O efektívnosti elektrickej dopravy.
Ako prioritný projekt, dobudovať električkovú trať Masarykova - žel.stanica (nezmyselne zrušená v 60tych rokoch)
Trolejbusová doprava je nesporným prínosom ekologickým a ekonomickým v úsporách phm. Súčasný stav možno považovať za experimentálnu prevádzku a z toho možno vyplývajúcu ztratovosť. (27 trolejbusov v štvrťmilionovom meste). Ekologický i ekonomický efekt sa v takej situácii úplne vytráca. 100 percent tratí je v bohatom súbehu s ad. Organizácia výpravy vozidiel je nevyhovujúca, prakticky denne je na trolejbusové linky vypravených odhadom 20-30 percent autobusov***. Tento stav pripomína niektoré čs. mestá v 70tych rokoch pred zánikom t.d.
Dobudovanie plnohodnotnej trolejbusovej siete považujem za ďalší doležitý krok. Elektrifikácie by sa mali týkať frekventované autobusové trasy , to znamená, električkou nenahraditelné autobusové trasy, sídl.Podhradová, sídl.Ťahanovce, komunikácie v centre - Moyzesova, Rastislavova, s následným výrazným obmedzením alebo vylúčením ad (J.palác-OD Mier) ,dobudovanie okruhu Lingov-N.Oslob. /to viem, že je v pláne/.
To by boli podla mňa rozumné nutné a návratné investície.
Ako prioritný projekt, dobudovať električkovú trať Masarykova - žel.stanica (nezmyselne zrušená v 60tych rokoch)
Trolejbusová doprava je nesporným prínosom ekologickým a ekonomickým v úsporách phm. Súčasný stav možno považovať za experimentálnu prevádzku a z toho možno vyplývajúcu ztratovosť. (27 trolejbusov v štvrťmilionovom meste). Ekologický i ekonomický efekt sa v takej situácii úplne vytráca. 100 percent tratí je v bohatom súbehu s ad. Organizácia výpravy vozidiel je nevyhovujúca, prakticky denne je na trolejbusové linky vypravených odhadom 20-30 percent autobusov***. Tento stav pripomína niektoré čs. mestá v 70tych rokoch pred zánikom t.d.
Dobudovanie plnohodnotnej trolejbusovej siete považujem za ďalší doležitý krok. Elektrifikácie by sa mali týkať frekventované autobusové trasy , to znamená, električkou nenahraditelné autobusové trasy, sídl.Podhradová, sídl.Ťahanovce, komunikácie v centre - Moyzesova, Rastislavova, s následným výrazným obmedzením alebo vylúčením ad (J.palác-OD Mier) ,dobudovanie okruhu Lingov-N.Oslob. /to viem, že je v pláne/.
To by boli podla mňa rozumné nutné a návratné investície.
KVKV
Cez víkend som nebol pri PC, tak odpovedám až teraz.
Prestupný tarif je určite moderný a módny systém, ktorý sa zavádza v celej Európe. Presne tak, ako kedysi sa masovo zavádzali: „S“ prevádzka, „P“ prevádzka, zrušenie sprievodcov, zrušenie prestupného tarifu, mechanické označovače… Je mi tiež jasné , že už Košice nič nezastaví před zavedením prestupného tarifu.
Teraz si treba zodpovedať, na ktorú skupinu cestujúcich to bude mať reálny dopad a aký.
-Najvačšiu skupinu pravidelných cestujúcich tvoria predplatitelia – logicky, inak by boli hlúpi. Na tých zmena dopadne pravdepodobne tak, že v rámci prechodu na prestupný tarif sa zvýšia aj ceny predplatných lístkov.
-Občasní cestujúci a návštevníci Košíc zistia, že jednorázový lístok (dajme tomu za 15.-Sk) má (zpravidla) platnosť 10 min, to znamená odnikial nikam a pri súčasných intervaloch na jednu alebo dve zastávky radšej pešo. (typicky zo stanice do centra) . Majú možnosť , ak chcú ďalej, kúpiť prestupný , vlastne časový lístok. Tipujem, že za 22.-Sk pre I.pásmo, platnosť 45 min – sotva budú v Košiciach štedrejší. Jeden prestup stihnú, ale ak idú dlhšiu trasu ,tak behom čakania na druhý prestup (v okraj.častiach 20 až 30 min interval) alebo krátko po nástupe im uplynie platnosť lístka. Takže to dojdu načierno alebo si na zvyšných 5 až 15min označia ďalší časový lístok za 22.- ,lebo ten 10 minutový jednorazový u seba mať nebudú,nekupujú ho, lebo je v podstate nanič.
-Návštevníci Košíc sa ešte podivia nad výškou cestovného, ktorá je vyššia než vo vačších mestách z lepšie fungujúcou mhd a vyššou kultúrou cestovania.
Ak to zrniem , tak zavedenie prestupného tarifu je vlastne aýmsi skrytým zvyšovaním cestovného. Nemožno donekonečna zvyšovať cenu jednorázových lístkov, takže takto, pre niekoho to možno bude vyzerať lákavo, zvýšia sa tržby. A o to vlastne ide.
Takže sa teraz vrátim (už naposledy!) k tým „mojím dvojlístkom“ . Cestujúci si radšej kúpi zvýhodnený dvojlístok a nemusí ma zaujímať či ho použije na okamžitý prestup alebo si druhú časť nechá na cestu domov. (pochopitelne nesmie platiť ,že „dvojlístok“ má dvojnásobnú cenu jednorázového ! to by sa celý efekt stratil) Táto verzia by bola artaktívna a prilákala by ďalších cestujúcich k mhd, ekonomický efekt a vyššie zisky by boli zrovnatelné s elektronickým systémom, a o to tu ide. ---odhadom, predal by sa rovnaký ,možno vyšší počet „dvojlístkov“ ako teraz jednorázových,---
Pripravované zavedenie prestupného tarifu by podla mňa malo byť spojené s pomerne velkou reorganizáciou linkového vedenia , úpravou cp, vytvorením prestupných uzlov s návaznosťou spojov. Je už niečo pripravené, šlo by to zverejniť ?, aspoň v hlavných bodoch.
Záverom:
Aby mi nebolo vyčítané,že si neustále protirečím, prechod na drahý elektronický systém by som pri súčasnom stave a organizácii mhd v Košiciach neriešil ako prioritný. Povedané obrazne , „keď mi tečie do bytu, tak najprv opravím strechu a až potom vymalujem byt“.