Čipové karty

Čipové karty slúžia ako nosič predplatného cestovného lístka (električenky) a elektronická peňaženka na zakupovanie elektronických lístkov v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji (IDS BK). V rámci IDS BK je momentálne možné použiť niekoľko druhov kariet:

 • Karta Dopravného podniku Bratislava slúži ako nosič predplatného lístka aj ako elektronická peňaženka, môže byť tiež použitá na preukázanie nároku na študentskú zľavu v MHD a autobusoch Slovak Lines - túto kartu je možné objednať aj cez internet.
 • Karta Slovak Lines slúži ako nosič predplatného lístka aj ako elektronická peňaženka, môže byť tiež použitá na preukázanie nároku na študentskú zľavu v MHD a autobusoch Slovak Lines - túto kartu je možné objednať aj cez internet.
 • Karta Železničnej spoločnosti Slovensko slúži len ako nosič predplatného lístka.
 • Študentské karty slúžia ako nosič predplatného lístka, elektronická peňaženka a preukaz na študentskú zľavu v MHD, autobusoch Slovak Lines a vlakoch. Karta však musí byť zapojená do systému TransCard (s logom TransData na zadnej strane). Bližšie informácie o spôsobe výdaja študentskej karty a aktivácie dopravnej funkcie na nej vám poskytne priamo príslušná škola.
 • Bratislavská mestská karta je bezkontaktná karta Maestro PayPass vydávaná len obyvateľom Bratislavy, ktorá môže tiež slúžiť ako nosič predplatného lístka aj ako elektronická peňaženka, pričom pri použití Bratislavskej mestskej karty má cestujúci nárok na zľavu 10 percent z ceny predplatného lístka pre zóny 100+101. Od 1.10.2018 je na BMK možné zakúpiť výhodnejší predplatný lístok okrem predajní DPB aj v predajniach Slovak Lines a v multifunkčných automatoch na železničných staniciach, za podmienky bezhotovostnej platby.
Predplatný lístok nahratý na jednej z uvedených kariet platí u všetkych dopravcov IDS BK bez ohľadu na to, ktorý ju dopravca ju vydal a ktorý dopravca predal predplatný lístok.

Ako si vybaviť čipovú kartu

Karta Dopravného podniku Bratislava

K vystaveniu novej bezkontaktnej čipovej karty je potrebné v ktorejkoľvek predajni DPB vyplniť a podpísať (platí pre dospelých) resp. nechať podpísať zákonnému zástupcovi (platí pre deti) žiadanku. Na overenie údajov treba priniesť k nahliadnutiu hodnoverný doklad (občiansky preukaz, cestovný pas, v prípade detí výpis z matriky narodených a pod.). K vydaniu novej čipovej karty je potrebné priniesť 1 ks farebnej fotografie rozmerov 3 x 3,5 cm (neplatí pre predajne na Hodžovom námestí, na Hlavnej stanici, na Olejkárskej, v Dúbravke a v Gaštanovom hájiku, kde bezplatne zhotovia fotografiu na čipovú kartu).

Poplatok za vydanie čipovej karty je 4,30 €, karta sa vydáva na počkanie. Zoznam predajní je uvedený na stránke Predajne.

Karta Slovak Lines

Dopravca Slovak Lines vydáva čipovu kartu na počkanie za 3,00 € na predajnom mieste na AS Mlynské nivy. Potrebné je priniesť doklad totožnosti (občiansky preukaz, resp. cestovný pas, pri deťoch do 15 rokov rodný list). Študenti predložia aj potvrdenie o návšteve školy na príslušný rok. V tomto prípade nie je nutné priniesť fotografiu, zákazník bude odfotený priamo na mieste.

Vybavenie karty je možné tiež v pondelok od 14:00 do 16:00 na autobusovej stanici v Malackách, v tomto prípade si však zákazník musí doniesť fotografiu 2,5 x 3 cm.

Karta Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko vydáva čipové karty za poplatok 5,00 €, pričom vydanie trvá približne 30 dní. Zákazník musí predložiť doklad totožnosti, fotografiu rozmerov 3 x 3,5 cm a vyplniť žiadanku. Žiadosť je možné podať v každej pokladni Železničnej spoločnosti Slovensko, zákazník si kartu po vyhotovení prevezme v tej istej pokladni.

Cez internet

Dopravný podnik Bratislava ponúka možnosť zakúpenia bezkontaktnej čipovej karty aj cez internet s jej doručením Slovenskou poštou. Cestujúci, ktorý si chce vybaviť novú "električenku", tak nemusí navštíviť predajné miesto dopravného podniku, ale nákup čipovej karty a následne aj predplatného cestovného lístka môže zrealizovať priamo cez internet.

