Cestujúcich v prešovskej MHD čoskoro odvezú nové autobusy

Vozidlový park čoskoro posilnia 4 kĺbové a 2 štandardné nové, klimatizované autobusy.

V závere apríla došlo k podpísaniu kúpnych zmlúv na dodávku nových autobusov, ktoré výrazne omladia a zatraktívnia mestskú hromadnú dopravu. Vo verejnej súťaži na dodávku 10 kĺbových 18-metrových a 5 štandardných 12-metrových dieselových autobusov zvíťazila česká spoločnosť SOR Libchavy, ktorá už v predchádzajúcich rokoch dodala niekoľko vozidiel do Prešova. S víťazom bola uzavretá rámcová dohoda na dodávky vozidiel na obdobie 48 mesiacov, pričom boli zároveň uzavreté aj kúpne zmluvy. Vďaka dotácii z Integrovaného regionálneho operačného programu budú v najbližších mesiacoch dodané prvé 4 kĺbové a 2 štandardné autobusy.

Vozidlá budú plne nízkopodlažné, samozrejmosťou je klimatizácia priestoru pre cestujúcich a zároveň uzamykateľné bočné okná, moderný informačný systém vrátane LCD monitorov v interiéri, USB nabíjačky na madlách pre nabíjanie telefónov, vybavené taktiež budú označovačmi na cestovné lístky, ktoré už budú predpripravené na platbu kartou priamo vo vozidle. Chýbať nebude ani kamerový systém v interiéri a exteriéri vozidla, ktorý napomôže pri riešení nepríjemných situácií. