Čipové karty

Photo © imhd.sk, archiveČipové karty slúžia ako nosič predplatného cestovného lístka (električenky) a elektronická peňaženka na zakupovanie elektronických lístkov v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji (IDS BK). V rámci IDS BK je momentálne možné použiť niekoľko druhov kariet:

 • Karta Dopravného podniku Bratislava slúži ako nosič predplatného lístka aj ako elektronická peňaženka, môže byť tiež použitá na preukázanie nároku na študentskú zľavu v MHD a autobusoch Slovak Lines - túto kartu je možné objednať aj cez internet.
 • Karta Slovak Lines slúži ako nosič predplatného lístka aj ako elektronická peňaženka, môže byť tiež použitá na preukázanie nároku na študentskú zľavu v MHD a autobusoch Slovak Lines - túto kartu je možné objednať aj cez internet.
 • Karta Železničnej spoločnosti Slovensko slúži len ako nosič predplatného lístka.
 • Študentské karty slúžia ako nosič predplatného lístka, elektronická peňaženka a preukaz na študentskú zľavu v MHD, autobusoch Slovak Lines a vlakoch. Bližšie informácie o spôsobe výdaja študentskej karty a aktivácie dopravnej funkcie na nej vám poskytne priamo príslušná škola.
 • Bratislavská mestská karta je bezkontaktná karta Maestro PayPass vydávaná len obyvateľom Bratislavy, ktorá môže tiež slúžiť ako nosič predplatného lístka, pričom pri použití Bratislavskej mestskej karty má cestujúci nárok na zľavu 10 percent z ceny predplatného lístka pre zóny 100+101 - na túto kartu je možné predplatný lístok zakúpiť iba v DPB (platný je však u všetkých dopravcov).
Predplatný lístok nahratý na jednej z uvedených kariet platí u všetkych dopravcov IDS BK bez ohľadu na to, ktorý ju dopravca ju vydal a ktorý dopravca predal predplatný lístok. 

Ako vybaviť čipovú kartu

Karta Dopravného podniku Bratislava

K vystaveniu novej bezkontaktnej čipovej karty je potrebné v ktorejkoľvek predajni DPB vyplniť a podpísať (platí pre dospelých) resp. nechať podpísať zákonnému zástupcovi (platí pre deti) žiadanku. Na overenie údajov treba priniesť k nahliadnutiu hodnoverný doklad (občiansky preukaz, cestovný pas, v prípade detí výpis z matriky narodených a pod.). K vydaniu novej čipovej karty je potrebné priniesť 1 ks farebnej fotografie rozmerov 3 x 3.5 cm (neplatí pre predajňu na Hodžovom námestí, kde bezplatne zhotovia fotografiu na čipovú kartu).

Poplatok za vydanie čipovej karty je 4,30 €, karta sa vydáva na počkanie. Zoznam predajní je uvedený na stránke Predajne.

Karta Slovak Lines

Dopravca Slovak Lines vydáva čipovu kartu na počkanie za 3,00 € na predajnom mieste na AS Mlynské nivy. Potrebné je priniesť doklad totožnosti (občiansky preukaz, resp. cestovný pas, pri deťoch do 15 rokov rodný list). Študenti predložia aj potvrdenie o návšteve školy na príslušný rok. V tomto prípade nie je nutné priniesť fotografiu, zákazník bude odfotený priamo na mieste.

Vybavenie karty je možné tiež v pondelok od 14:00 do 16:00 na autobusovej stanici v Malackách, v tomto prípade si však zákazník musí doniesť fotografiu 2,5 x 3 cm.

Karta Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko vydáva čipové karty za poplatok 5,00 €, pričom vydanie trvá približne 30 dní. Zákazník musí predložiť doklad totožnosti, fotografiu rozmerov 3 x 3,5 cm a vyplniť žiadanku. Žiadosť je možné podať v každej pokladni Železničnej spoločnosti Slovensko, zákazník si kartu po vyhotovení prevezme v tej istej pokladni.

Cez internet

Dopravný podnik Bratislava ponúka možnosť zakúpenia bezkontaktnej čipovej karty aj cez internet s jej doručením Slovenskou poštou. Cestujúci, ktorý si chce vybaviť novú "električenku", tak nemusí navštíviť predajné miesto dopravného podniku, ale nákup čipovej karty a následne aj predplatného cestovného lístka môže zrealizovať priamo cez internet.

Základné podmienky pre kúpu bezkontaktnej čipovej karty (BČK) cez internet:
 • cena čipovej karty je 4,30 € + 2,20 € poštovné a balné,
 • zakúpiť je možné všetky typy BČK - obyčajnú, žiacku, študentskú, dôchodcovskú, ŤZP/ŤZP-S, SeniorPas,
 • farebná fotografia a elektronické kópie požadovaných dokladov (*) sa prikladajú k objednávke ako prílohy,
 • informácie potrebné k platbe obdrží zákazník e-mailom po odoslaní objednávky,
 • zakúpenú BČK doručí zákazníkovi Slovenská pošta v rámci celej SR,
 • alternatívne je možné jej vyzdvihnutie vo zvolenej predajni DPB (príplatok 1 € k cene karty),
 • pre deti do 15 rokov preberá BČK ich zákonný zástupca,
 • požadovaná suma musí byť pripísaná na účet DPB do 5 pracovných dní, inak bude objednávka stornovaná,
 • elektronický predaj BČK je dostupný na tejto adrese.