Základné podmienky pre kúpu bezkontaktnej čipovej karty (BČK) cez internet:
 • cena čipovej karty je 4,30 € + 2,20 € poštovné a balné,
 • zakúpiť je možné všetky typy BČK - obyčajnú, žiacku, študentskú, dôchodcovskú, ŤZP/ŤZP-S, SeniorPas,
 • farebná fotografia a elektronické kópie požadovaných dokladov (*) sa prikladajú k objednávke ako prílohy,
 • informácie potrebné k platbe obdrží zákazník e-mailom po odoslaní objednávky,
 • zakúpenú BČK doručí zákazníkovi Slovenská pošta v rámci celej SR,
 • alternatívne je možné jej vyzdvihnutie vo zvolenej predajni DPB (príplatok 1 € k cene karty),
 • pre deti do 15 rokov preberá BČK ich zákonný zástupca,
 • požadovaná suma musí byť pripísaná na účet DPB do 5 pracovných dní, inak bude objednávka stornovaná,
 • elektronický predaj BČK je dostupný na tejto adrese.

(*) V prípade študentskej BČK (pre študentov od 15 rokov) je potrebné k objednávke priložiť naskenované potvrdenie o návšteve školy. Na vydanie dôchodcovskej BČK je potrebné priložiť naskenované rozhodnutie Sociálnej poisťovne o výmere poberaného invalidného alebo starobného dôchodku (jeho výšku je možné začierniť). Pri BČK pre držiteľa preukazu ŤZP/ŤZP-S je potrebné priložiť naskenovaný preukaz ŤZP/ŤZP-S, alebo rozhodnutie o priznaní ŤZP/ŤZP-S.


Ako si aktivovať Bratislavskú mestskú kartu v DPB

Podmienkou pre použitie Bratislavskej mestskej karty ako nosiča predplatných lístkov je aktivovanie BMK vo vybranej predajni DPB, alebo na predajnom miest Slovak Lines na autobusovej stanici. Pri návšteve predajne je potrebné vyplniť a podpísať (platí pre dospelých) resp. nechať podpísať zákonnému zástupcovi (platí pre deti) žiadanku. Na overenie trvalého pobytu je treba priniesť k nahliadnutiu občiansky preukaz, v prípade detí rodný list alebo výpis z matriky narodených. K aktivácii BMK pre dieťa do 15 rokov je potrebné priniesť aj 1 ks farebnej fotografie rozmerov 3 x 3,5 cm na preukážku. Poplatok za aktivovanie BMK je 2,30 €, pričom cestujúci získa nárok na zľavu 10 percent z ceny predplatného lístka na zóny 100+101 (z regionálnych zón sa zľava neposkytuje). Zľava na predplatný lístok platí po dobu platnosti karty, t. j. najviac 36 mesiacov. Pri kontrole revízorom je potrebné spolu s BMK predložiť aj občiansky preukaz (platí pre dospelých), platný študentský preukaz (v prípade študentov), alebo žiacky preukaz resp. preukážku vydanú pri aktivácii BMK (v prípade detí do 15 rokov).


1st Jul 2016, updated 7th Nov 2018
-MK, Samo Muránsky-

Comments

Login: Password:

🙂😃😁😂😅
😆😉😊😋😛
😎😗😍🤪🙃
😶😐😏🤔🤨
🙄😣😥😮😲
🙁😕😖😫😞
😭🤐😴😬😨
😱😵😠🤬🤑
😷🤒🤕🤮😇
🤓😈💀👽🤖
❗❓💗👍👎

You can attach up to 5 files in JPG, PNG, GIF and PDF format (max. 8 MB).
You can add description to each file. By uploading files you agree with Terms of use.

All111113.9.2018 8:40 #154 Re:
Reply on #149 od MhdKomunisticka:
Na tejto karte z roku 2001 som mal PCL podľa tejto úpravy tarifných podmienok. https://imhd.sk/ba/doc/sk/800/Vymena-kontaktnych-cipovych-kariet-od-1-4-do-30-11-2003 ? Takže naozaj to funguje už pár rokov.
si13.9.2018 8:32  +2#153 Re:
Reply on #152 od 810zssk:
takych nas bude asi viacej, kedze (aspon v case ked som to riesil ja) bola ta karta u SL lacnejsia a este som ani nemusel riesit fotku...
810zssk13.9.2018 6:35  +2#152 Re:
Reply on #149 od MhdKomunisticka:
Inak to som nevedel ze som "blbec" ked v MHD cestujem so Slovak Lines kartou uz asi 5 rokov ?
810zssk13.9.2018 6:33  +2#151 Re:
Reply on #149 od MhdKomunisticka:
Slovak Lines karta samozrejme normalne v MHD plati. V Bratislave nie su rozne listky na MHD a regionalne busy, pouzivaju sa spolocne listky a karty.

Karty SL skutocne nejde dobijat na poste, ale mozete tak spravit na predajnych miestach DPB a SL, cervenych automatoch a cez internet. Elektricenku si dalej na tu kartu mozete kupit aj na zeleznicnych staniciach.
AndyNO12.9.2018 21:33  +1#150 Re:
Reply on #149 od MhdKomunisticka:
https://www.idsbk.sk/listky-ceny/cipove-karty/
MhdKomunisticka12.9.2018 21:07 -2#149 Re:
Dobry,mohli by ste sem umiestnit vzory predplatnych cestovnych listkov link http://dpb.doprava.sk/ nieje funkcny a k oficialnym informaciam sa clovek nevie dopatrat,konkretne co je elektricenka co je cipova karta co je ISIC karta a ostatne typy aj z popisom a kde sa vyuzivaju?
dosiel som na mlynske nivy ziadal som pani zamestnankynu aby mi spravila elektricenku samozrejme na MHD ale namiesto toho chodim blbec z kartou Slovak Lines pricom linku slovak lines som este nikdy nevyuzil a na poste ked som ju vytiahol aby mi ju dobili tak mi povedali ze taku kartu mi nedobiju
ludom by urcite pomohlo ak by ste tu uviedli vzory a priklady kedze vasi zamestnanci niesu schopní poskytnut vhodnu radu a informacie
chcete aby ludia preferovali vasu dopravu a pri tychto sluzbach sa to dá podla vás?podla vas ludia co takmer nikdy nejazdili mestskou dopravou tak si maju pytat radu od ostatnyc cestujucich v mhd??
vy ste zaspali niekde v komunistickom rezime jedine co kupujete je nove autobusy ale organizacia ako taka je natom ako v casoch komunistickych
810zssk11.9.2018 12:56 #148 Re:
Reply on #147 od evar:
Da sa kupit. Ak vam to nejde, asi vam konci karta alebo je tam iny problem.
evar11.9.2018 8:29 #147 Re:
Dobrý deň, chcela by som vedieť, prečo sa na BMK už nedá zakúpiť predplatný lístok elektronicky, keď v minulosti to išlo?
pepe63125.8.2018 12:51 #146 Re:
Reply on #133 od BMK3:
eCL sa bude dat kupit aj na BMK, ale az od 1.10.2018. Aspon tak to tvrdili v predajni DPB.
ufo2.8.2018 14:51 #145 Re:
Reply on #143 od S499.1023:
Nepoužívam žiadny dochádzkový systém.?
810zssk2.8.2018 14:23  +2#144 Re:
Reply on #140 od S499.1023:
Otazne je, preco musim mat na PCL nejaku blbu "dopravnu aplikaciu" na BCK namiesto normalneho papieroveho listka ako napr. v Brne. Aspon ZSSK sa v tomto ohlade uz zobudila.

Druha vec je ze buzeracne karticky by ovela menej prekazali keby tie emtrest karty necitalo niekolko sekund ale okamzite ako je to pri kartach od aspon trochu schopnych developerov.
S499.10232.8.2018 14:16 #143 Re:
Reply on #142 od ufo:
Dochádzkový systém u Tvojho zamestnávateľa ? .
ufo2.8.2018 13:13 #142 Re:
Reply on #140 od S499.1023:
Môže byť nejaké zariadenie, kde BMK používam a zruší funkčnosť čipu? Čip platobnej karty zostane vždy funkčný.
Dispecer2.8.2018 13:10 #141 Re:
Reply on #135 od ufo:
Hm, ja mám kartu s čipom Mifare Desfire EV1 od leta 2012 a dodnes je plne funkčná. Mal by si si skôr viac dávať pozor na tú kartu, keď do mesiaca si schopný zlikvidovať čip, ktorý inak zvládne aj 6 rokov...
S499.10232.8.2018 13:01 #140 Re:
Reply on #139 od ufo:
Čipy Mifare Desfire sa používajú hádam vo všetkých dopravných aplikáciách, nielen u Emtrestu a so životnosťou problém nemajú - pes bude zakopaný niekde inde.
ufo2.8.2018 12:41 #139 Re:
Reply on #138 od Valec:
Každopádne sú úplne zbytočné a komplikujú používanie verejnej dopravy na Slovensku.
Valec2.8.2018 11:52 #138 Re:
Reply on #135 od ufo:
To sú čipy Mifare, nie emtrest/transdata. ?
BMK32.8.2018 9:54 #137 Re:
Reply on #136 od BMK3:
?
BMK32.8.2018 9:53 #136 Re:
Reply on #134 od Valec:
čiže do volieb sa stíha?
ufo2.8.2018 9:44 #135 Re:
A s opustením predpotopnej technológie čipov emtrestu/transsdáta sa kedy uvažuje?
Zatiaľ mám štatistiku 3 kúpené bezkontaktné karty na tri mesačné električenky, čip nikdy viac nevydržal.
A za každým platiť aktiváciu je trochu demotivujúce...čip banky vydržal vždy...