Cestovanie vo vozidlách verejnej dopravy len s nasadeným respirátorom FFP2 (od 8.3.2021)

Prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, alebo šatkou už nebude v prostriedkoch verejnej dopravy postačujúce.

V zmysle vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR č. 133/2021 V. v. platí z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 od 8. marca 2021 (aktualizované k 22.3.2021) povinnosť pri cestovaní vozidlami verejnej dopravy na území Slovenskej republiky používať preventívnu ochrannú pomôcku, ktorou je respirátor alebo obdobný prostriedok (vždy bez výdychového ventilu) spĺňajúci minimálne všetky technické podmienky a požiadavky pre filtračnú polomasku s klasifikáciou najmenej FFP2 podľa normy STN EN 149+A1. Použiť je možné aj respirátor KN95, resp. N95, alebo iný výrobok, pre ktorý vydal Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky rozhodnutie o uvedení určeného výrobku na trh.

Vyššie uvedená povinnosť používať respirátor FFP2 vo verejnej doprave sa podľa vyhlášky nevzťahuje na:

  • deti do 6 rokov veku,
  • osoby so závažnými poruchami autistického spektra,
  • osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím.

V prípade detí do ukončenia prvého stupňa základnej školy možno použitie respirátora nahradiť použitím inej preventívnej ochrannej pomôcky, a to použitím rúška, šálu alebo šatky.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: MLXO #68:
Od človeka čo tu už prekrútil asi 5 cudzích príspevkov je to fakt trefné 👏
Reakcia na: NOKS #67:
Kde som písal o čakaní? Rozumieš písanému textu a aspoň rámcovo systému registrácie liečiv?
Jeden pán čo chodí takmer denne do nemocníc na fóre napísal, že lekári nenosia FFP2 (ako obyčajne bez dôkazov, neskôr to spresnil na nie všetci a samozrejme bez toho, aby si zistil kedy ich nosiť musia a kedy nemusia) a to je pre neho hlavný argument proti používaniu účinného spôsobu ochrany v MHD a obchodoch. A ak sa niekto nakazí, tak mu predsa ambulantný lekár na svoju zodpovednosť predpíše neregistrovaný a neoverený liek a vesmír bude opäť v rovnováhe.
Reakcia na: MLXO #66:
V ZH už ich budu ambulantní lekári predpisovať a zaplatí to mesto takže nie všade čakajú...
Ja chodim pracovne po nemocniciach takmer denne a ver že všetci nie...
Nehovoriac o tom že pokial to má dakto na covidovom oddelení tak to neni to isté ako cesta mhd...
Reakcia na: NOKS #65:
Dočasne povolený nerovná sa riadne registrovaný. O tom, že to nie je úplne štandardný postup svedčí aj množstvo krajín, ktoré sa k tomuto odhodlali. Vyjde to alebo nevyjde? Či tak dobre a aj onak dobre, nič sa nestalo?
Existuje veľký počet liekov v rôznych vývojových a schvaľovacích štádiách. Keď si niekto povie, že práve tento jeden predsa musí byť úplne v pohode a na predpis najlepšie ihneď zajtra, tak sa nie že môže, ale jednoducho musí všetko preskočiť alebo obísť lebo? Veď si poďme urobiť precedens.
Baviť sa o tak veľmi podstatných rozdieloch medzi štandardmi nemusíme, pre mňa je dôležité, že ich pri pacientoch majú všetci a nie, že nemajú ako si tu tvrdil.
Reakcia na: MLXO #64:
No napríklad tam zaznelo že bol normálne povolený na liečbu covid a nebolo to v královstve nebeskom ale na Slovensku takže tvoja invektíva z pred pár príspevkov vyznela prinajmenšom trápne ...
Kokso ty si dislektik alebo mešuge? NIKDE som nepísal že to má byť volnopredajná lentilka 🙄 podávané z rúk doktora alebo minimalne na predpis v malých dávkach..
Koniec koncov debilita tohto národa sa ukázala už vlani keď sa povedalo že liečiva s paracetamolom majú dobré účinky a do týždňa bol vo všetkých lekárňach vypredaný paralen 🤦

Ano videl (nie u všetkých) až na to že to bol KN95 ktorý sa bežne fasuje a neni presne taký istý ako FFP 😉
Reakcia na: NOKS #63:
A ešte mi napíš, čo konkrétne iné tam zaznelo? Veď jasne povedal, že nežiadúce účinky existujú, že ešte je potrebný čas na dokončenie štúdií aj keď zaňho to je áno.
Ty tu škrečíš, že má ísť do bežnej distribúcie pre každého, ale nie si sto schopný pochopiť, že to nie je poď klobáska zjem ťa.
Zároveň si môžeš všimnúť personál s (rúškom prekrytými) FFP2 aj 3 a čudovať sa, že ich majú všetci.
Reakcia na: NOKS #61:
Čomu by som nemal rozumieť?
Označiť a pozastaviť si môžu čo len chcú, to má ďaleko od zisťovania a následného finálneho rozhodnutia príslušného úradu.
https://letmegooglethat.com/?q=ivermectin+side+effects
Robia to na základe dočasného povolenia ministra, ale na vlastnú zodpovednosť.
Riešilo sa tvrdenie, že ich lekári v nemocniciach nenosia. Ak nejaká časť zdravotníckych zariadení nedodržiava nariadenia, znamená to vo všeobecnosti že lekári FFP2 nenosia? Neznamená.
Reakcia na: MLXO #60:
Ale hlavne že ty rozumieš 😬
AZ už označili za v pohode a samozrejme že za chrum chrum...či krajiny ktoré to stopli zmenia názor je otázne...
Nuž aké nežiadúce účinky ivermectinu sa preukázali keď ich je tolko teda? 🤔
A to všetci čo to u nás použili v zdravotných zariadeniach boli akože šarlatáni alebo to robili na čierno?
To že je to v nejakom nariadení od ducha svätého alebo od úvz neznamená že tam tak reálne aj fungujú...
Reakcia na: NOKS #59:
Absolútne nerozumieš tomu ako sa veci majú, ale to ti samozrejme nebráni v tom mať jasno.
Používanie AZ bola preventívne pozastavené, pokiaľ sa nepreukáže jedno alebo druhé, neznamená to čo tu tvrdíš a porovnávaš ty.
Podobne ako tvoje vymyslené tvrdenia o žiadnych nežiadúcich účinkoch neregistrovaného antiparazitika, ktorého účinnosť nebola preukázaná a zoznam jeho nežiadúcich účinkov je pomerne obsiahly.
FFP2 sú v zdravotníckych zariadeniach vyžadované pri aerosól produkujúcich výkonoch a/alebo úkonoch trvajúcich viac ako 15 minút, takže tvoje jednoznačné tvrdenie o ich nepoužívaní si môžeš pri najbližšom stretnutí s pani predavačkou skorigovať.
Reakcia na: MLXO #58:
Prekrúcaš veci chlapče...ja som nikde nerobil z ivermectinu zázrak ježiša krista iba ako možnosť ktorá je viac ako nič ktorý sa robí teraz ...btw v x krajinach sa použil a mali s ním výsledky a žiadne nežiadúce účinky tobôž nie smrť alebo trvalé následky sa neukázali...včera si mal okolo obeda na ta3 doktora ktorý to vysvetloval...aj jeden vyliečený pacient je viac ako žiadny...
Vakcinu od zenecy stopli už aj dáni,nori,island...lebo mali po nej vážne následky a aj smrť ale to nikomu nevadí a neškodí to hodnovernosti...
A ano videl a nemali FFP sračku ale papierove+štít...
Či boli na tom horšie alebo lepšie nechám na teba...
Alebo sa opýtaj Matelka,evidentne považuješ jeho rozhodnutia a jeho sebranky za najsamlepšie ...
Reakcia na: NOKS #57:
Čím viac emotikonov, tým viac argument?
6 mesiacov na základe nekompletných výskumov s obmedzenou metodikou, zodpovedný je podobne ako na začiatku so Sputnikom samozrejme lekár, ktorý to predpíše. Veď aj takto sa to dá, ale predpokladám, že v prípade průšvihu by si sa medzi prvými pridal k vyzývačom na zrušenie a lynč ústavu na kontrolu liečiv.
Ešte raz zopakujem, že najnovšie štúdie preukázali, že priebeh choroby u pacientov, ktorým bol podaný bol totožný s tými, ktorým podávali placebo, čo zjednodušene znamená, že to je neúčinné. Pýtal si sa, prečo je okolo toho ticho, no povedal by som, že ak by v Martine pacienti vyskakovali po dvoch dňoch z postelí, tak by ticho nebolo. Čo viac je potrebné k tomu, aby si opustil košiar oviec, čo na veria v jeho zázračné všetko riešiace schopnosti?
Už si videl ako lekári chodia ku covidovým pacientom? Chceš povedať, že s handrou a horšie ako predavačka za kasou?
Reakcia na: MLXO #56:
Ty si král 😂
No na vaginálnu mykózu ho schválil asi nie ? 🤦
Btw on u nás už je a bol aj predtým a aj sa použil pri pacientoch s covidom ale nevadí 🐻
Ale remdesvir čo stojí dva litre a je prakticky v hovnu je isto lepší 💩
Btw ktorá klinická štúdia vyhodnotila FFP handru ako najsamlepšiu ochranu dýchacích ciest a prečo to majú predavačky v hypermarketoch a nie lekári v nemocniciach? 😂
Reakcia na: NOKS #54:
Schválil proti COVIDu? V kráľovstve nebeskom?
