Reply on: Minko #236181:
Ak je debata o tom či by mali byť rúška povinné, tak je absolútne správne porovnávať výsledky v krajinách kde sú povinné a kde nie sú. Ľudské správanie je predsa súčasťou tejto problematiky a moja kritika smeruje práve k tomu že ho ignorujeme a predpokladáme že priemerny občan bude rúško nosiť podobne správne ako chirurg. Lenže to sa nedeje a nebude diať hneď z troch dôvodov: V prvom rade sa hygiena oveľa lepšie dodržuje v nemocnici kde mám umývadlo a na operačnej sále snáď aj dobrý vzduch, než keď na Patrónke nastupujem do autobusu. V druhom rade je zdravotnícky personál oveľa lepšie vyškolený ako ho používať a skladovať, na rozdiel od priemerného občana ktorý ho vytiahne z vrecka (lebo kde inde by ho na ulici nabral), obchytá a následne nasadí. Napokon, veľká časť bežnej populácie nosí rúško s odporom lebo "musí" a hoci ich môžeš buzerovať za to že nemajú na ksichte žiadnu handu, akonáhle tam nejaku handru majú, nemáš šancu kontrolovať ako s ňou zaobchádzajú. Nepoznám nikoho kto by si menil/pral rúško každých pár hodín, nanajvýš raz denne a aj to len veľmi malá menšina. Z týchto troch dôvodov je nosenie rúšok bežnou populáciou neporovnateľné so zdravotníckym sektorom.Keby nosenie rúška bežnou populáciou bolo naozaj také efektívne, museli by sme to na dátach niekde vidieť. Ale nie je to tak, najtragickejšie sú na tom krajiny kde rúška povinné sú a očividne nič nezastavili. Naopak, štáty kde sa funguje bez rúšok sú na tom, s výnimkou Česka, celkom dobre (Česko je anomália lebo práve premoruje).
A neporovnávam "absolútne počty vychádzajúce z nepresných podkladov", ale čísla v pomere k veľkosti populácie vychádzajúce z oficiálnych dát jednotlivých štátov.
ceres
"Velkým tématem jsou nyní roušky. Pomáhá jejich nošení se zvládáním epidemie?
"Plošně ne. Cíleně v určitých prostorech, jako je hromadná doprava či další uzavřené prostory, kde se potkává mnoho lidí, ano. Nemá ale smysl, aby s tím lidi chodili po ulici či jezdili na kole."