Diskusné fórum › Všeobecná diskusia

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Karosa 952 #37 pod starým mostom práve nakladaná na tyč, zopár dní miesto nej bude hradiť niektorá záloha...
Reakcia na: draxter #12428:
Myslím si, že tie Biskupice ešte SADka dorieši (pretože aj na tie v PP nalepili správne farebné fólie, možno nestihli), ale radšej som si spravil túto fotku. Keby nie, tak dáme požiadavku znova 😃

Na Vinohradoch bola odpoveď, že nakoľko sa pripravuje rekonštrukcia ulice, nemalo by zmysel tam teraz osádzať označníky (s čím súhlasím).

Hodžova, ZŠ už má riadny označník a označník z kpt. Nálepku bol tiež demontovaný (ten je teraz na zastávke Akebono).
Reakcia na: Marek6283 #12425:
Len je to žiaľ zase také "pseudo"riešenie, pretože nikdy nič nemôže byť OK hneď na prvý raz...
1. zastávka Biskupice, nám. pre linku 2 z LOT je bez názvu
2. dokonca je použité žlté pole: teda zóna Zámostie 😖
3. presvitá názov Staničná - to neboli aspoň samolepky na toto? Červená farba by sa snáď tiež našla...

To sa mohol osadiť radšej na Vinohradoch miesto tých "navarených kolies" tam by žltý podklad bol na mieste. Kde sú stojany z Električnej (6 ks)? Tie všetky majú predsa červené pole a mohli sa tam osadiť!

Keď sme pritom, tak Hodžova, ZŠ smer centrum má tiež navarené koleso alebo už normál?
Reakcia na: Michal Mazánik #12426:
Pošli mi mailom,odsúhlasil si cookies?
Reakcia na: Marek6283 #12425:
Riadne (farebné) označníky zatiaľ pribudli na zastávkach Akebono, Priemyselný park II a Biskupice, námestie (pre linku 2 smerom z LOT do centra, kde označník nikdy predtým nebol). Prenosné označníky zatiaľ ostali na zastávke Záblatie, pošta smer Rybáre; Vinohrady (obojsmerne, tam sa ale pripravuje rekonštrukcia ulice) a v otoči Priemyselný park je regionálny označník.

Začiatkom marca sme na to s poslancom Richardom Ščepkom upozorňovali cez VMČ, takže som rád, že SADka na tom pracuje. Napríklad na zastávke Priemyselný park II bol prenosný označník cca 4 roky. Chcel som pridať nejaké fotky z terénu, ale na iMHD mi nejdú vkladať súbory...
Reakcia na: kvorka #12424:
Priemysleny park,Priemyselny park II, Akebono,a este som volakde videl ,len uz si nespominam...
Reakcia na: Marek6283 #12423:
Kdeže to pribudlo?
Velke/male veci sa deju,doosadzaju sa chybajuce nove-aktualne BUS stojany tam kde boli uz veru aj roky tie docasne starucke ako my im vravime "prenosne" ...Hned to inak vyzera,chvalim ...istov! 👍
Ak chce TSK vyzerať ako VK či RS, len tak ďalej. Aspoň župana skôr nakopu do rici.
Strana 20 z novej knihy. Vzacna fotografia zamestnancov autobusovej stanice v Trencine z r.1949.
Reakcia na: JurajZaTn #12419:
To znamená ďalší značný úbytok cestujúcich, keďže sa nebudú mať ako dostať ľudia na nočnú, z poobednej (tým pádom nepôjdu už ani z nočnej a na poobednú). Ďalším silným ťahom je piatok večer a tiež predvianočné obdobie...Takže toto všetko by padlo.
Reakcia na: draxter #12406:
Nie je dolezita strana 18, ale strana 11 s Tabulkou 5. Lauga sa to netyka, ale ostatnych obci kraja ano. O 19h zhasnu v autobuse svetla a zahlasia: Vazeni cestujuci, nikto vas nevyhana, ale uz je zaverecna! Zelame vam dobru noc! O 19h sa PADka na noc zamyka... 😠
Reakcia na: draxter #12416:
Čo sa týka tých spojov 3 a 11, to chceš aby L6 zachádzala už aj do VOP? 🙂
Okrem nich je to linka spojovacia, spoje prichádzajú alebo pokračujú na iných linkách.
3 - pôvodne ako prejazd, ale načo má ísť bus naprázdno keď môže poslúžiť napr. nejakému cestujúcemu ktorý sa potrebuje dostať z Istebníka na stanicu.
13 - prichádza z Trenč. Závady, pokračuje do Opatoviec.
5 - hradí spoj 406/12, ktorý počas prázdnin nepremáva avšak v minulosti premával ale bol zrušený. Aby sa cestujúci z Nemšovej a Skalky mali ako dostať k SAD.
11 - Vytvára prípoj pracujúcim VOP k Úspechu, kde si už môžu prestúpiť na prímestské spoje všetkými smermi.
7 - pokračuje do Omšenia.
4 - prichádza z Trnávky.
20 - pokračuje na Vlčí Vrch.
2 - zváža pracujúcich vo VOP, ktorí sa na stanicu dovezú prímestskými spojmi z okolitých dedín.
8 - prichádza z Dolnej Poruby.
10 - pokračuje do Horného Srnia.
6 - prichádza z Dolnej Poruby.
Reakcia na: draxter #12416:
Si to úplne vystihol, niet čo dodať. Možno ešte to, že číslo linky u PAL by malo byť zobrzaované rovnako ako v MHD spredu, zboku, vzadu, aby ľudia vedeli, čo za voz ide. Kľúčové bude pre človek v Istebníku, či príde voz čo ho vezme na Hasičskú alebo ku gymplu.
A pre mňa to, žeby MHD do Lauga nahradila PAL, je blbosť ako voda v koši - pri tých číslach nemysliteľné a ani by som to neodporúčal: PAL vozidlá s menšou kapacitou, nie sú NP, nástup prednými dvermi verzus 3 - 4 dvere v MHD...a potom cestujúci PAL by boli riadne zdržaný. z PAL zmizli kĺbaky, hoci na linke do DCA by sa hodili, skôr vidím akútnu potrebu zmeniť ten hlúpy odbavovací systém na PAL!
Reakcia na: draxter #12415:
V podmienkach TN mi vadí aj to, žeby MHD mala mať čísla trojciferné. Nevidím na to dôvod, v Žiline to tak tiež nie je a ani nebude. A TN nie je žiadny podriadený Žiline. V tomto nesúhlasím a číslovanie liniek MHD TN musí ostať samostatné tak, ako je.

