Po dnešku si myslím, že sa trať na Vajnorskej nemala vôbec rekonštruovať, lebo ľudia si to jednoducho nezaslúžia. Ráno som cestoval električkou a začul som dôchodkyňu, ako sa rozčuľuje nad tým, že si niekto dovoľuje opravovať trať v LETE! Ovládol som sa a nič som jej nepovedal. O niekoľko hodín som cestoval Rakovinabusom (linka 50) a zase sa tam babky rozprávali o tom istom - ako sa chúďatá deti budú musieť tlačiť v autobusoch, keď sa pôjdu okúpať. Tak som sa ich spýtal, či teda majú trať opravovať cez Vianoce, keď budú zase všetci nakupovať v Poluse (a samozrejme bude zamrznutá zem). Babky sa vynašli a odvetili, že sa to má robiť v noci. Pousmial som sa so slovami, či si myslia, že by dokázali celú Vajnorskú zrekonštruovať za noc. Podľa nich je to však všade možné. Rozhodol som sa teda použiť ako príklad zahraničie, kde to podľa mňa robia tak isto ako tu a ich otázka bola, či som vôbec niekde v zahraničí bol. Povedal som im jedno mesto, ale nepomohlo, lebo podľa babiek to tam tiež opravujú v noci. Keď som povedal, že tam však žiadne električky nemajú, tak debatu ukončili tým, že tam majú metro, a že ho opravujú v noci. Skutočnosť, že keď som tam v lete bol, tak práve prebiehala veľká letná výluka metra, som si už radšej nechal pre seba. Babky sa opäť začali baviť medzi sebou o tom, ako rýchlo v Maďarsku odhŕňajú sneh. Keď už začali točiť o Maďarsku, tak som im skočil do reči, že keď som bol pred dvomi rokmi v Budapešti, tak tam tiež opravovali trať v lete a tiež tam chodili plné autobusy. Ich reakcia bola taká, že je teda celá Stredná Európa pobláznená. Na môj dovetok, že môžu byť rady, že sa vôbec nejaké peniaze (po 10. rokoch) na opravu našli sa na mňa všetky tri zasmiali v štýle, že ja môžem byť rád, že si ony vôbec platia cestovné (ešte neboli také staré, aby to mali zadarmo). Čo k tomu dodať? Že sa mali peniaze na opravu trate vložiť do banky a čakať, kým sa na Vajnorskej dobre vykoľají nejaká električka a v nej sa predčasne poberie ta het nejakých desať dôchodcov. Potom by si tí dementi uvedomili, čo vlastne kritizujú...
Jediné, s čím súhlasím je to, že sa rekonštrukcia mala začať až 29.6., takto je to zbytočne skoro. Ešte by som podotkol, že linka X6 je jeden veľký podfuck, lebo ak by sme si aj zobrali prázdninový 15-minútový interval troch električkových liniek 2, 4 a 6 a nezaoberali sa úvahami o kapacite 2xT3 vs. kĺbaky (pozn. v lete na linke 2 premávali súpravy), vychádza nám interval linky X6 5 minút. A je taký? Nie. V špičke 6 minút, v sedle 10 minút (!) pri menšej kapacite vozidiel. Když nejsou lidi, nejsou lidi... (Vďaka, milá SDĽ, za Zákonník práce.)
BTW, podaktorí spoluobčania s dlhšími prstami sa už veľmi rýchlo zorientovali a linka X6 sa stala ich obľúbenou. Takže pozor!
A ešte jedna sranda, čo sa mi dnes stala. Ráno si idem na skúšku do školy 74-kou (2314) a jej vodič mal silnú potrebu predbehnúť 63-ku, čo bola pred nami. Dobre sa rozbehol, bus aj predbehol a zrazu sa pred nami v zákrute pri novej pumpe na Trnavskej objavila zápcha. Náš vodič reagoval tak, že sa snažil zaradiť úplne vpravo do výjazdového pruhu z pumpy. To sme ešte stále išli 50 a zrazu sme pred nami objavili pomaly idúci maďarský autobus, ktorý sa tiež zaraďoval do nášho pruhu. Samozrejme, už sme to neubrzdili, zaflekovali sme a od obrubníku sme sa odrazili rovno do maďarského busu. Našťastie sa nič vážne nestalo, iba sa trochu poškrabali plechy...
