Cestovanie vo vozidlách verejnej dopravy len s nasadeným respirátorom FFP2 (od 8.3.2021)

Prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, alebo šatkou už nebude v prostriedkoch verejnej dopravy postačujúce.

V zmysle vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR č. 133/2021 V. v. platí z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 od 8. marca 2021 (aktualizované k 22.3.2021) povinnosť pri cestovaní vozidlami verejnej dopravy na území Slovenskej republiky používať preventívnu ochrannú pomôcku, ktorou je respirátor alebo obdobný prostriedok (vždy bez výdychového ventilu) spĺňajúci minimálne všetky technické podmienky a požiadavky pre filtračnú polomasku s klasifikáciou najmenej FFP2 podľa normy STN EN 149+A1. Použiť je možné aj respirátor KN95, resp. N95, alebo iný výrobok, pre ktorý vydal Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky rozhodnutie o uvedení určeného výrobku na trh.

Vyššie uvedená povinnosť používať respirátor FFP2 vo verejnej doprave sa podľa vyhlášky nevzťahuje na:

  • deti do 6 rokov veku,
  • osoby so závažnými poruchami autistického spektra,
  • osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím.

V prípade detí do ukončenia prvého stupňa základnej školy možno použitie respirátora nahradiť použitím inej preventívnej ochrannej pomôcky, a to použitím rúška, šálu alebo šatky.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Od pondelka 24.5. uz bude Bratislava v oranzovej faze, tak snad tento respiratorovy osial zrusia tiez.
Reakcia na: MLXO #68:
Od človeka čo tu už prekrútil asi 5 cudzích príspevkov je to fakt trefné 👏
Reakcia na: NOKS #67:
Kde som písal o čakaní? Rozumieš písanému textu a aspoň rámcovo systému registrácie liečiv?
Jeden pán čo chodí takmer denne do nemocníc na fóre napísal, že lekári nenosia FFP2 (ako obyčajne bez dôkazov, neskôr to spresnil na nie všetci a samozrejme bez toho, aby si zistil kedy ich nosiť musia a kedy nemusia) a to je pre neho hlavný argument proti používaniu účinného spôsobu ochrany v MHD a obchodoch. A ak sa niekto nakazí, tak mu predsa ambulantný lekár na svoju zodpovednosť predpíše neregistrovaný a neoverený liek a vesmír bude opäť v rovnováhe.
Reakcia na: MLXO #66:
V ZH už ich budu ambulantní lekári predpisovať a zaplatí to mesto takže nie všade čakajú...
Ja chodim pracovne po nemocniciach takmer denne a ver že všetci nie...
Nehovoriac o tom že pokial to má dakto na covidovom oddelení tak to neni to isté ako cesta mhd...
Reakcia na: NOKS #65:
Dočasne povolený nerovná sa riadne registrovaný. O tom, že to nie je úplne štandardný postup svedčí aj množstvo krajín, ktoré sa k tomuto odhodlali. Vyjde to alebo nevyjde? Či tak dobre a aj onak dobre, nič sa nestalo?
Existuje veľký počet liekov v rôznych vývojových a schvaľovacích štádiách. Keď si niekto povie, že práve tento jeden predsa musí byť úplne v pohode a na predpis najlepšie ihneď zajtra, tak sa nie že môže, ale jednoducho musí všetko preskočiť alebo obísť lebo? Veď si poďme urobiť precedens.
Baviť sa o tak veľmi podstatných rozdieloch medzi štandardmi nemusíme, pre mňa je dôležité, že ich pri pacientoch majú všetci a nie, že nemajú ako si tu tvrdil.
Reakcia na: MLXO #64:
No napríklad tam zaznelo že bol normálne povolený na liečbu covid a nebolo to v královstve nebeskom ale na Slovensku takže tvoja invektíva z pred pár príspevkov vyznela prinajmenšom trápne ...
Kokso ty si dislektik alebo mešuge? NIKDE som nepísal že to má byť volnopredajná lentilka 🙄 podávané z rúk doktora alebo minimalne na predpis v malých dávkach..
Koniec koncov debilita tohto národa sa ukázala už vlani keď sa povedalo že liečiva s paracetamolom majú dobré účinky a do týždňa bol vo všetkých lekárňach vypredaný paralen 🤦

Ano videl (nie u všetkých) až na to že to bol KN95 ktorý sa bežne fasuje a neni presne taký istý ako FFP 😉
Reakcia na: NOKS #63:
A ešte mi napíš, čo konkrétne iné tam zaznelo? Veď jasne povedal, že nežiadúce účinky existujú, že ešte je potrebný čas na dokončenie štúdií aj keď zaňho to je áno.
Ty tu škrečíš, že má ísť do bežnej distribúcie pre každého, ale nie si sto schopný pochopiť, že to nie je poď klobáska zjem ťa.
Zároveň si môžeš všimnúť personál s (rúškom prekrytými) FFP2 aj 3 a čudovať sa, že ich majú všetci.
Reakcia na: NOKS #61:
Čomu by som nemal rozumieť?
Označiť a pozastaviť si môžu čo len chcú, to má ďaleko od zisťovania a následného finálneho rozhodnutia príslušného úradu.
https://letmegooglethat.com/?q=ivermectin+side+effects
Robia to na základe dočasného povolenia ministra, ale na vlastnú zodpovednosť.
Riešilo sa tvrdenie, že ich lekári v nemocniciach nenosia. Ak nejaká časť zdravotníckych zariadení nedodržiava nariadenia, znamená to vo všeobecnosti že lekári FFP2 nenosia? Neznamená.
Reakcia na: MLXO #60:
Ale hlavne že ty rozumieš 😬
AZ už označili za v pohode a samozrejme že za chrum chrum...či krajiny ktoré to stopli zmenia názor je otázne...
Nuž aké nežiadúce účinky ivermectinu sa preukázali keď ich je tolko teda? 🤔
A to všetci čo to u nás použili v zdravotných zariadeniach boli akože šarlatáni alebo to robili na čierno?
To že je to v nejakom nariadení od ducha svätého alebo od úvz neznamená že tam tak reálne aj fungujú...
Reakcia na: NOKS #59:
Absolútne nerozumieš tomu ako sa veci majú, ale to ti samozrejme nebráni v tom mať jasno.
Používanie AZ bola preventívne pozastavené, pokiaľ sa nepreukáže jedno alebo druhé, neznamená to čo tu tvrdíš a porovnávaš ty.
Podobne ako tvoje vymyslené tvrdenia o žiadnych nežiadúcich účinkoch neregistrovaného antiparazitika, ktorého účinnosť nebola preukázaná a zoznam jeho nežiadúcich účinkov je pomerne obsiahly.
FFP2 sú v zdravotníckych zariadeniach vyžadované pri aerosól produkujúcich výkonoch a/alebo úkonoch trvajúcich viac ako 15 minút, takže tvoje jednoznačné tvrdenie o ich nepoužívaní si môžeš pri najbližšom stretnutí s pani predavačkou skorigovať.
Reakcia na: MLXO #58:
Prekrúcaš veci chlapče...ja som nikde nerobil z ivermectinu zázrak ježiša krista iba ako možnosť ktorá je viac ako nič ktorý sa robí teraz ...btw v x krajinach sa použil a mali s ním výsledky a žiadne nežiadúce účinky tobôž nie smrť alebo trvalé následky sa neukázali...včera si mal okolo obeda na ta3 doktora ktorý to vysvetloval...aj jeden vyliečený pacient je viac ako žiadny...
Vakcinu od zenecy stopli už aj dáni,nori,island...lebo mali po nej vážne následky a aj smrť ale to nikomu nevadí a neškodí to hodnovernosti...
A ano videl a nemali FFP sračku ale papierove+štít...
Či boli na tom horšie alebo lepšie nechám na teba...
Alebo sa opýtaj Matelka,evidentne považuješ jeho rozhodnutia a jeho sebranky za najsamlepšie ...
Reakcia na: NOKS #57:
Čím viac emotikonov, tým viac argument?
6 mesiacov na základe nekompletných výskumov s obmedzenou metodikou, zodpovedný je podobne ako na začiatku so Sputnikom samozrejme lekár, ktorý to predpíše. Veď aj takto sa to dá, ale predpokladám, že v prípade průšvihu by si sa medzi prvými pridal k vyzývačom na zrušenie a lynč ústavu na kontrolu liečiv.
Ešte raz zopakujem, že najnovšie štúdie preukázali, že priebeh choroby u pacientov, ktorým bol podaný bol totožný s tými, ktorým podávali placebo, čo zjednodušene znamená, že to je neúčinné. Pýtal si sa, prečo je okolo toho ticho, no povedal by som, že ak by v Martine pacienti vyskakovali po dvoch dňoch z postelí, tak by ticho nebolo. Čo viac je potrebné k tomu, aby si opustil košiar oviec, čo na veria v jeho zázračné všetko riešiace schopnosti?
Už si videl ako lekári chodia ku covidovým pacientom? Chceš povedať, že s handrou a horšie ako predavačka za kasou?
Reakcia na: MLXO #56:
Ty si král 😂
No na vaginálnu mykózu ho schválil asi nie ? 🤦