FDA dva dni dozadu vydala varovanie pred jeho používaním v tejto súvislosti a rozsiahlejšie klinické skúšky na pacientoch s miernym priebehom ochorenia nepreukázali zlepšenie ich stavu, ale ty ním chceš liečiť všetkých tých doma, určite vieš aj v akých dávkach. Ticho! Konšpirácia! Všetko viem a mám v tom jasno! Čo tam tí vedátori podplatení, ja verím tomu presne naopak. Štúdiami potvrdená ochrana dýchacích ciest, len to nie! Ale nepotvrdené liečivo beriem všetkými desiatimi. Vybavené, jasná cesta.
Mimochodom, slušné výsledky pri prevencii aj liečbe má CBD, ale aj tu sú v štúdiách varovania, že v niektorých prípadoch môže spôsobiť komplikácie, takže plošne sa opäť neodporúča. A okrem toho je do mája na Slovensku stále ilegálne.
Reakcia na: NOKS #54:
Btw vyjadril som svoj názor na vec takže svoje tragické úvahy o tom že by som mal nastúpiť na post ministra a podobné safalátky k ničomu nevedú...
Reakcia na: MLXO #53:
Ako sa chceš liečiť dačím k čomu sa nevieš dostať keďže to nieje dostupné ? 🤦
Btw konkrétne ten ivermectin duch svätý schválil na používanie akurát potom sa ohľadom tejto veci zlahla zem a nič viac sa neriešilo 🙄btw nieje to nejaký preparát ktorý uvaril nejaký gejza v garáži ale normálny liek ktorý akurát v európe má malé zastúpenie...
Nie my sa budeme liečiť FFP handrami a pravidelnými testami,to nás zachráni 👏
Reakcia na: NOKS #52:
Ale veď som už písal, že ťa tu je s tým všetkého vedením škoda, úvaha o Ivermectíne. Nikto nikomu nebráni sa liečiť čímkoľvek, ale zodpovednosť si ponesú oni sami. Veď sa prihlás, že to chceš byť ty, čo ochotne pôjde na zvyšok svojho všetko viem života do basy v prípade, že sa liečba, ktorú úvahou odsúhlasíš minie účinku alebo spôsobí škody na zdraví osôb.
Reakcia na: MLXO #48:
Kokso čo na tom nechápeš ????
Však je to úplne jednoduchá logika...človek je chorý,doma sa prakticky nijak nelieči keďže ho lekár "videl" len po telefóne a keď si s tým neporadí jeho imunita tak sa mu pohorší a skončí v nemocnici a keď sa mu ešte viac pohorší tak skončí na JiS...
Keby sa efektne liečili ludia doma (úvah o aspoň čiastočnej liečbe či už ivermectin alebo iné bolo dosť a sú naďalej ignorované)...tak sa zvýši percento ludí ktorí sa vyliečia rýchlejšie doma a predíde sa tak zhoršeniu stavu ktorý znamená presun do nemocnice...nehovoriac o tom že keď ten človek ktorý nežije sám sa prakticky nijak doma nelieči tak zvyšuje možnosť svojej infekčnosti a to že to lapia všetci z domácnosti a zasa sa zvyšuje šanca že bude viac ludí potrebovať presun do tej nemocnice 🙄
Táto sebranka nerobí nič ,jej liečba spočíva v duchovnej forme a v nútenom pravidelnom testovaní a nariadení náhubkou vonku na volnom priestranstve....jaaaj a ešte zvalovaní viny na ludí ktorí "porušujú pravidlá" ktoré najviac porušujú oni sami 👏
Reakcia na: 810zssk #41:
Lenže ani ochrana respirátorom nie je stopercentná. Takže keby si dal k sebe dvoch ľudí, jedného nakazeného a druhého zdravého, tak bude šanca na prenos nižšia, keď budú mať respirátor obaja, než keď ho bude mať len zdravý človek.
Analógia s vodičmi je v skutočnosti presná - ak máš na ceste dvoch bláznov čo kašlú na predpisy, šanca na nehodu je veľmi veľká.
Ak je blázon jeden a druhý dáva dobrý pozor, šanca na nehodu sa zníži, ale ako si povedal, to, že ty dávaš pozor ťa neochráni pred tými, čo idú rýchlo. Presne ako ťa to, že ty máš respirátor nemusí ochrániť v prípade, že ho niekto iný nemá.
A najvyššia, hoci stále nie úplne 100% šanca na bezpečnosť je v prípade, že si obaja vodiči dávajú pozor. Takže analogicky aj to, že všetci nosia rúško.
Reakcia na: 810zssk #49:
No nebol, keďže ten čo sa nechce chrániť môže prísť do nemocnice kde už pre neho nebude miesto, pretože tie voľné boli zabrané podobne nechcemsanikohochrániť osobami a osobami, ktoré tieto nakazili. Tú tretiu vetu mi vysvetli, pretože to fakt netuším ako funguje - rúšky dostávajú do nemocnice viac ľudí je nová teória, predpokladám šírená z Kremľa?
Už len tým, že osoba má niečo hoc aj pod nosom nasadené, tak signifikantným spôsobom znižuje množstvo a šírenie infekčných čiastočiek. Sú to najčastejšie percentá mezdi 0 a 100 čo existujú, aj keď by samozrejme bolo jednoduchšie ak by to bolo len 0 alebo 100, ale tak tento svet proste nefunguje.
Reakcia na: MLXO #42:
* Každý by zodpovedal za to ako sa chráni.