(*) V prípade študentskej BČK (pre študentov od 15 rokov) je potrebné k objednávke priložiť naskenované potvrdenie o návšteve školy, ktoré je možné stiahnuť z tejto adresy. Na vydanie dôchodcovskej BČK je potrebné priložiť naskenované rozhodnutie Sociálnej poisťovne o výmere poberaného invalidného alebo starobného dôchodku (jeho výšku je možné začierniť). Pri BČK pre držiteľa preukazu ŤZP/ŤZP-S je potrebné priložiť naskenovaný preukaz ŤZP/ŤZP-S, alebo rozhodnutie o priznaní ŤZP/ŤZP-S.


Ako si aktivovať Bratislavskú mestskú kartu v DPB

Podmienkou pre použitie Bratislavskej mestskej karty ako nosiča predplatných lístkov je aktivovanie BMK vo vybranej predajni DPB. Pri návšteve predajne je potrebné vyplniť a podpísať (platí pre dospelých) resp. nechať podpísať zákonnému zástupcovi (platí pre deti) žiadanku. Na overenie trvalého pobytu je treba priniesť k nahliadnutiu občiansky preukaz, v prípade detí rodný list alebo výpis z matriky narodených. K aktivácii BMK pre dieťa do 15 rokov je potrebné priniesť aj 1 ks farebnej fotografie rozmerov 3 x 3,5 cm na preukážku. Poplatok za aktivovanie BMK je 2,30 €, pričom cestujúci získa nárok na zľavu 10 percent z ceny predplatného lístka na zóny 100+101 (z regionálnych zón sa zľava neposkytuje). Zľava na predplatný lístok platí po dobu platnosti karty, t. j. najviac 36 mesiacov. Pri kontrole revízorom je potrebné spolu s BMK predložiť aj občiansky preukaz (platí pre dospelých), platný študentský preukaz (v prípade študentov), alebo žiacky preukaz resp. preukážku vydanú pri aktivácii BMK (v prípade detí do 15 rokov).


1st Jul 2016
-MK, Samo Muránsky-

Comments

Login: Password:

You can attach up to 5 files in JPG, PNG, GIF and PDF format (max. 8 MB).
You can add description to each file. By uploading files you agree with Terms of use.

kecho19.10.2016 23:03 #47 Re:
Reply on #38 od TanickaZ:
"mladý človek keď chce pracovať a mať študentskú električenku nemôže"
Aj nemlady clovek chce pracovat a nemoze mat studentsku salinkartu.

Som zdeseny, co produkuje nase skolstvo...
Valec19.10.2016 16:17 #46 Re:
Reply on #45 od ceres:
Postup je nasledovný:
1. Od DPB si vybavíš novú kartu, alebo potvrdenie o zablokovaní starej (to ak by si si chcel vybaviť novú kartu inde).
2. Ak si si kúpil PCL v DPB, tak ti na novú hneď nahrajú aj jeho duplikát (za duplikát sa platí poplatok).
3. S potvrdením potom prídeš na Slovak Lines, kde ti zablokujú starý kredit. Trvá pár dní, kým sa vyčítajú všetky strojčeky a potom ti ho vedia nahrať na novú kartu. Nie som si istý, či sa dá karta zablokovať aj telefonicky (je to možné, treba vedieť SNR) ani či ti kredit na novú kartu vedia nahrať aj na diaľku. Každopádne minimálne jedna návšteva je nutná, lebo to by si mohol ktokoľvek akúkoľvek kartu zablokovať a nechať si z nej previesť peniaze.
ceres19.10.2016 15:34 #45 Re:
Ak som mal BČK od DPB, s momentálne platným PCL a s nejakým kreditom v EP (ktorej "správcom" ale asi boli SL), duplikát po odcudzení/strate si môžem vybaviť aj v SL, spárujú mi ju s tým ostatným PCL a zostatkom EP, alebo to musím riešiť v DPB?
Valec30.6.2016 14:48  +1#44 Re:
Reply on #43 od KDPV:
Slabo si hľadal.

http://www.dpb.sk/o-podniku/aktuality/fotopracovisko-v-predajni-dpb-na-hodzovom-namesti/
KDPV30.6.2016 10:13 #43 Re:
"K vydaniu novej čipovej karty je potrebné priniesť 1 ks farebnej fotografie rozmerov 3 x 3.5 cm (neplatí pre predajňu na Hodžovom námestí, kde bezplatne zhotovia fotografiu na čipovú kartu)." Na oficialnej stranke DPB som nikde nenasiel, ze by na hodzovom poskytovali takuto sluzbu. Odkial ma imhd tuto informaciu? Mate to niekto potrvdene?
S499.10239.6.2016 20:29  +3#42 Re:
Reply on #38 od TanickaZ:
To je neuveriteľné, čo všetko dnes nechajú zmaturovať.
Valec9.6.2016 20:24  +4#41 Re:
Reply on #38 od TanickaZ:
Po zložení maturitnej skúšky nie si študentom pre nikoho. Môžeš si to overiť aj v školskom zákone. Jediné, čo nemusíš až do konca augusta je platenie zdravotných odvodov. V ostatnom sa na teba hľadí ako na dospelú, zárobkovo činnú osobu.

