Čipové karty

Čipové karty slúžia ako nosič predplatného cestovného lístka (električenky) a elektronická peňaženka na zakupovanie elektronických lístkov v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji (IDS BK). V rámci IDS BK je momentálne možné použiť niekoľko druhov kariet:

 • Karta Dopravného podniku Bratislava slúži ako nosič predplatného lístka aj ako elektronická peňaženka, môže byť tiež použitá na preukázanie nároku na študentskú zľavu v MHD a autobusoch Slovak Lines - túto kartu je možné objednať aj cez internet.
 • Karta Slovak Lines slúži ako nosič predplatného lístka aj ako elektronická peňaženka, môže byť tiež použitá na preukázanie nároku na študentskú zľavu v MHD a autobusoch Slovak Lines - túto kartu je možné objednať aj cez internet.
 • Karta Železničnej spoločnosti Slovensko slúži len ako nosič predplatného lístka.
 • Študentské karty slúžia ako nosič predplatného lístka, elektronická peňaženka a preukaz na študentskú zľavu v MHD, autobusoch Slovak Lines a vlakoch. Karta však musí byť zapojená do systému TransCard (s logom TransData na zadnej strane). Bližšie informácie o spôsobe výdaja študentskej karty a aktivácie dopravnej funkcie na nej vám poskytne priamo príslušná škola.
 • Bratislavská mestská karta je bezkontaktná karta Maestro PayPass vydávaná len obyvateľom Bratislavy, ktorá môže tiež slúžiť ako nosič predplatného lístka, pričom pri použití Bratislavskej mestskej karty má cestujúci nárok na zľavu 10 percent z ceny predplatného lístka pre zóny 100+101 - na túto kartu je možné predplatný lístok zakúpiť iba v DPB (platný je však u všetkých dopravcov).
Predplatný lístok nahratý na jednej z uvedených kariet platí u všetkych dopravcov IDS BK bez ohľadu na to, ktorý ju dopravca ju vydal a ktorý dopravca predal predplatný lístok. 

Ako vybaviť čipovú kartu

Karta Dopravného podniku Bratislava

K vystaveniu novej bezkontaktnej čipovej karty je potrebné v ktorejkoľvek predajni DPB vyplniť a podpísať (platí pre dospelých) resp. nechať podpísať zákonnému zástupcovi (platí pre deti) žiadanku. Na overenie údajov treba priniesť k nahliadnutiu hodnoverný doklad (občiansky preukaz, cestovný pas, v prípade detí výpis z matriky narodených a pod.). K vydaniu novej čipovej karty je potrebné priniesť 1 ks farebnej fotografie rozmerov 3 x 3,5 cm (neplatí pre predajne na Hodžovom námestí, na Hlavnej stanici, na Olejkárskej, v Dúbravke a v Gaštanovom hájiku, kde bezplatne zhotovia fotografiu na čipovú kartu).

Poplatok za vydanie čipovej karty je 4,30 €, karta sa vydáva na počkanie. Zoznam predajní je uvedený na stránke Predajne.

Karta Slovak Lines

Dopravca Slovak Lines vydáva čipovu kartu na počkanie za 3,00 € na predajnom mieste na AS Mlynské nivy. Potrebné je priniesť doklad totožnosti (občiansky preukaz, resp. cestovný pas, pri deťoch do 15 rokov rodný list). Študenti predložia aj potvrdenie o návšteve školy na príslušný rok. V tomto prípade nie je nutné priniesť fotografiu, zákazník bude odfotený priamo na mieste.

Vybavenie karty je možné tiež v pondelok od 14:00 do 16:00 na autobusovej stanici v Malackách, v tomto prípade si však zákazník musí doniesť fotografiu 2,5 x 3 cm.

Karta Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko vydáva čipové karty za poplatok 5,00 €, pričom vydanie trvá približne 30 dní. Zákazník musí predložiť doklad totožnosti, fotografiu rozmerov 3 x 3,5 cm a vyplniť žiadanku. Žiadosť je možné podať v každej pokladni Železničnej spoločnosti Slovensko, zákazník si kartu po vyhotovení prevezme v tej istej pokladni.

Cez internet

Dopravný podnik Bratislava ponúka možnosť zakúpenia bezkontaktnej čipovej karty aj cez internet s jej doručením Slovenskou poštou. Cestujúci, ktorý si chce vybaviť novú "električenku", tak nemusí navštíviť predajné miesto dopravného podniku, ale nákup čipovej karty a následne aj predplatného cestovného lístka môže zrealizovať priamo cez internet.

