Martinský dopravný podnik obstaráva 35 CNG autobusov

Martin vymení súčasné naftové autobusy MHD za flotilu nových CNG autobusov.

Novovzniknutý Dopravný podnik mesta Martin vyhlásil verejné obstarávanie na 35 nových autobusov s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG), ktorými by mal od 1. januára 2022 začať zabezpečovať mestskú hromadnú dopravu v aglomerácii Martin – Vrútky – Lipovec – Turčianske Kľačany – Bystrička.

Podľa technickej špecifikácie pôjde o 12-metrové, plne nízkopodlažné, klimatizované vozidlá s minimálne trojicou dverí s dopytovým otváraním. Podlaha bez schodov je požadovaná v celej dĺžke vozidla, výška nástupnej hrany najviac 340 mm pri každých dverách. Výkon plynového motora spĺňajúceho normu Euro 6d má byť najmenej 210 kW, požadovaná je aj automatická, minimálne 4-stupňová prevodovka. Veľkosť CNG nádrží by mala zabezpečiť dojazd vozidla najmenej 400 kilometrov. Dopravný podnik požaduje autobusy s automatickou klimatizáciou interiéru s chladiacim výkonom aspoň 24 kW. Dodávka autobusov bude zahŕňať aj moderný optický a akustický informačný systém, palubný počítač, bezpečnostný kamerový systém a 5 autobusov bude vybavených aj systémom automatického počítania cestujúcich APC. Cestujúci budú mať k dispozícii Wi-Fi pripojenie k internetu, prípadne i nabíjacie USB zásuvky. V rámci tarifného systému je požadovaná tlačiareň cestovných lístkov a tiež čítačka bezkontaktných čipových kariet s dotykovým displejom. Podporovaný by mal byť predaj cestovných lístkov v hotovosti, dopravnou kartou, prípadne platobnou bankovou kartou. Farebné vyhotovenie autobusov bude jednofarebné, zatiaľ bez bližšej špecifikácie farby.

Uchádzači môžu ponuky predkladať do 8. apríla 2021. Kritériom na vyhodnotenie ponúk bude najnižšia cena. Pri vyhodnocovaní ponúk sa použije  elektronická aukcia. Dopravný podnik požaduje dodanie autobusov do 15. decembra tohto roka.

Martinský dopravný podnik bude musieť taktiež vybudovať infraštruktúru pre nové plynové autobusy, keďže podľa dostupných informácií sa najbližšia plniaca stanica CNG nachádza až v Žiline.

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: lapo127 #10:
Ak sa bavíme o osobnej cestnej doprave, tak áno (ak teda ignorujeme fakt, že štát prostredníctvom štátnej firmy riadenej MH SR, stále vlastní nejaký podiel akcií v niektorých bývalých podnikoch SAD).
Reakcia na: Kotlár #7:
Koľko štátnych dopravcov je na Slovensku?
Reakcia na: Petto #6:
Svieti to na všetkých sekciách.

Nemyslím si, že je to zlé, len by bolo fajn, ak by to bolo nejako farebne rozlíšené oproti "lokálnym" správam (napr. tá bunka s názvom kategórie by bola vo farbe sekcie ktorá správu pripravila, v tomto prípade vo farbách Slovensko a svet - fialovej).
Reakcia na: Urbanway 2423 #5:
A keby bolo ochota na ministerstve, tak by sa na to dali čerpať večne nevyčerpané Eurofondy a rovnako tak by si mohli obnoviť vozidlový park všetci štátny prevádzkovatelia okrem BSK (možno aj tu).
Hlavne preco to svieti v sekcii BA
Neuvažujete na imhd so zavedením novej Martinskej sekcie? Teraz, keď bude dopravu zabezpečovať DP, by sa možno v spolupráci s ním dali ľahšie vymyslieť aj rôzne vychytávky ako zastávkové tabule, CP a pod., ak by bol teda na oboch stranách záujem. 🙂

Inak super, že sa ďalšie mesto rozhodlo ísť cestou CNG, pretože CNG je podľa mňa dobrým kompromisom medzi "špinavou" naftou a "zelenou" elektrinou, u ktorej je ale obmedzený dojazd . 👍
Cez koľko dverí sa bude nastupovať?
Reakcia na: HORVI #1:
1. Citelis je Iveco.
2. Citelis sa uz sedem rokov nevyraba.
3. Casto sa vyjadrujes k veciam, o ktorych vies trt barani? Ak ano, preco?
Reakcia na: HORVI #1:
Citelisy sa už nevyrábajú, od roku 2014 ich nahradili Urbanwaye.
Tak to budú pravdepodobne IVECÁ alebo CITELISY.