Reply on: Papyr #40539:
Bratislavský kraj má 120%, čiže čisto Bratislava ako mesto môže mať aj okolo 140 - 150%. To sa uvidí až keď sa z Bratislavy stane VÚC. Prešovský kraj má 40%.Ak Praha má 162% som si istý, že sa nájde región v ČR so 60% - 70%.
Regionálne rozdiely sú vytýkané aj ČR aj keď u nás je tento problém vypuklejší.
Hádam vám na východe Valeo a Ford pomôže ?
Ámos Keynes
Je však veľmi dôležité aby DPB ostal platcom DPH. Keďže pri nákupe zariadení a samozrejme aj vozidiel si môže uplatniť vrátenie DPH. (zákon presne určuje o aké zariadenia ide, pýtal som sa jednej účtovníčky a autobusy, trolejbusy a električky tam určite patria)
Ak teda DPB kúpi nové električky pre Petržalku v hodnote 2mld. Sk vráti sa mu 380mil., ktoré môže následne použiť na nákup napríklad busov.
Avšak je tu jeden zádrhel, s ktorým mi možno pomôžete. Pri nákupe vozov a zariadení je DPB prvoplatcom DPH? Lebo ak áno, potom si vrátenie DPH uplatniť nemôže.
Ešte si neodpustím:
Dnes podporil aj prezident SR aby sa Bratislava stala samostatným krajom. Takže neustála snaha o žmýkanie Bratislavy pre nadmerný prospech iných obcí a regiónov na úkor samotnej Bratislavy spôsobil jediné čoho som sa bál a to prílišnú izoláciu. Na Slovenskom územnom usporiadaní sa mi lúbilo, že Bratislava je v rámci väčšieho celku, je zapojená v regióne a tak aj keď je hlavným mestom nie je na vyššej úrovni ako iné krajské mestá. Ak sa Bratislava stane samostatným krajom v budúcnosti tento krok môže vyústiť aj k úplnej izolácii v rámci republiky tak ako to vidíme u našich susedov, keď hlavné mesto nezaujíma čo sa deje za jeho hranicami a jedná sa v podstate mestský štát v štáte. Bohužial prázdna mestská pokladnica a potreba rozvoja cestnej infraštruktúry, MHD a inách oblastí spôsobuje to, že mesto musí hľadať akýkoľvek spôsob naplnenia pokladnice. Osamostatnenie Bratislavy na VÚC zvýši príjmy o cca viac ako 1mld. o je v súčasnosti viac ako 1/6 príjmov mesta.