Reply on: J #30625:
Aha, takze deticky sa v skole nemaju nutit rozpravat po slovensky. A po akom by mali v skole rozpravat? Mozeme ich vobec nutit ucit sa? Nebudu tym traumatizovane? Neposkodi to celkovu pohodu ziaka v skole?Kde sa podla teba deti z rodin, kde sa nehovori po slovensky, ale narecim, maju naucit spisovnu slovencinu? Z televizie?
Neviem, ci prave teba v skole nutili alebo nenutili rozpravat po slovensky, ale asi na to kaslali, pretoze o spisovnej slovencine mas len velmi hmliste predstavy.
Takze dohodneme sa tak, ze ja si precitam nieco z tej novej pedagogiky, ale najprv si ty precitas Pravidla slovenskeho pravopisu, lebo prave ty mas v pisomnom prejave jednu chybu na druhej. OK?
J
V škole by ti mali povedať, že spisovne je "o päť minút dvanásť" ale nejako ťa nútiť hovoriť tak a tak, je proti zásadám súčasnej pedagogiky. Takisto ako zákaz chodenia na záchod na SŠ počas hodiny, karhanie za zívanie (2. stupeň ZŠ), či dokonca kašlanie, smrkanie nebodaj kýchanie - hocikde.
Som človek z Bratislavy a tak sa z mojho slovníka zrejme nikdy nevytratí "ne, neni, nej sú, zle dávaný prízvuk, naťahovanie (to však robí takmer celé Slovensko len každý inde).
Čo je však ostudné je "NE" v médiách, hlavne komerčných televíziách. Iné nedostatky ako prízvuk už ťažko odstríniš, ale takéto slová by v ich slovníku byť nemal.
A teraz sa vrátim k MHD.
Pýtal som sa na dispečery, nikto mi neodpovedal.
Viete niekto o tomto, čo to malo byť, ako, interval, proste všetko čo viete. ďakujem.
(Prosím prečítajte si popis pod fotografiou)
http://www.imhd.sk/ba/?w=372f2833232930ef392b342f26ea&styl=8&u=f0f8f0edf4f0f0f2&no=4&id=27302aeef6f5f11f38