(Sorry za z mojej strany neobvykle dlhy prispevok
)
Jediné, s čím súhlasím je to, že sa rekonštrukcia mala začať až 29.6., takto je to zbytočne skoro. Ešte by som podotkol, že linka X6 je jeden veľký podfuck, lebo ak by sme si aj zobrali prázdninový 15-minútový interval troch električkových liniek 2, 4 a 6 a nezaoberali sa úvahami o kapacite 2xT3 vs. kĺbaky (pozn. v lete na linke 2 premávali súpravy), vychádza nám interval linky X6 5 minút. A je taký? Nie. V špičke 6 minút, v sedle 10 minút (!) pri menšej kapacite vozidiel. Když nejsou lidi, nejsou lidi... (Vďaka, milá SDĽ, za Zákonník práce.)
BTW, podaktorí spoluobčania s dlhšími prstami sa už veľmi rýchlo zorientovali a linka X6 sa stala ich obľúbenou. Takže pozor!
A ešte jedna sranda, čo sa mi dnes stala. Ráno si idem na skúšku do školy 74-kou (2314) a jej vodič mal silnú potrebu predbehnúť 63-ku, čo bola pred nami. Dobre sa rozbehol, bus aj predbehol a zrazu sa pred nami v zákrute pri novej pumpe na Trnavskej objavila zápcha. Náš vodič reagoval tak, že sa snažil zaradiť úplne vpravo do výjazdového pruhu z pumpy. To sme ešte stále išli 50 a zrazu sme pred nami objavili pomaly idúci maďarský autobus, ktorý sa tiež zaraďoval do nášho pruhu. Samozrejme, už sme to neubrzdili, zaflekovali sme a od obrubníku sme sa odrazili rovno do maďarského busu. Našťastie sa nič vážne nestalo, iba sa trochu poškrabali plechy...

(Sorry za z mojej strany neobvykle dlhy prispevok
)
Ked ich z mojho hladiska porovnam s takymi Ikarusmi 435, tak nestoja za moc.
Turbo
KT8D5 a KT8B5 sa lisia iba v tom, ze prva ja obojsmerna, duha jenosmerna. CKD zaviedli nasledovny system zacania, z coho si lahko zistis, ake vozidlo to je:
prve pismeno (resp. dvojica pismen):
T - tramvaj
KT - kloub, kloubova tramvaj (stare
oznacenie iba K - K2)
R - rychlodrazna tramvaj (napr. RT6N alebo RT8D5M)
nasledovne cislo:
Pri tramvajach rady T (cize solo vozoch) je to iba poradove cislo typu (napr T3, T5, etc..)
Pri klbovych tramvajach to je poradove cislo (K2), alebo pocet naprav (novise modely, napr. KT8D5, KT4 a pod.)
Dalej nasleduje prismeno, ktore urcuje aky typ vozidla to je, a to podla vzdialenosti otocnych capov podvozkov a prevedenia skrine:
A - vzdialenost otocnych capov 6,7 metra, jednosmerny voz
B - vzdialenost otocnych capov 7,5 metra, jednosmerny voz
C - vzdialenost otocnych capov 6,7, metra, obojsmerny voz
D - vzdialenost otocnych capov 7,5 metra, obojsmerny voz
Posledne cislo urcuje sirku skrine vozidla:
2 - sirka 2,2 metra
5 - sirka 2,5 metra
6 - srika 2,6 metra
a pod.
Este sa za takto vzniknute oznacenie zvykla dat skratka statu, pre ktory boli vozy vyrobene (napr K5AR - obojsmerne kacice pre Kahiru; poznamka: Ked sa vyrabali este stare tramvaje, nebolo zavedene znacenie A, B, C, D a vozy rady T (T1, T2, T3 a T4) a K (K1, K2) sa takto neznacili, lebo nazapadali pod ziadne pismeno - maju totiz vzdialenost otocnych capov 6,4 metra, alebo KT4D - KT4 pre nemecko, alebo aj T3SU, RT8D5M - rychlodrazna tramvaj pre Manillu a pod.)
Takto si lahko zistis, o co ide ihned z oznacenia:
T6A5 - Tramvaj tuha, vzdialenost otocnych capov 6,7 metra, jednosmerna so sirkoun skrine 2,5 metra
KT8D5 - Tramvaj klbova, vzdialenost otocnych capov 7,5 metra, 8 naprav, obojsmerne prevedenie a sirka 2,5 metra.
Podla tejto schemy sa daju napisat aj vozidla, ktroe nikdy neexistovali, napr.:
KT6C5 - klbova tramvaj, 6 naprav, vzdialenost otocnych capov 6,7 metra, obojsmerna, sirka 2,5 metra (teda klbova T6A5 ka, obojsmerna
Este za za poslende pismeno dava aj "N" ako nizkopodlazne, co je napriklad KT8D5N s vanou uprostred (v Brne).