Ja preferujem, aby Orechová, Istebník a Bratislavskú ul. prevzala PAD. Je tam neskutočná frekvencia spojov, preto tam by MHD bola naozaj len doplnok. Naopak, vidím priestor, aby linka do Soblahova, či jediný spoj na linke Hrabovka bol daný pod MHD.

Na linke 309 424 je zase ukážka toho, že licencia na túto linku je prímestská, avšak spoje na nej nespĺńajú definíciu prímestskej linky, lebo nespájajú 2 a viac obcí. Reálne totiž ANI JEDEN neprejde obvod Trenčína, a teda by mali byť zaturnusované do MHD. Takto robia MHD konkurenciu a platí ich VÚC (úplne zbytočne). Ale sú tam poznámky o tom, že spoje 7, 10, 13 a 20 pokračujú na iných PAL. A to je potom už niečo iné. Ale zvyšok rozhodne MHD, spoje 3 a 11 rozhodne ako linka 6 a pod.

Na tomto sa musí seriózne začať robiť. Zjednotiť názvy zastávok, určiť základné a doplnkové smery, tarifnú integráciu a číselné značenie PAL (tam je trojcifra na mieste).
Reakcia na: Michal Mazánik #12413:
Presne tak, platí, že obsluha mesta či občan má byť vecou MHD (a preto konečne by toto malo v DCA z pohľadu financovania vyriešené a nech si zavedú MHD, veď dakedy bola veľmi slušná). Naopak, tam kde MHD plní skôr úlohu štatistu a existuje tam prúd PAD, kde kapacita musí zase postačovať pre prevzatie mestskej relácie, nebránim sa tomu ani ja. Ale v TN nehrozí, aby MHD nebola nosnou v smeroch Laugaricio, Juh, Dlhé Hony, Sihoť, Zlatovská, Záblatie, Kubrá, Kubrica. Inde sa dá uvažovať, čo to priniesie.
Reakcia na: theo #12412:
Ako som spomenul, nebránim sa určitej náhrade MHD linkami PAD, avšak bol by som opatrnejší. Skutočne ideálna mi príde Bratislavská, Istebník a Orechové. Ak by prímestská doprava premávala v navrhovaných štandardoch, viem si predstaviť úplné zrušenie obsluhy Bratislavskej ul. MHD a výraznú redukciu MHD v Istebníku (povedzme iba na najviac exponované časy pracovných dní). Jedná sa o oblasti s redším zaľudnením.

Naopak v hustejšie osídlených oblastiach by mala, samozrejme je to len môj názor, hrať prím MHD a pre zmenu môže byť obmedzená prímestská doprava (napríklad v úseku Hasičská - Dlhé Hony - Juh, čím by sa na prímestských linkách ušetrilo nemálo km).