Btw on u nás už je a bol aj predtým a aj sa použil pri pacientoch s covidom ale nevadí 🐻
Ale remdesvir čo stojí dva litre a je prakticky v hovnu je isto lepší 💩
Btw ktorá klinická štúdia vyhodnotila FFP handru ako najsamlepšiu ochranu dýchacích ciest a prečo to majú predavačky v hypermarketoch a nie lekári v nemocniciach? 😂
Reakcia na: NOKS #54:
Schválil proti COVIDu? V kráľovstve nebeskom?
FDA dva dni dozadu vydala varovanie pred jeho používaním v tejto súvislosti a rozsiahlejšie klinické skúšky na pacientoch s miernym priebehom ochorenia nepreukázali zlepšenie ich stavu, ale ty ním chceš liečiť všetkých tých doma, určite vieš aj v akých dávkach. Ticho! Konšpirácia! Všetko viem a mám v tom jasno! Čo tam tí vedátori podplatení, ja verím tomu presne naopak. Štúdiami potvrdená ochrana dýchacích ciest, len to nie! Ale nepotvrdené liečivo beriem všetkými desiatimi. Vybavené, jasná cesta.
Mimochodom, slušné výsledky pri prevencii aj liečbe má CBD, ale aj tu sú v štúdiách varovania, že v niektorých prípadoch môže spôsobiť komplikácie, takže plošne sa opäť neodporúča. A okrem toho je do mája na Slovensku stále ilegálne.
Reakcia na: NOKS #54:
Btw vyjadril som svoj názor na vec takže svoje tragické úvahy o tom že by som mal nastúpiť na post ministra a podobné safalátky k ničomu nevedú...
Reakcia na: MLXO #53:
Ako sa chceš liečiť dačím k čomu sa nevieš dostať keďže to nieje dostupné ? 🤦
Btw konkrétne ten ivermectin duch svätý schválil na používanie akurát potom sa ohľadom tejto veci zlahla zem a nič viac sa neriešilo 🙄btw nieje to nejaký preparát ktorý uvaril nejaký gejza v garáži ale normálny liek ktorý akurát v európe má malé zastúpenie...
Nie my sa budeme liečiť FFP handrami a pravidelnými testami,to nás zachráni 👏
Reakcia na: NOKS #52:
Ale veď som už písal, že ťa tu je s tým všetkého vedením škoda, úvaha o Ivermectíne. Nikto nikomu nebráni sa liečiť čímkoľvek, ale zodpovednosť si ponesú oni sami. Veď sa prihlás, že to chceš byť ty, čo ochotne pôjde na zvyšok svojho všetko viem života do basy v prípade, že sa liečba, ktorú úvahou odsúhlasíš minie účinku alebo spôsobí škody na zdraví osôb.
Reakcia na: MLXO #48:
Kokso čo na tom nechápeš ????
Však je to úplne jednoduchá logika...človek je chorý,doma sa prakticky nijak nelieči keďže ho lekár "videl" len po telefóne a keď si s tým neporadí jeho imunita tak sa mu pohorší a skončí v nemocnici a keď sa mu ešte viac pohorší tak skončí na JiS...
Keby sa efektne liečili ludia doma (úvah o aspoň čiastočnej liečbe či už ivermectin alebo iné bolo dosť a sú naďalej ignorované)...tak sa zvýši percento ludí ktorí sa vyliečia rýchlejšie doma a predíde sa tak zhoršeniu stavu ktorý znamená presun do nemocnice...nehovoriac o tom že keď ten človek ktorý nežije sám sa prakticky nijak doma nelieči tak zvyšuje možnosť svojej infekčnosti a to že to lapia všetci z domácnosti a zasa sa zvyšuje šanca že bude viac ludí potrebovať presun do tej nemocnice 🙄
Táto sebranka nerobí nič ,jej liečba spočíva v duchovnej forme a v nútenom pravidelnom testovaní a nariadení náhubkou vonku na volnom priestranstve....jaaaj a ešte zvalovaní viny na ludí ktorí "porušujú pravidlá" ktoré najviac porušujú oni sami 👏
Reakcia na: 810zssk #41:
Lenže ani ochrana respirátorom nie je stopercentná. Takže keby si dal k sebe dvoch ľudí, jedného nakazeného a druhého zdravého, tak bude šanca na prenos nižšia, keď budú mať respirátor obaja, než keď ho bude mať len zdravý človek.
Analógia s vodičmi je v skutočnosti presná - ak máš na ceste dvoch bláznov čo kašlú na predpisy, šanca na nehodu je veľmi veľká.
Ak je blázon jeden a druhý dáva dobrý pozor, šanca na nehodu sa zníži, ale ako si povedal, to, že ty dávaš pozor ťa neochráni pred tými, čo idú rýchlo. Presne ako ťa to, že ty máš respirátor nemusí ochrániť v prípade, že ho niekto iný nemá.
A najvyššia, hoci stále nie úplne 100% šanca na bezpečnosť je v prípade, že si obaja vodiči dávajú pozor. Takže analogicky aj to, že všetci nosia rúško.