Základné podmienky pre kúpu bezkontaktnej čipovej karty (BČK) cez internet:
 • cena čipovej karty je 4,30 € + 2,20 € poštovné a balné,
 • zakúpiť je možné všetky typy BČK - obyčajnú, žiacku, študentskú, dôchodcovskú, ŤZP/ŤZP-S, SeniorPas,
 • farebná fotografia a elektronické kópie požadovaných dokladov (*) sa prikladajú k objednávke ako prílohy,
 • informácie potrebné k platbe obdrží zákazník e-mailom po odoslaní objednávky,
 • zakúpenú BČK doručí zákazníkovi Slovenská pošta v rámci celej SR,
 • alternatívne je možné jej vyzdvihnutie vo zvolenej predajni DPB (príplatok 1 € k cene karty),
 • pre deti do 15 rokov preberá BČK ich zákonný zástupca,
 • požadovaná suma musí byť pripísaná na účet DPB do 5 pracovných dní, inak bude objednávka stornovaná,
 • elektronický predaj BČK je dostupný na tejto adrese.

(*) V prípade študentskej BČK (pre študentov od 15 rokov) je potrebné k objednávke priložiť naskenované potvrdenie o návšteve školy, ktoré je možné stiahnuť z tejto adresy. Na vydanie dôchodcovskej BČK je potrebné priložiť naskenované rozhodnutie Sociálnej poisťovne o výmere poberaného invalidného alebo starobného dôchodku (jeho výšku je možné začierniť). Pri BČK pre držiteľa preukazu ŤZP/ŤZP-S je potrebné priložiť naskenovaný preukaz ŤZP/ŤZP-S, alebo rozhodnutie o priznaní ŤZP/ŤZP-S.


Ako si aktivovať Bratislavskú mestskú kartu v DPB

Podmienkou pre použitie Bratislavskej mestskej karty ako nosiča predplatných lístkov je aktivovanie BMK vo vybranej predajni DPB. Pri návšteve predajne je potrebné vyplniť a podpísať (platí pre dospelých) resp. nechať podpísať zákonnému zástupcovi (platí pre deti) žiadanku. Na overenie trvalého pobytu je treba priniesť k nahliadnutiu občiansky preukaz, v prípade detí rodný list alebo výpis z matriky narodených. K aktivácii BMK pre dieťa do 15 rokov je potrebné priniesť aj 1 ks farebnej fotografie rozmerov 3 x 3,5 cm na preukážku. Poplatok za aktivovanie BMK je 2,30 €, pričom cestujúci získa nárok na zľavu 10 percent z ceny predplatného lístka na zóny 100+101 (z regionálnych zón sa zľava neposkytuje). Zľava na predplatný lístok platí po dobu platnosti karty, t. j. najviac 36 mesiacov. Pri kontrole revízorom je potrebné spolu s BMK predložiť aj občiansky preukaz (platí pre dospelých), platný študentský preukaz (v prípade študentov), alebo žiacky preukaz resp. preukážku vydanú pri aktivácii BMK (v prípade detí do 15 rokov).


1st Jul 2016, updated 31st Aug 2017
-MK, Samo Muránsky-

Comments

Login: Password:

You can attach up to 5 files in JPG, PNG, GIF and PDF format (max. 8 MB).
You can add description to each file. By uploading files you agree with Terms of use.

shaggy12.10.2017 18:18 #90 Re:
Naozaj by to chcelo nejaký veľký nápis, alebo rovno nepreskočiteľné potvrdzovacie okno, kde ľuďom vypíše, že toto nie sú stránky dopravcu.
Aj keď ma to v tomto prípade neprekvapuje. Riešiť problémy s električenkou v komentári pod článkom... na to človek čaká aj serióznu odpoveď? To sa rovno mohol opýtať vodiča autobusu počas jazdy. Bolo by to asi rovnako efektívne.
Jezo12.10.2017 17:53 #89 Re:
Reply on #87 od kevely:
http://www.dpb.sk/kontakt/pre-verejnost/ -> ots@dpb.sk
berny12.10.2017 17:49 #88 Re:
Reply on #87 od kevely:
tu vam asi nikto neporadi, radsej si vytlacte potvrdzovaci mail a vypis z karty a chodte na pobocku DPB
kevely12.10.2017 17:28 #87 Re:
predlzil som si cez internet cestovny listok na tri mesiace, vsetko som vyplnil, aj mi strhlo z master karty 72,30€ a ma mat platnost do 18.1.2018 a po kontrole na karte nemam len do 20.10.2017. Teda mi nenabehla cena dopravneho ale z banky mi to strhlo. Prosim o vyriesenie poplatku.
C karty: 36118041782923268
artiny3.9.2017 11:32 #86 Re:
Objednal som kartu cez internet , a chcel by som sa spytat ze je uz aktivovny alebo musim to niekde aktivovat?
Pajo2.9.2017 19:50 #85 Re:
ufo: cize mozu ju zakaznici vyuzivat? Lebo pani sa nepyta "keby bolo keby"... Administrativny problem tu moze byt par mesiacov ale aj par rokov.
ufo2.9.2017 16:24 #84 Re:
Reply on #82 od Pajo:
Na BMK funguje peňaženka, problém je len administratívny.
810zssk2.9.2017 16:09 #83 Re:
Reply on #81 od silvia111:
Presne ako pisete. Pre obcasne cestovanie sa viac oplati kupa listka z elektronickej penazenky, ktora na BMK byt nemoze.

