Reply on: Zvero #90653:
25 kV električky ani trolejbusy určite nemajú. V Bratislave jazdia na 600 V jednosmerných. Norma zakazuje vyššie napätie ako 1000 V v trolejovom vedení mestských ulíc. V praxi sa zaužívalo 600 V, ale niekde je aj 750, výnimočne 1000 (v Taliansku sú alebo boli také trolejbusové prevádzky). Pôvodné napätie Bratislavských električiek a trolejbusov bolo 550 V, neskôr zvýšené na 600 V. Rýchlodrážne systémy a metro jazdí zvyčajne na 750 V, londýnske metro jazdí na 630 V tuším. Unikátnosťou londýnskeho metra je aj štvorkoľajný systém, oproti bežne používanému trojkoľjanému - má samostatnú koľajnicu na prívod aj odvod el. energie. Jedna má plus 420 a druhá mínus 210 V. Výhoda je v tom že nevznikajú blúdivé prúdy a pri poškodení izolácie pri ktorom dôjde k uzemneniu jednej koľaje sa môže premávať ďalej, nakoľko nie je uzavretý el. okruh.
anoo vratnik je vsade.
fobust
Vlastne pri tej 49 máš pravdu, tú si viem predstaviť aj pri dnešných pomeroch. Keď pôvodne o nej písal, tak som sa mýlil.