Osobne som zástanca v rámci možností čo najjednoduchšej a najprehľadnejšej siete liniek a ak by na Sihoti niektoré linky zastavovali všade (MHD) a niektoré len niekde (PAD) spôsobilo by to ľuďom slušný chaos. Myslieť na to, že ak idem na Juh, idem na zastávku len nejakých 300 metrov, ale ak idem do Lauga (podľa Vášho návrhu PAD), musím vyraziť skôr, lebo na zastávku to mám povedzme 800 metrov. To by bolo dosť nepraktické...
Reakcia na: Michal Mazánik #12411:
Pri frekvencii 10-15 minút v špičke nevidím príliš veľký priestor na výraznejšie preplnenie spojov. Tiež nie je nevyhnutné, aby takéto spoje v rámci sídlisk (špecificky rozťahanej Sihote) zastavovali na všetkých zastávkach.

Pre porovnanie MHD 4 a PAD 309408 je v takmer identickej časovej polohe 7:26/7:25 medzi Opatovou Majákom a Legionárskou rozdiel 18 minút a 15 minút.

Je pravdou, že bez zachádzky na aut. stanicu, ak je však jej obsluha PAD nevyhnutná, potom treba brať do úvahy, že ide o približne 50 minútovú jazdu z prvej zastávky Dolná Poruba, horný koniec. Pri ceste z Omšenia je dĺžka jazdy porovnateľná s nejednou linkou MHD.

Každopádne, ja o tom rozhodovať nebudem. Ale ak mesto očakáva na príjmovej stránke rozpočtu -10% a v prípade Trenčianskeho kraja ešte viac, potom sa bude sekať hlava-nehlava. Áno, výdavky na dopravnú obslužnosť sú v princípe mandatórne výdavky, ale len v rozsahu, v akom je po nej dopyt a ako napísal napríklad poslanec TSK a primátor Trenčianskych Teplíc na svojom blogu v denníku N: "Kraj môže časť financií ušetriť v prevádzke úradu a v autobusovej doprave. Nebudú však v takej výške, aby sa čo i len približovali k avizovaným výpadkom."
Reakcia na: theo #12410:
Samotný plán dopravnej obslužnosti sa mi pomerne páči, som rád, že rieši aj preklady spojov medzi autobusovými linkami a takisto, že navrhuje väčšie využitie potenciálu železničnej dopravy. Prináša koncepčnosť, ktorá mi v regionálnej doprave chýbala.

Osobne ale nie som veľký zástanca toho, aby linky PAD nahradzovali vo väčšej miere MHD Trenčín. Nahrádzať linku 24 prímestskou dopravou mi príde ako nie dobrý nápad. Rovnako aj vedenie prímestských liniek cez Sihoť. Myslím, že tak exponované úseky, akým je Laugarício a sídliská (teda Juh a Sihoť) by mali byť prioritne obsluhované MHD. V obchodnej zóne by mohla byť zaujímavá zastávka na hlavnej ceste, pre spoje zo smeru/na smer Bánovce, ale určite by som to nebral ako náhradu linky 24.

Potenciál v tom, aby PAD linky nahradili MHD, vidím skôr v MČ Západ (obzvlášť Istebník, Orechové, Bratislavská ul. a možno aj Priemyselný park). Tam mi to príde efektívne a myslím, že na rozdiel od sídlisk a Lauga tam dokáže prímestské doprava ponúknuť lepšiu obsluhu ako MHD. Naopak čo sa týka Soblahova by som bol skôr za integrovanie tejto linky PAD do siete MHD a nie opačne.

Dôvod? PAD má síce podľa návrhu premávať pravidelnejšie a v atraktívnejších časoch, ako teraz, no stále myslím, že sa v rámci obsluhy krajského mesta nedokáže úplne MHD vyrovnať. Ide napríklad aj o usporiadanie prímestských vozidiel, nízky počet dverí, menší počet NP vozidiel, nižšia kapacita vozidiel a úplná absencia kĺbových vozidiel.

Ak by vozidlá na linke napr. TN - Bánovce, mali v úseku po Laugo nahradiť MHD, mohlo by dôjsť k preplňovaniu autobusov a vďaka malému počtu dverí aj k meškaniam. Nehovoriac o tom, že prímestské linky majú väčšiu vzdialenosť medzi zastávkami, ako MHD, čo by zhoršilo dostupnosť dopravy. Ak by naopak linky PAD začali zastavovať "pri každej vŕbe" ako MHD, zrejme by to neocenili cestujúci, ktorí cestujú do vzdialenejších miest/obcí. Potenciál, aby PAD nahradila časť MHD je zaujímavý skôr v menších mestách (Bánovce, Nové Mesto n/V, Púchov), ale nie v Trenčíne.

Zmeniť zobrazenie

Štruktúra
Zoradenie
Počet príspevkov na stranu

Vyhľadávanie v téme

Hľadaný text
Dátum od
Dátum do
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa.
Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou.