Uvedomujes si, ze sa tu hadame o blchach? Proste sa mi zda prehnane nazyvat zlodejom cloveka, ktory nezaplatil (casto neumyselne) za sluzbu v hodnote 50 (ci 70) centov. Pomenovanie "cierny pasazier" sa mi zda vhodnejsie.
A este k tej paralele medzi kradezou v obchode a cestovanim nacierno. Vies si predstavit ako by to vyzeralo v supermarketoch, ak by sa tam neplatilo pri pokladniach, ale by sa v specialnych oznacovacoch cvikali dopredu zakupene kupony v hodnote nakupu?
Ak ti den pred tym skonci platnost elektricenky a ides si kupit novu, mas si kupit listok. Apropo, ak si bezne kupujes novu elektricenku od prveho dna po skonceni platnosti a raz zabudnes a chyti ta revizor tak ti pokutu po tvojej ziadosti vacsinou odpustia.
Suhlasim, v predchadzajucom prispevku som sa revizorov ako celku zastal. Ale aj tak by ich verejnost vnimala ovela pozitivnejsie, ak by ich (aspon zdanlivo) hlavnym cielom nebolo inkasovanie co najviac pokut, ale celoplosne tvrde a nekompromisne cistenie mhd od VSETKYCH ciernych pasazierov, a to aj od tych (alebo hlavne od tych) financne neatraktivnych, ktori zasadne pokuty neplatia (ako su bezdomovci a pod.)
no keď revízor pozdraví pokaždé skupinku cestujúcich okolo seba, vyžiada si cestovné doklady so slovom "prosím" a poďakuje každému osobitne, tak som hneď aj ja viac happy, že sa chová korektne a neodrádza cestujúcich svojím správaním. Taktiež je fajn ak čierny pasažier spolupracuje. Ako nech je aj vyholený a hrubý krk (aj keď ten image nepôsobí dôveryhodne) ale pokiaľ vystupuje ako som vyššie popísal, tak nech má na hlave aj čiapku s vrtuľkou ?
Moja profesia prináša so sebou aj to, že veľmi často som privolaný k sťažujúcemu sa cestujúcemu, ktorý dostal v MHD pokutu a cíti sa ukrivdený (pozn.: nejde o MHD Bratislava). Moja skúsenosť = ukrivdení sa cítia všetci. Ďalším poznatkom je, že väčšina pokutovaných vyhlasuje, že o tej alebo onej podmienke použitia cestovného lístka nevedela a na poukázanie na skutočnosť, kde všade táto informácia je zverejnená, väčšinou reaguje štýlom "hádam si nemyslíte, že si to JA budem čítať". Nehádžem do jedného vreca všetkých cestujúcich, ale často mi vyráža dych, ako vnímajú svet bez štipky sebakritiky. Na vine je obyčajne zlý revízor, ktorý by nemal dávať pokutu, ale iba dohovoriť. Vo všeobecnosti bývam naladený optimisticky, ale hádam všetci si vieme predstaviť, kam by sme sa s platobnou disciplínou na Slovensku dostali, keby revízor len dohováral.
Na záver ešte pár zistených pravidiel:
- dôchodcovia sú presvedčení, že revízori sú sviniari, ktorí si trúfnu iba na "starých bezbranných ľudí" a mali by kontrolovať iných
- mamičky 20-ročných študentov (v zásade totiž platí, že za dospelého študenta ide platiť pokutu spravodlivo rozhnevaná mamička) sú presvedčené, že revízori sú sviniari, ktorí si trúfnu len na "neskúsené deti" a mali by kontrolovať iných
- zvyšná medziskupina je presvedčená, že revízori sú sviniari, ktorí si trúfnu len "poctivého pracujúceho človeka" a mali by kontrolovať iných
Mas pravdu, kvoli individualnym zlyhaniam niektorych revizorov nemozno zatracovat vsetkych z nich. Nie je to lahka profesia, je narocna fyzicky aj psychicky a asi ani nie je ktovieako dobre zaplatena (ak je pravda, ze nie su plateni podla poctu chytenych CP). Aj ja som uz stretol zopar takych, co boli slusni, zdvorili a korektni.
tak dúfam, že keby robili nejaký nábor na revízorov, tak dúfam, že by mali nejaké rozumné požiadavky....teda nie byť grobian a vyholený, ale normálni chalani, ktorí vedia minimálne anglicky a pod. veci..... nechcem sa ich zastávať, ale ja nemám zlé skúsenosti s revizormi, pozdravia, podakujú, idú dalej..... je pravda že stále mám električenku......a asi som nestretol všetkých, ale väčšinu áno a už ich aj poznám do tváre ?
to nepotrebuju ani testovat aby im kazdy normalny clovek povedal, ze v zapadnej casti bratislavy skolabuje kompletne v piatok doprava .. a nebodaj sa niekto tukne na pristavnom, to bude srandy kopec ..
K tým revízorom. Samozrejeme, že nejdú po vagabundoch, lebo vedia, že od nich sa nedočkajú peňazí ani dokladov. A už ich nebaví sa s nimi "pohrať" na zastávke. Idú do takých lokalít kde vedia, že majú ľudia pri sebe peniaze. A často sú to cestujúci, čo si možno prvýkrát v živote zabudli označiť lístok, alebo im deň pred tým skončila platnosť električenky a išli si práve zakúpiť novú. Ja som platil pokutu raz v živote a to som mal aj platnú električenku, lenže bol som čerstvo po vyučení a moja zľavnená už pre mňa "neštudenta" nemala platnosť dva týždne ? . Pokuta bola vtedy 101 Kčs aj s lístkom na spoj, v ktorom som bol. Je to už 22 rokov. Odvtedy sa podstatne zmenili praktiky revízorov.
JeJe
Uvedomujes si, ze sa tu hadame o blchach? Proste sa mi zda prehnane nazyvat zlodejom cloveka, ktory nezaplatil (casto neumyselne) za sluzbu v hodnote 50 (ci 70) centov. Pomenovanie "cierny pasazier" sa mi zda vhodnejsie.
A este k tej paralele medzi kradezou v obchode a cestovanim nacierno. Vies si predstavit ako by to vyzeralo v supermarketoch, ak by sa tam neplatilo pri pokladniach, ale by sa v specialnych oznacovacoch cvikali dopredu zakupene kupony v hodnote nakupu?