhlisko
30/33 : i=15/30/15//30 zaručené spojenia na Hušták a Fončordu, kde môžu prestúpiť ľudia po trase na 1 a 5 do nemocnice, na Nám. slobody môžu prestúpiť na linku do Senice a Šalkovej + obsluha aut.st.
41 a 43 : obidve v i=30/60/30//60 zabezpečia spojenie na aut.st., žel.st. a Nám. slobody
7. K tomu 26/28 na P. Mičinská zo Sásovej nie je bohviečo pretože 20+29+42, 23 a 80 zo Sásovej si odklonil z Nábrežia a nechal si to na L21/22, ktoré predpokladám, že v lepšom intervale ako 15/30/15//30 by nepremávali a to je chyba pretože aby som na nábrežie (Kapitulská, Národná a Hušták) nútil ľudí zo Sásovej prestupovať, tak to je poriadna facka MHD.
8. Spojenie Sásová - juh, priemysel na Zvolenskej ceste som ponechal na 26/28 v posilnenom režime v špičke z 20/30/20//30 na 15/30/15//30, pričom sa 26 a 28 striedajú. Náročky som toto spojenie ponechal na zväzok liniek v takejto frekvencií aby nebolo potrebné z L23 vysekávať, že každý druhý spoj ide na Rakytovce/Radvaň a tým pádom by nebolo možné ani všetky spoje L24 viesť ako pokračovanie z/na L23, a polovica by musela zas niekam inam ísť, resp. sa vytvoriť asi separé linka čomu som chcel predísť. Z L23/24 si na Huštáku prestúpia tí, ktorí chcú ísť na Zvolenskú cestu prestúpia na 26/28 a 41, s tým, že pre tých čo pokračujú na Iliaš bude 41, Radvaň Park 26 a Rakytovce 28.
9. Ešte by som pre suplovanie obsluhy Nám. SNP linkou 100 urobil to, že by som linky 35/36 viedol nie cez Kollárovu ale dole cez Komenského a spravil zastávku na Hornej tu : https://www.google.sk/maps/dir/48.7379063,19.1514352//@48.7380284,19.1503248,18z/data=!4m2!4m1!3e0
10. Keď spomínaš Slnečné stráne a Graniar tak ma napadla jedna minibusová linka a síce:
L37 : Graniar - Tajovského - Strieborné nám. - Lazovná - Medený Hámor - Slnečné stráne
trasa : https://www.google.sk/maps/dir/48.7424993,19.1304167/48.7504384,19.1293649/@48.7395501,19.1332237,1053m/data=!3m1!1e3!4m9!4m8!1m5!3m4!1m2!1d19.1355762!2d48.738657!3s0x47153df5ba0d2b0f:0x1752a039071c7d5c!1m0!3e0
Len si nie som úplne istý, že či Graniar s peším prístupom do 800m z najvzdialenejšieho miesta k zastávke MHD a s tými domami+autami dodá MHD nejakých ľudí.
I keď skôr by som spravil takúto linku : https://www.google.sk/maps/dir/48.7494759,19.1159331/48.750465,19.1291163/@48.7430048,19.1229745,3633m/data=!3m1!1e3!4m14!4m13!1m10!3m4!1m2!1d19.1421695!2d48.7374373!3s0x47153df7b6292275:0xbe62556e5fd141dc!3m4!1m2!1d19.1403122!2d48.7451848!3s0x4715161eb6784913:0x208e17fe600cab8d!1m0!3e0 ... trasa : L37 : Europa SC - Strieborné nám. - Lazovná - Laskomerská / Slnečné stráne
fonzo
Páči sa mi tvoj nápad s 34/35/36, ale doprava na tajovského nárazová je a vždy bude, to je nevyvratitelny fakt. Ak väčšina tried na štyroch strednych školach skončí s rovnakým zvonením, tak ich v priebehu 10-20 minút musíš všetkých prepravit "dole" a k tomu ti dve 12m 34ky stačiť nebudú, a to že potom ešte dalšie napr. 2 hodiny budú tie busy jazdiť každých 15 minút, to návalovej doprave nepomôže. vidíme že už 18m busy su v takomto prípade na hrane. Pri aplikovaní tvojho variantu by som si predstavoval skôr nejakú posilovú linku ktorá by mala cp prispôsobený začiatkom a koncom vyučovacích hodín. Ak by sme mali schopných plánovačov na meste, takú linku by vymysleli za hodinu, totiž na stránkach jednotlivých stredných škôl nájdeš informácie o tom od kedy do kedy sú hodiny, rozvrhy jednotlivých tried takže sa dá zistiť koľko tried končí danou hodinou, a tiež koľko žiakov je v tých triedach, takže pri plánovaní sa dá odhadnúť ten počet ľudí v návalových vlnách s veľmi malou odchýlkou.
Naopak, zatial čo 30/33 sa mi zdá v tvojom podaní príliš naddimenzovaná - nieže by som si ju nevedel predstavit, ale v takom prípade by bolo treba uvažovať skôr nad minibusmi.
A 23/24 mi príde skôr ako Banská Bystrica sightseeing tour ? .
S trolejbusmi viac-menej súhlasím tak ako si napísal, takže hoci mám aj tu vela variantov v hlave čo a ako by sa dalo, prejdem skôr k tým busom, ktoré si dovolím na rýchlo troška rozpísať (netreba to brať ako niečo z mojej strany záväzné, tiež je milión možností čo a ako spraviť). Takže môj pohľad na vec je takýto:
20, 29 a 42 ako jedna linka - Šalková - SAD - Majer - Aut./Žel. stanica - Nám. Slobody - (s možnosťou zachádzky na Š. Moyzesa) - Rudlovská cesta - Stará Sásová - Karpatská (za zváženie: Karpatská obojsmerne, okruh robiť cez Tatranskú)
21, 22 spojiť do jednej linky Rakytovce - Zv. cesta - Sládkovičova a daľej po klasickej trase (s možnosťou prestupu na hrane pre tých čo chcú isť do spodnej časti sládkovičky, aspoň za predpokladu že by šlo o linku 3)
23 okruh Uhliskom - Aut./Žel. stanica - Nám. Slobody - Cesta k nemocnici - Pieninská
24 zvážiť predĺženie z Mládežníckej na Prš. Terasu - minimálne cez víkendy, mimo špičiek keď 97 viac nepremáva ako premáva (pri atraktívnom intervale by sa tam možno uživil aj 18m bus, je tam predsa na trvalý pobyt zapísaných už 1600 ľudí).
25 klasika (či spojiť s 27 do jednej linky je dilema)
26, 28 spojiť do jednej linky (P. Mičinská - Aut./Žel. stanica - Nám. Slobody - Part. cesta - Starohorská/Tatranská) tak ako to tu už padlo - s prestupmi na linku 7 na Nám. Slobody
32 pôvodná trasa s predĺžením do iliaša namiesto 41 ktorá by bola zrušená a jej výkony prerozdelené medzi 32 a 33. pre priame spojenie iliaša s centrom by som ako riešenie videl žel. zastávku.
33,34,35,36 klasika (pri 35,36 možno zvážiť AS)
43 namiesto zástavky Pod Rybou stojí za zváženie zachádzka k hornej časti Uhliska a tiež aj na nám. Š. Moyzesa minimálne v smere z Uľanky.
80 okruh Uhliskom - Aut./Žel. stanica - Nám. Slobody - nám. Štefana Moyzesa - Rudlová - Stará Sásová a ďaľej smer nemocnica (oditaľ prípadne predĺženie do podlavíc).
90 Pieninská - Strieborné nám. - Sládkovičova - Radvaň park - TESCO - Sládkovičova (ako okruh "druhou" stranou Zv. cesty) a zo Sládkovičovej daľej do Sásovej.
97 Orange - Nám. slobody - AS - Viestova - Národná - Úsvit - Mládežnícka - Sládkovičova - Prš. Terasa
100 okruh Uhliskom - Aut./Žel. stanica - Nám. Slobody - Cesta k Nemocnici - Jesenský vŕšok - Bakossova - nám. SNP (zastávka by mohla byť priamo pri budove úradu BBSK, na úkor 3-4 prvých parkovacích miest)
ako nové linky by stáli za zváženie:
- minibus na Slnečné stráne
- minibus na Graniar (nie 4x za deň, tak sa to nerobí)
- minibus na novú obytnú štvrť pod Suchým vrchom
- autobus zo Sásovej do centra okruhom cez Bakossovu a Jes. vŕšok
a možno aj daľšie ktoré ma v tejto chvíli z hlavy nenapadnú.
- myslím že o existencii nočných liniek sa tu na tomto fóre ani nemusíme baviť
PS: Tiež pri tomto rátam s tým že na všetkých prímestských linkách by platila v rámci mesta tarifa MHD.
PS2: Nevšímajte si prosím malé a veľké písmená ?
PS3: Ak som niečo závažné vynechal, pri prípadnej daľšej diskusíí na to prídeme a doplníme ?