Rozumiem tvojej výhrade, ale stále by išlo o lepší stav ako dnes. V mojom modeli by človek ktorý sa nechce chrániť dostal do nemocnice maximálne tak seba. V tom modeli ktorý je na Slovensku dnes dostane potenciálne do nemocnice aj ľudí okolo seba. Je naivné sa domnievať že ľudia čo nosia rúško/respirátor z donútenia ho nosia správne.
Reakcia na: NOKS #47:
To vážne? Tvoja logika: problém je, že JIS najvyšších stupňov sú na hrane kapacity, tvoja odpoveď je, že nie každý chodí rovno na JIS. Blahoželám. Veď OK, to je ako keď MHD chodí natrieskaná, tak to je tiež v pohode, lebo veď predsa nie každý chodí MHD.
Podobne jeden deň kompletne mení situáciu a poisťovňa predchádzajúce dni neprepláca?
Ja si v prvom rade myslím, že trepeš a netuším odkiaľ si zobral, že respirátor je pre mňa spása.
Reakcia na: MLXO #46:
Nie každý ide do nemocnice rovno na JIS 🤦
A áno aj držia o deň viac atď aby im to preplatila poisťovňa 🙄
Popýtaj sa ludí ktorí reálne aj v tej nemocnici boli a nie iba papkať čo hodia na tanier média ..
Aj troška logického uvažovania by nezaškodilo alebo si fakt myslíš že FFP respirátor je spása? 🤔
Reakcia na: NOKS #45:
Ty nechápeš, že najakútnejší a najväčší nedostatok je v intenzívnej starostlivosti a to sa jednoducho nerieši tým, že tam rovno alebo o poschodie nižšie pošleš tých, čo doteraz robili výtery alebo budeš s kyslíkom obiehať domácnosti a DSS. Či si vážne názoru, že všetci tam sú padnutí na hlavu a za súčasného stavu držia v nemocniciach ľudí čo tam byť nemusia alebo dlhšie ako je nutné?
Hlavne menej dementných respirátorov - jasná záruka toho, že sa bude musieť menej ľudí presúvať do nemocníc.
Dôchodcovia sú takmer preočkovaní a priemerný vek pacientov vytrvalo klesá.
Reakcia na: MLXO #44:
Keď si nepochopil príspevok tak ja za to nemôžem 🤦
Reč bola o zdravotníkoch ktorí by sa starali o ludí KTORÍ NEPOTREBUJÚ INTENZÍVNU STAROSTLIVOSŤ tak neviem čo tu tliachaš o intubovaní a podobné taľafatky ...ale tí zdravotníci z MOMiek vedia len špárať nosy ? 🤔
Stále tu ide o kontext toho aby sa čo najmenej ludí muselo presúvať do tých nemocníc?
Dôchodcovia ktorých chcú všetci chrániť majú sami na saláme a dementné respirátory nás tiež nespasia...ani kaplnka...tá je tam pre Matovičových katolibáncov 😂
Reakcia na: NOKS #43:
Tak potom neviem čo sa stalo so všetkými tými automaticky presunutými, čo v tých DSS umreli. Či ich len na poslednú chvíľu z tých nemocníc presúvali, aby mohli prijať nových simulantov čo tam chodia na relaxačné pobyty a za gastronomickými zážitkami? No dno prerazené.
A veď zdravotnícky personál ako personál, ten čo vie výtery z nosohltanu vie aj intubovať a všetko ostatné, tak čo sa s ním plytvá!
Toto vypustiť v situácii kedy sa voľné lôžkové kapacity intenzívnej starostlivosti a medicíny (po reprofilizovaní) počítajú v desiatkach môže fakt len ten, čo jednoznačne vie o čom píše. Teba je tu s takými znalosťami a riešeniami škoda, keby si bol na ministerstve tak tam ani kaplnku nepotrebujú.
Reakcia na: MLXO #42:
Základný problém toho že v nemocniciach je tolko ludí je hlavne v tom že sa absolutne ignoruje efektívne liečenie doma...
Vyšetrovanie obvoďáka po telefone ,pozitívni z DSS automaticky presun do nemocnice aj keď nevyžadujú intenzívnu starostlivosť a mohli byť liečení aj v DSS keby tam bol zdravotnícky personál ktorým sa plýtva na nezmyselných výtierkach v MOM ...
X vecí ktoré môžu okresať počet ludí ktorí skončia v nemocnici...
Rok sa na to dlabe a reálne to funguje tak že seď doma a keď sa ti pohorší tak si zavolaj rzp a šup do špitálu...a nič medzi tým...
A potom príde spása v povinnom respirátore ktorý ani nieje určený na dlhé nosenie 🙄
Dobrý štýl...
Reakcia na: 810zssk #41:
V tom modeli máš zásadnú chybu, pretože tvrdíš, že "každý chráni sám seba" čo sa vylučuje s tým, že niekto seba nechráni vôbec, všakže?! A potom pri zahltených nemocniciach keď sa nedostane na neodkladnú starostlivosť pre toho, kto sa aj hoc chránil, tak to si fakt veľmi dobre vymyslel.
Reakcia na: keks #40:
Pretože ak ja idem pomaly, tak ma to neochráni voči tým čo idú rýchlo.

Ale ak si dám respirátor s ventilom, tak ma to ochráni pred ľuďmi čo nemajú rúško. Preto je nezmyselné požadovať aby ma ostatní povinne chránili rúškami, keďže v tomto prípade sa môžem bez problémov ochrániť sám.

Ešte raz, model kde každý chráni sám seba je lepší pre všetkých, pretože poskytuje LEPŠIU OCHRANU tým čo o ňu stoja a zároveň nespôsobuje komplikácie tým čo majú s rúškom z ľubovoľného dôvodu problém.
Reakcia na: 810zssk #24:
Áno, kauza sa robí zo zdražovania lístkov, pretože cestovanie je stále drahšie a pritom služby buď stagnujú, alebo sa v niektorých prípadoch zhoršujú.

A úprimne, nerozumiem rozmýšľaniu v zmysle "kto sa toho bojí, nech sa chráni sám" - je predsa úplne bežné, že pokiaľ sa niečo vyhodnotí ako potencionálne nebezpečné, prijímajú sa také opatrenia, aby si chránil seba, aj ostatných.
Už len keď sa zamyslíš ako funguje doprava. Prečo asi nefunguje typom "kto sa nebojí, nech nedodržiava rýchlosť a kto sa bojí, nech si dáva väčší pozor"? Asi preto, že je to nonsens.
Tým, že niekoho nakazíš mu môžeš ublížiť. Žiaden normálny človek by podľa mňa nemal uvažovať v štýle "keď ublížim cudziemu, nemusí ma to trápiť". A ak tak uvažuje, ja by som ho asi nazval chrapúňom.
Reakcia na: S499.1023 #38:
Ja ťa nepotrebujem presviedčať...si dospelý a isto aj dosť starý na vlastný rozum a úsudok...mne je fuk,keď to dakomu vyhovuje a je príjemné tak nech nosí ten tragický ffp šalát aj nonstop,aj nech v tom spí ...je mi to fuk 🤷 ale pokial dakto tvrdí že to je lepšia ochrana a zdraviu neškodlivé mať to na hube dlhý čas....hm...
Reakcia na: NOKS #35:
Ale aby som ti nekrivdil - s tvojimi dvoma poslednými vetami plne súhlasím.
Reakcia na: 810zssk #31:
Chudák utrápený.
Reakcia na: NOKS #25:
1) Uveď tú firmu.
2) Daj odkaz na tú reportáž.
3) Choď do Lidlu a pozri sa na výrobcu tých respirátorov a dátum výroby.
Reakcia na: volod #32:
1.)ludia sú si vedomí toho že ten respirátor je nezmyslel a vedia že pokial to nebude riešiť šofér alebo nejaký akčný eštebák z radov cestujúcich tak ich za to nebude nikto buzerovať..
2) v bratislave žije cca 200-250 tis ludí ktorí tu nemajú trvalý pobyt a tí čo nemajú firemné auto tak sa presúvajú na svojom...a kopa firiem má fakturáčnú adresu inde a pôsobnosť v Bratislave..
3) papaláši si chodia kadetade nonstop (daktorí aj na výnimku ktorú im napísal Mikas) tak to robia aj ludia keď vedia že to ide..

Situácia sa zlepší keď pochopia že treba liečiť ludí skôr ako plujú krv v nemocnici a že na to nestačí teplé slovo obvoďáka v telefone...
A ešte keď kretén opustí svoj fetiš v pravidelnom testovaní 🤮
Reakcia na: 810zssk #31:
jedina moznost je to nerespektovat a bojovat ,,uz si riesim papere od lekara a skusi nejaky vodic hubovat tak bude bengal na cely bus
Reakcia na: volod #32:
Prečo by tí, čo majú trvalý pobyt mimo BA nemohli pracovať alebo podnikať v BA? 🤔
Takže poznatky z praxe z dnešného dňa cestou na test a obed, v MHD tam a spät asi 5 ľudí s rúškami nie respiratormi, pocas čakania na MHD niečo cez 5 min som narátal asi 25 áut s špz typu PP, PD, ZA, KE, NR, LM a iné mimobratislavske.....akože všetci podnikajú a pracujú tu v Ba.....to nech vravia v zoo opiciam......dnes na letisku pristálo lietadlo z Dominikánskej republiky s viac ako 240 cestujúcimi.....má ešte niekto pocit že sa bude situácia za takýchto okolnosti zlepšovať? Ja už nie......
Reakcia na: LUKYmhd #28:
Máš smolu, nikoho nezaujímaš. Kým nemáš covid, môžeš kľudne aj skapať, pretože sa neobjavíš v jedinej štatistike ktorá dnes ľud zaujíma.

My čo máme zdravotné problémy aj z tých rúšok si to užívame už rok. Vitaj v klube.
Reakcia na: LUKYmhd #28:
Tak odhliadnuc od toho, či má byť respirátor povinný, ak je správne nasadený, tak Ti má jemne brániť dýchať. Kedže máš celé okolie úst uzavreté a pri nádychu teda musí vzduch prekonať filtre v maske a + sa aj vytvára podtlak.
Reakcia na: LUKYmhd #28:
To vladárov nezaujíma...máš rešpektovať nariadenie a šúchať nohami inak si dezolát a kôli tebe by sa vrátila smerohlas mafia 😂
Bude to funny keď príde jar s 20+ a vo vozidlách bude 30 ...aj zamestnanci supermarketov počnúc dnešným dňom otváraju krásnu kapitolu života keď budú musieť mať ten nezmysel na hube 8 a viac hodín 👏
co v pripade ak sa mi naozaj v respiratore tazko dých dusim sa, ale nemam ziadne uvdene poruchy ani bezne problemy s dýchanim ale jednoducho respirator mi brani dýchat? ruško je v pohode ale respirator mat celu cestu v MHD to da zabrat, este podotykam nemam inu moznost ako jazdit s MHD. co v takom pripade?
Reakcia na: Dispecer #26:
A čo mám hladať v archíve RTL tú reportáž...v lidli sú tie spásonosné respirátory v rôznych akciách už snaď od novembra...Lidl je nemecká firma ak si nevedel...
Však sa opýtaj doktora čo ti povie na ffp a prečo v tom neoperujú 🤔
Btw mne je srdečne u prdele či mi budeš veriť alebo nie 🤷
Reakcia na: NOKS #25:
A teraz čakáš, že ti budem veriť, keď tu nedáš žiaden odkaz na nič... 😂

Gúgliť samozrejme viem, ale taktiež viem, že nie všetko, čo je na Google je pravda.
Reakcia na: Dispecer #23:
Sesternica robí vo firme ktora toho mala plne sklady v nemecku..btw na RTL bola reportáž kde plakali nad tymi plnymi skladmi ffp s ktorými nevedeli čo od dobroty...
Krajiny v ktorych to je a ide do povinna a následnú spojitosť si každý urobí sám..
O tom že to nieje vhodne na niekolkohodinové nosenie si vygúgliť články dokáže snaď každý...alebo videl dakto robiť doktorov dlhú operáciu s ffp na hube? Mňa operovali s tými papierovými ...
Reakcia na: keks #16:
Bavíme sa o respirátoroch, nie rúškach. Rúška sú buď úplne zbytočné, alebo priam kontraproduktívne, súdiac podľa dát zo štátov ktoré s nimi experimentovali.

Mimochodom, žijeme v štáte kde sa z každého 10 centového zdraženia lístkov robí politická kauza a niekto si myslí že ľudia si budú len do MHD kupovať dva respirátory denne? A ďalšie 2-3 do práce? Nie, budú nosiť jeden aj týždeň. Spoliehať sa že vás ochrania ostatní svojimi PPE je smiešne.

Pre ľudí čo sa boja covidu by bolo najlepšie nahradiť povinné nosenie respirátorov bez ventilu dobrovoľným nosením respirátorov s ventilom. Potom by ste mali nad svojou ochranou kontrolu.
Reakcia na: NOKS #22:
Skús byť konkrétny v zdroji, odkiaľ to máš... 😎
Reakcia na: S499.1023 #21:
Skús byť konkrétny v čom 🤔
Reakcia na: NOKS #20:
Ale už prestaň trieskať momotiny. Sám si odpad.
Celý kontext FFP spočíva v tom že v nemecku majú plné sklady toho (následok jarného ošialu) a nevedeli čo s tým lebo kým sa ti naskladnilo tak si to už každý ušil z hocijakej handry a začal to vyrábať kadekto tak na toho vtákopyska sa už každý vydlabal keďže to ani neni stavané na dlhé nosenie..Doktor ťa tiež neoperuje s ffp na hube 🙄
Tak čo s tým? Nariadili si to nemci doma ale to bolo málo keďže na sklade sú toho milióny...tak si poďme pozrieť u "chudobnejších poddaných" kde by sme to nahuckali 🤔
Šnicli hop,však tí sú pre nás nemcov aj tak odpad odjakživa..
Babiš nechceš? Jasné ,dej...tak češi povinné...no a Matelko bol otázka času kedy sa pridá...

Orbán by si s tým ani riť nevytrel...
Reakcia na: Oliver91 #17:
Ja by som žiadny náhubok nikdy nenosil, ale čo máme robiť, keď nás bez toho do autobusu alebo obchodu nevpustia?
"Len s nasadeným respirátorom FFP2 je zavadzajuce. Vo vyhlaske to nie je takto definovane. Cize ak mam Nano-rusko, ktore ma vyssiu materialovu efektivitu filtracie ako FFP2 alebo rovnaku ako FFP2 mozem ju nosit.

Vo vyhlaske sa pise:
(2) Podľa § 48 ods. 4 písm. r) zákona sa všetkým osobám nariaďuje za účelom riadneho prekrytia horných dýchacích ciest (nos a ústa) používať preventívnu ochrannú pomôcku, ktorou je respirátor alebo obdobný prostriedok (vždy bez výdychového ventilu) naplňujúci minimálne všetky technické podmienky a požiadavky pre filtračnú polomasku s klasifikáciou najmenej FFP2 podľa normy STN EN 149+A1, a to na:
a) verejnosti v priestoroch obchodných prevádzok alebo prostriedkoch verejnej dopravy,
b) verejnosti v priestoroch všetkých interiérov neuvedených v písmene a).
Reakcia na: Adamec1234 #1:
Absolútne súhlasím. Vypnite telky, vypnite fejbúky, zapnite mozgy a začnite slobodne žiť. Najviac sa desím faktu, že vláda vyhlási donebavolajúcu kravinu a 90% ľudí bez reptania v sekunde skáče jak pískajú, to je extrémne nebezpečný precedens.
Reakcia na: 810zssk #15:
Lenže účinnosť ochrany pri nosení rúška je oveľa vyššia, ak bráni vyprsknutiu kvapôčiek od nakazeného, než keď bráni ich vdýchnutiu (aj keď samozrejme aj tam istá účinnosť je, ale menšia).

A áno, zákon je nad vyhláškou, avšak zatiaľ som sa všade dočítal iba že vyhlášky sú protizákonné, ale nikde som sa nedočítal proti ktorým konkrétnym zákonom sú.
Zároveň netreba zabúdať na to, že máme vyhlásený núdzový stav, počas ktorého môžu byť vydané nariadenia, ktoré sú v rozpore s niektorými zákonmi.
Sem patrí napríklad aj ústavné právo na zhromažďovanie, ktoré je však možné počas núdzového stavu obmedziť.
Reakcia na: keks #14:
Pritom by kľudne stačilo povoliť respirátory s výdychovým ventilom, ktoré chránia toho kto ich nosí, a bolo by po probléme. Zanikli by tieto konflikty - tí čo sa chcú chrániť by sa konečne mohli bez toho aby sa museli spoliehať na to či ostatní nosia rúško/respirátor správne (spoiler: 90% ľudí ich správne nenosí). A tí čo sa chrániť nechcú by mali pokoj od tejto buzerácie.