http://www.rodinka.sk/vazne-veci/stat-pre-rodinu/povinnosti-po-ukonceni-studia/
piggee9.6.2016 16:29  +5#40 Re:
Reply on #38 od TanickaZ:
Tanicka, asi malo si do tej skoly chodila, ked nevies citat
mku819.6.2016 15:58  +5#39 Re:
Reply on #38 od TanickaZ:
Tanicka, Tanicka... na zlom hrobe places, na zlom...
TanickaZ9.6.2016 15:48 -7#38 Re:
Post was hidden because of negative rank. [Show]
810zssk30.4.2016 17:46 #37 Re:
Reply on #36 od hmla:
Nestaci sa spytat raz? Papierovy listok na 7 dni dalej existuje, vid odpoved inde.
hmla30.4.2016 12:47 #36 Re:
v minulom roku som velmi casto cestovala do BA a pacila sa mi moznost kupit si listok na cely tyzden v automate, preco od toho roku to neni mozne? preco mozu si ten listok dovolit iba "Cestujúci, ktorí vlastnia čipovú kartu akceptovanú v IDS BK"?
Roberto19.12.2015 10:56 #35 Re:
Reply on #34 od Roberto:
Nikto nič?
Roberto17.12.2015 6:52 #34 Re:
V suvislosti s ids bk pp bod a.12.13 uz k bmk na preukazanie totoznosti neplayi preukaz na tarifnu zlavu, bolo by dobre si to tu opravit
810zssk10.11.2015 11:12 #33 Re:
Reply on #29 od Laura123:
U ktoreho dopravcu ste PCL kupovali? Odporucam kazdopadne oslovit priamo Slovak Lines, kedze u nich je problem s akceptaciou. Problem by Vam mali pomoct vyriesit.
810zssk10.11.2015 11:11 #32 Re:
Reply on #30 od tatranka1946:
1. Ide o rozhodnutie dopravcu za kolko bude kartu predavat.

2. Samozrejme ano.

3. To zavisi od toho ci jej tam predali aj SeniorPas, alebo nie. Treba sa prihlasit do internetoveho predaja Slovak Lines (https://eshop.dopravnakarta.sk/Slovaklines/TimeTicketOrder.aspx). V pravom stlpci by mali byt uvedene pripadne platne PCL, vratane SeniorPasu. Ak SeniorPas nema, moze si ho objednat cez internet s platnostou od nasledujuceho dna.

4. Cipova karta plati 5 rokov, SeniorPas jeden rok.
pharel10.11.2015 10:29 #31 Re:
Reply on #30 od tatranka1946:
Dobry den, najlepsie Vam zodpovedaju na vase otazky na informacnej linke IDS BK: 0948 102 102. To iste plati aj pre prispevok #29 od Laura123. Toto nie je ani oficialna stranka Dopravneho pondiku Bratislava ani oficialna stranka Integrovanej dopravy ale fanusikovska stranka MHD. Dakujeme
tatranka194610.11.2015 10:06 #30 Re:
Dobry den,

mam niekolko otazok:

1. Preco cipova karta so Senior Pass pre cloveka nad 70 rokov stoji v predajniach DPB 5,30 euro a v
predajni Slovak Lines len 3 eura?

2. Dochodkyna zijuca v Bratislave, ma 75 rokov, si bola kupovat cipovu kartu so Senior pass v Slovak
Lines, zaplatila 3 eura. Moze ju pouzivat v MHD v Bratislave a zaroven aj na linkach Slovak Lines?

3. Je sucastou cipovej karty, ktory dostala spomenuta dochodkyna aj Senior Pass?

4. Aka je platnost cipovej karty a Senior pass? Kedze cestuje zadarmo, preco musi o rok znovu
obnovovat Senior pass?

Dakujem za vysvetlenie, zial informovanost je mizerna a ludia su zmeteni z nedostatocneho a miestami nejasneho informovania.

D.

Laura1239.11.2015 15:22 #29 Re:
Dobrý deň,
pravdepodobne sa mi nenačítalo predplatené cestovné zón 100 a 101 na ISIC kartu a úhradu týchto zón mi nechcú akceptovať v autobusoch Slovak lines. Ako mám postupovať? Pri úhrade predplatného cez internet je uvedené: "Pri kontrole revízorom je potrebné sa preukázať kartou, na ktorú bol internetový nákup realizovaný. Zakúpený ePCL Vám bude do čípu karty automaticky zapísaný pri prvej kontrole." Mám to teda zapísané na čipe ISIC alebo nie?
TeBeCe4.11.2015 8:15 #28 Re:
Reply on #26 od 810zssk:
Ide mi hlavne o vyhnutie sa radam dochodcov v predajniach