Eripmav: súhlasím s tým, že chladenie prievanom je fyziologickejšie ako klimatizáciou. Dokonca som si otvoril zoznam diagnóz a máš pravdu, J67 sú profesionálne choroby pľúc, okrem tzv. klimatizačných pľúc sú tam aj farmárske, hubárske, sladovnícke pľúca, pľúca chovateľov vtákov, lúpačov javorovej kôry, spracovateľov ľanu a konope, atď. Inak okrem týchto pomerne zriedkavých chorôb je najbežnejším následkom klimatizácie kolaps pri náhlej zmene teploty, pozorovateľné napr. keď kardiak vystúpi z IC, v ktorom mu klíma držala pár hodín príjemných 19 a vonku je 33. Lenže chladenie prievanom je zase subjektívne nepríjemné pre ľudí s chorobami zvukovodu a trojklanného nervu, a tých je tiež dosť.
eripmav
Vies co je to index tepelnej pohody? Efektivna ekvivalentna teplota? Refrigeracna hodnota? Cislo pohody?...
Len tak pre laikov: napriklad vzduch o teploty 20 stupnov s vlhkostou 50% a PRUDENIM VZDUCHU (to co nie je v Solarixoch, lebo su BEZPRIEVANOVE) 2m/s vyvola u vacsiny ludi pocit ako vzduch s teplotou 13,3 stupna za bezvetria, nasyteny na 100%. Analogicky ked v solarise je stojaci vzduch s teplotou 35 stupnov, tak to vyvola pocit ako 35 stupnov ☠ . Ked v Ikaruse je prudiaci vzduch (a casto aj na urovni silneho vetra - 10m/s) tak to vyvola pocit daleko nizsej teploty - rad poskytnem vzorce a tabulky...