A btw, ja nejdem posudzovať či je vyhláška platná, ale vyhlášku v rozpore so zákonom rozhodne dodržovať nemusíš.
Reakcia na: Adamec1234 #12:
Možno keby si nebol ignorant, tak by si vedel, že tým rúškom nechrániš len seba, ale aj ľudí okolo seba.
Chorý si kľudne mohol byť, akurát si nemal príznaky, to nie je nič výnimočné. Akurát, že kým ty si bol nakazený a bez príznakov, mohol si niekde vonku, alebo v obchode alebo kdekoľvek nakaziť niekoho iného, len preto, lebo si nemal rúško. A ten niekto iný príznaky mať mohol. Alebo dokonca mohol zomrieť v najhoršom prípade. Ale teba asi iní ľudia netrápia, veď prečo by mali, keď si sám v poriadku, však?
A áno, rúško ťa skutočne nemusí ochrániť, hoc riziko nákazy znižuje. Jeho hlavná funkcia nespočíva v tom, aby sa vírus nedostal zvonka k tebe, ale aby sa nedostal od teba k iným - teda tvoje rúško nechráni primárne teba, ale ľudí okolo. Opäť teda platí, že ťa musia zaujímať aj iní, okrem teba.
Ďalšia vec - rúška nosia lekári bežne pri operáciách, ktoré kľudne môžu trvať celé hodiny. Zaujímavé je, že títo lekári pravidelne nosiaci rúška nepociťujú žiadne poškodenie zdravia spojené s nosením rúška.
A na záver, keby si nevedel, aj vyhláška je právne záväzná. Ich vydávanie je zakotvené v ústave a bližšie definované v zákone. A keďže zo zákona máš povinnosť sa vyhláškou riadiť, potom jej porušením vlastne porušuješ aj daný zákon.
Mimochodom, aj keby bola vyhláška alebo zákon, alebo čokoľvek nulitné, nerozhoduješ o tom ty, ale súd. A až dokiaľ súd nulitnosť neprizná a vyhlášku nezruší, dovtedy ju musíme dodržiavať.
Vždy som bol za MHD, no teraz odporúčam cestovať radšej autom. Tieto nezmyselné opatrenia určite ani nepritiahnu nových cestujúcich.
Reakcia na: Mhr1 #11:
Zaujímavé, ja od začiatku "pandémie" nosím rúško len minimálne a to len do obchodu a aj to pod nosom a nebol som chorý a to niestom jediný. Čo keby ľudia namiesto rúška a respirátora brali vitamín D, C a mali pravidelní pohyb na čerstvom vzduchu. Treba podporovať imunitu. Ale vidím že nemá zmysel tu diskutovať s ľuďmi ktorí veria všetkému tomu čo sa napíše v médiách a príjmu to bez rozmýšlania. Ale ako hovorím všetko je to iba o strachu.
Reakcia na: Adamec1234 #8:
Už sa to tu diskutovalo: Chrípka prakticky vymizla. Prečo asi? V Južnej Kórei majú Covidu málo, sú jedni z najlepších na svete. Prečo asi? Ja mávam každú zimu škrabanie v krku - prechladnutie (nie chrípku). A už viac ako rok som nebol prechladnutý a to spím väčšinu zimy pri otvorenom okne. Prečo asi? Ak Ti nezapína, že je to práve kvôli noseniu rúšok, tak si ignorant (faktov).
Reakcia na: Adamec1234 #8:
"Verte či nie že keby neboli médiá ani TV či noviny po pár dňoch je po "pandémií""
Pravda, pravda, už by sme všetci totižto umreli od nevedomosti. 🙂
Reakcia na: Adamec1234 #8:
Aj vás zdraví rozum.
Reakcia na: Joyki #2:
Podotýkam nulitných opatrení. Ale kľudne si noste rúško, respirátor a chodte sa testovať ak si myslíte, že Vám to pomôže ja Vám to neberiem. Ale keď budete mať zdravotné problémy s dýchaním a podobné, ja Vám to samozrejme neprajem, tak sa zamyslite nad tým, že keď to človek stále nosí asi to nebude v poriadku. A prečo by to mal zdraví človek vôbec nosiť, akú to má logiku ? Len nepovedzte že na ochranu pred Covidom. Rúško ani respirátor Vás neochráni sú o tom štúdie keď Vám záleží na zdraví tak si to kľudne dohľadajte na nete, rúško a respirátor Vám naopak škodí. Keď veríte tým číslam v poriadku to je Vaša vec ale to že sa o tom píše a hovorí v médiách nie je zárukou pravdy. Veríte všetkému čo Vám natárajú v médiách ? V poriadku Vaša vec. Verte či nie že keby neboli médiá ani TV či noviny po pár dňoch je po "pandémií" Treba sa nad tým len zamyslieť. Pretože mne slobodu nikto brať nebude ani rúškom či respirátorom ja si nebudem ničiť zdravie ich nosením. Myslíte si o tom čo chcete no raz možno pochopíte. Pretože ľudia majú strach a ten je bohužiaľ silnejší ako zdraví rozum. Prajem veľa zdravia

Reakcia na: Adamec1234 #1:
Vyhlaska je ako taka ok, to je standardna vec. Ovela vacsi problem je zavazne “uznesenie” vlady namiesto rozhodnutia, kedze ustava nepozna “uznesenie” ako vseobecne zavazny pravny predpis.
Som zvedavy, kedy zacnu upalovat tych s respiratormi KN95. 🙂
Reakcia na: Adamec1234 #1:
Vyhlaskou mas upravenu napriklad aj minimalnu mzdu a ako nizsie pisu aj dopravu.. Ale jaj pardon niekto nieco povedal a ty nie si oUca
Reakcia na: Adamec1234 #1:
Hm, tu úplne platí výrok nebohého Júliusa Satinskeho. 😕
Reakcia na: Adamec1234 #1:
Nie je to tak dávno, čo u nás pravidlá cestnej premávky boli definované nie zákonom ale vyhláškou. Tiež si si vtedy jazdil v protismere na červenú a pod vplyvom?
Reakcia na: Adamec1234 #1:
Z dôvodu neustáleho nedodržiavania opatrení a štýlu, aký si teraz predviedol sme tam, kde sme (najvyššia úmrtnosť na celom svete), a musíme na základe vyhlášky nosiť respirátory, takže za to sám sebe v prvom rade podakuj.
Prosím Vás a na základe akého zákona to treba dodržiavať ? Opakujem zákona nie podľa nejakej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva. Keď si Úrad verejného zdravotníctva vymyslí napr. že treba mať kolík na nose v MHD tak ho všetci budú mať lebo šak vyhláška a podobne nezmysly ? To Slováci budú naozaj už súhlasiť s hocičím lebo vyhláška ??? A okrem toho respirátor FFP2 vôbec nie je určený na použitie v zdravotníctve a na vírusy. Vipac škodí ako pomáha. Stačí si naštudovať zákony a ústavu SR ale to je asi moc zložité tak budú ľudia radšej plniť nezmyselné a nelogické nariadenia.