Dcere teda vybavte bud kartu DPB, alebo kartu Slovak Lines. Karta Slovak Lines je o cosi lacnejsia.
Pajo2.9.2017 15:57 #82 Re:
Reply on #80 od Valec:
Áno je to tak, na jednorazové lístky je BMK nepoužiteľná - nejde na nej otvoriť elektronická peňaženka.
silvia1112.9.2017 15:51 #81 Re:
Dobry den, pls. o radu. Dieta 10 r. bude chodit 2x tyzdenne MHD - normalne by si kupovala 60 min. listok. Ktoru kartu jej mame vybavit: Bratislavku mestsku kartu alebo kartu DPB? Vychadza mi to na druhu moznost - teda kartu DPB. BMK by sme vyuzili iba pri kupe PCL - comu rozumiem ze je elektricenka. Rozumiem tomu spravne? Dakujem, s
Valec26.8.2017 8:08 #80 Re:
Reply on #79 od euqinom:
Nie, pre deti do 15 rokov sa k BMK vydáva papierová prekážka (ako náhrada dokladu totožnosti). To fotopracovisko je nastavené tak, že tlačí špeciálnou tlačiarňou priamo na čipovú kartu, na papier to nevie.
euqinom25.8.2017 20:32 #79 Re:
Dobry den,
chcela bys om aktivovat Bratislavsku mestsku kartu pre dieta do 15 rokov na nakup predplatneho cest.listka. Pisete, ze treba priniest fotografiu. Chcem sa opytat, ci si dieta nemozu odfotit na pobocke (na niektorej z tych, na ktorych vedia fotit na cipove karty).
dakujem
Valec20.6.2017 9:38  +1#78 Re:
Reply on #77 od pharmavit:
Áno, stačí mu doklad totožnosti a foto.
pharmavit20.6.2017 9:29 #77 Re:
Dobry den, je mozne obycajnu cipovu kartu na mesacne predplatne, vybavit aj zahranicnemu obcanovy, ktori tu bude rok pracovat?
Dispecer18.5.2017 14:30 #76 Re:
Reply on #74 od BBBB:
https://eshop.dopravnakarta.sk/DPB/
https://eshop.dopravnakarta.sk/Slovaklines/
david118.5.2017 11:53 #75 Re:
Reply on #73 od ajka1:
To je kvôli vydokladovaniu zľiav ktoré si dá DPB ďalej preplatiť.
Podobne je to u nulových lístkov na vlak..
BBBB18.5.2017 10:59 #74 Re:
Poprosim o info, ci si viem dobit cipovu kartu cez internet.
ajka17.5.2017 21:20 #73 Re:
Reply on #72 od 810zssk:
Vďaka za odpoveď. Takže ísť zakúpiť PCL za 0,00 eur. Ach jo. To je logika.
810zssk7.5.2017 10:22 #72 Re:
Reply on #71 od ajka1:
Karta sice plati, ale nepostacuje na cestovanie. Na cestovanie je nutne mat platny PCL. Ak tak neurobite, mozete pri kontrole dostat pokutu.
ajka16.5.2017 21:17 #71 Re:
Dobrý večer. Mám PCL "Držitelia ŤZP" - Platnosť karty do 11/2017. Minulý rok bol okolo toho zmätok a museli sme si "dobiť" PCL sumou 0,00eur na predajnom mieste. O pár dní bude tomu rok. Ako je to prosím dnes? Musím ísť po roku opäť dobíjať PCL sumou 0,00 eur, alebo mi tá karta platí bez problémov do toho novembra 2017? Vďaka za info.