Diskusné fórum › Všeobecná diskusia

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: zakaznik #5425:
Nevhodné použitie.
Reakcia na: zakaznik #5422:
Tak si tú plniacu stanicu vodíka postavme. Veď aj sa už nejaké obstarávajú. Návoz draho vyrobeného vodíka špeciálnymi kamiónmi. Tankovanie za 50 EUR za kilogram, keď sa pošťastí dobrá cena. – Všetky ostatné ceny sú sponzorované v rámci vodíkoošiaľu EÚ a nie skutočné ceny výroby + manipulácie + dopravy + skladovania + ďalšej manipulácie + réžie plniacej stanice.
Nič také nízke ako výrobná cena 30 EUR za kilogram vodíka neexistuje (a to je cena výroby – bez dopravy, DPH, atď.). Celé je to na posmech. Preto som si na začiatku dovolil spochybniť pána Sulíka, či tomu nerozumie alebo či tomu rozumie a klame okolie. A načo predvádza auto, použiteľné len cez absurdný a drahý dodávateľský reťazec?
Reakcia na: zakaznik #5418:
Klasicky nezmyselne si naša spoločnosť prenajíma po celom Nemecku vrátane Berlína niekoľko desiatok bytov. Koľko si ich prenajíma Vaša, nech môžeme kvalifikovane diskutovať?
Reakcia na: mi.v #5421:
Investigatívne zistenie, že vodíkové auto treba tankovať na vodíkové plniacej stanici, je snáď odhalenie storočia. 😁
Reakcia na: zakaznik #5419:
Nie. Ak mám 1 MWh, viem ju uskladniť násobne lepšie ako do vodíka. Tie vodíkové nápady mi svojou detinskou efektivitou pripadajú ako svietiť baterkou na slnečný kolektor.

Súhlasím iba s tým, že je to o rýchlych peniazoch z EÚ, ktoré treba minúť. Potom zostanú opustené prevádzky a areály. Pomôžu si majitelia stavebných a technologických firiem, to je pár jednotlivcov. Vlastne sa im poskladáme všetci, keď sa budú tie pôžičky splácať. Vodíkové pobláznenie nie je o vodíku, ale o zisku našich ľudí (nech sú z ktorejkoľvek garnitúry).

➡ Kto z vás je z Bratislavy, choďte sa pozrieť na Sulíkovo vodíkové auto. Hlavne si všimnite, čo s ním robia, keď vyjazdí nádrž. Áno, správne – naložia ho na odťahovku, natankujú v Rakúsku a na odťahovke mu ho donesú naspäť. 🤮
Reakcia na: zakaznik #5419:
Najväčším poskytovateľom podporných služieb pre SEPaS sú Slovenské Elektrárne, preto točím o Váhu a Sulík chce vyrábať vodík z jadra, preto točím o jadre. Ohrev ďalej nepoužiteľnej vody je núdzovým riešením, ktoré nie je nijak zásadné. Na medzinárodnej burze sa obchoduje spotreba v dlhodobom ako aj bezprostrednom horizonte. Ak si presvedčený, že si raz so Sulíkom sami prídete k elektrárni načerpať vodík za jedno euro a prejdete s tým sto kilometrov, tak si zaručene na veľkom omyle.
Reakcia na: MLXO #5414:
Dajú sa dohľadať od Sulíka oba varianty, tak asi máš lepšie zdroje ako ministrov Excel.
- "Pripomenul, že elektrická prenosová a distribučná sústava sa musia regulovať. V špičkách je treba dodávať viac elektriny, a na to sú potrebné dodatočné zdroje. Naopak, v čase poklesu odberu treba rýchlo prebytočný prúd spotrebovať, a to sa dá dosiahnuť napríklad ohrevom veľkého množstva ďalej nepoužiteľnej vody."
-"Väčší elektrolyzér urobí z jednej megawatthodiny približne 20 kg vodíka. Tá je cez deň drahá, ale v noci cena energie na tzv. spotových trhoch klesá veľmi nízko, dokonca býva aj negatívna. Pri cene energie 20 eur na MWh by kilogram vodíka vyšiel na 1 euro, s ktorým prejdem aj 100 kilometrov."

A že sa tu ty fixuješ na slovenské zariadenia, a točíš o slovenských jadrových elektrárňach a nádrži na Váhu, tak to je trochu od veci. Keďže elektrina sa obchoduje na medzinárodnej burze.
Reakcia na: S499.1023 #5416:
Klasicky trepeš nezmysly. Boli to napríklad Nemci, ktorí po "zastropovaní" cien prenájmov bytov vymysleli poplatok 100€ za obhliadky nehnuteľností.

Verím, že by podobne našli biznis aj na zákaz vjazdu.
Reakcia na: zakaznik #5409:
Blbé je, že Ty nechápeš zmysel odkazovaného článku ale oháňaš sa ním.
Reakcia na: zakaznik #5396:
Oni Nemci vedia, ako takých oxxbávačných Zákazníkov postaviť do pozoru.
Reakcia na: mi.v #5394:
Dosiahnutím toho počtu nevzniká okrem nároku na referendum nič.
Reakcia na: zakaznik #5412:
Kde som písal, že to nepotrebujú? Splietal si tu o Sulíkovi a prebytočnej energii. Dostal si odpoveď ako je táto riešená a že je veľmi ďaleko do doby, ak vôbec, kedy by sa z nej mal dať výhodne vyrábať vodík.
A áno, fotovoltaika predstavuje výzvu pre ukladanie energie, kedy je jej poobede niekedy príliš a práve to riešia tie podporné služby, ktoré si sústava musí zabezpečiť, ale v noci ako si tu spomínal to nehrozí.
Reakcia na: zakaznik #5411:
Ak by si si aj niečo k tomu prečítal, tak by si zistil, že Sulík bo to aj rád riešil z obnoviteľných zdrojov, ale keďže tých je u nás málo, tak by rád presvedčil komisiu o úžasnej možnosti výroby z energie jadrovej, "nemali by sme sa tváriť, že modrý vodík je omnoho horší ako zelený". To len ty si si tu do toho začal pliesť nesúvisiace veci.
Reakcia na: MLXO #5410:
"V oblasti dostatočnosti požadovaného objemu PpS dochádza medziročne k jej zlepšovaniu
aj vďaka opatreniam prijímaným na strane prevádzkovateľa PS. V niektorých mesiacoch roka
však tento objem PpS nebol naplnený. Dôvody sú nasledovné:
 nestála prevádzka elektrární predovšetkým na báze spaľovania zemného plynu
z dôvodu vyšších nákladov na výrobu elektriny voči cene silovej elektriny na trhu,
 odstávky teplární počas letného obdobia,
 prevádzka elektrární na nižšom výkone,
 poruchy a výpadky na zariadeniach poskytujúcich PpS,
 neprevádzkovanie elektrární z dôvodu poklesu výkupných cien silovej elektriny
na burze pod ich prevádzkové náklady,
 extrémne výkyvy počasia.
Nároky na PpS sa od ich obchodného vzniku v roku 2004 postupne zvyšujú. S nárastom
inštalovaného výkonu vo FVE sa zvýšila požiadavka na objem PpS, schopných reagovať
na rýchle zmeny v sústave (predovšetkým TRV3MIN). Dostatočný objem PpS je potrebné
zabezpečiť zariadeniami na výrobu elektriny s adekvátnymi regulačnými schopnosťami
alebo dovozom zo zahraničia."

“V špičkách je treba dodávať viac elektriny, a na to sú potrebné dodatočné zdroje. Naopak, v čase poklesu odberu treba rýchlo prebytočný prúd spotrebovať, a to sa dá dosiahnuť napríklad ohrevom veľkého množstva ďalej nepoužiteľnej vody."

Tak by ťa asi mali zamestnať v SEPS, aby si ich presvedčil o tom, že to nepotrebujú, aj keď oni si myslia, že to potrebujú. Ušetríš im kopu peňazí. 😁
Reakcia na: MLXO #5410:
O jadre sa píše len v tvojich príspevkoch, takže neviem o čom je tento tvoj príspevok.
Reakcia na: zakaznik #5409:
Si aj zisťuješ o čom je to čo linkuješ? Prevádzkovateľ prenosovej sústavy nemôže vlastniť elektrárne, takže si reguláciu činného výkonu na zabezpečenie vyváženého stavu v sústave musí obstarávať. To sa nerovná prebytku energie z jadra, o ktorom tam nie je ani slovo, nakoľko všetka energia vyrobená z jadra svojou podstatou sa vždy spotrebúva, a z časti kolísavý zvyšok je z iných zdrojov. Proste nenastáva situácia, kedy by potrebnú energiu vyrábali len jadrové elektrárne a vznikali by prebytky s ktorými nevieme čo urobiť.
Reakcia na: MLXO #5408:
Tak to je zaujímavé, že SEPS robí výberové konania na niečo, čo podľa teba neexistuje. 🤔
https://www.webnoviny.sk/venergetike/seps-vyhlasila-tender-na-obstaranie-podpornych-sluzieb-3/
Reakcia na: zakaznik #5407:
To by niečo také ako prebytočná elektrina z jadra v tomto zmysle aj muselo existovať. Cena elektrickej energie je poobede, nad ránom a cez víkend v porovnaní s inými časmi približne polovičná (preto keď je lacná, tak sa na Váhu prečerpáva aby sa ihneď za pár hodín keď bude potrebná a drahšia predala). Nákladovo všeobecne vychádza jadro (najmä vďaka emisným platbám za spaľovanie fosílnych zdrojov) omnoho lacnejšie, takže táto energia sa na trhu ľahko umiestni vždy a nie je na mieste hovoriť o prebytkoch, ktoré by inak ako keby mali skončiť v nejakom elektrickom smetnom koši. A ak teda aj technológia časom umožní vyrábať vodík natoľko efektívne, že bude oproti iným úložiskám konkurencieschopný, tak prosím, ale to je ešte na dlhé roky vývoja a ešte dlhšie do za zmienku stojacej implementácie. Bez ohľadu na to, že do dopravy si môže nájsť cestu rýchlejšie, oproti nabíjaniu článkov bude tiež ešte dlho omnoho drahší a výhody v podobe kapacity/dojazu alebo rýchlejšieho plnenia sú buď zmenšované alebo nie až tak podstatné.
Reakcia na: MLXO #5406:
Neviem aké máš výhrady. Sulík to sám spomínal, že je to myslené ako výroba vodíka z prebytočnej elektriny.

Ak by to bola PpS ZVO (podporná služba - zvýšenie odberu) prenosovej sústavy, tak prenosová sústava bude za tú výrobu vodíka ešte aj platiť.

Logiku to dáva, detaily neviem. Ale tak ty si asi múdrejší než Excel, tak vieš lepšie a zaujíma ma, čo si o tom myslíš ty. 🤔

Zmeniť zobrazenie

Štruktúra
Zoradenie
Počet príspevkov na stranu

Vyhľadávanie v téme

Hľadaný text
Dátum od
Dátum do
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa.
Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou.