Reply on: S499.1023 #27097:
A tu sme pri kameni urazu: Kolko by to stalo... To mozeme rovno stavat metro. A kockopes je sice vec pekna, ale ked si vezmes ze so sebou vozi na streche sedemtonovu meniaren, tak si velmi rychlo vypocitas ake osove tlaky to bude mat, ako sa to odrazi na udrzbe trati (dlhodobo), etc... Nehovoriac o cene tychto vozidiel (to naozaj radsej metro). Tvrdis, ze stavajuci metrovy rozchod ma ovela drahsiu udrzbu kvoli sirke vozidla 2,5 metra. Tak mi vyrataj o kolko lacnejsiu udrzbu by mala 1435ka pri sirke 2,5 metra a navratnost tejto investicie. K tomu mi prirataj tazke vozidla typu kockopes, ktore nosia na streche meniaren. Mozem ti dat maly tip: brusenie vlnkovisoti = rovnaka (mozno vyssia) polozka, podbijanie = robi sa teraz nejake ? (iba sporadicky a tiez sa spravi nie vzdy kvalitne, vdaka "kvalitnemu" spodku trate) = rovnaka cena, opotrebovanie bokov kolajnic v oblukoch, okolky tiez = vyssia polozka. Nehovoriac o vyssej hlucnosti a otrasom vdaka tazsym kocposom. To je ako ked sa preslo od dvojosakov na T2ky. Take iste dopady na trat to ma.
galiyosha
Re #27067 si: Ved v Cechach je udajne kopec podvozkov na standardny rozchod. A urcite nebudu v horsom stave, nez vacsina nasich. ? Tym by sa malo dat oproti kupe novych podvozkov vyrazne usetrit...
Re #27076 fobust: Mozno je to tym, ze v tych mestach nechce elektricka plnit ulohu nosneho systemu? (Neviem, strielam od boku, prosim nekamenovat. ☺ )
Ja osobne by som za najvacsie negativum prechodu rozchodu videl to, ze ludi z Petrzalky by zatial bolo treba vyhodit na Safku. Ale to by pri neskorsom prechode bolo treba tak ci tak... ?
Inak zaujimalo by ma, aka siroka je ulicka v takom Combine pre 1000 mm rozchod (napriklad v Augsburgu). Neviem po nemecky, takze k fotkam interieru som sa nebol schopny preklikat...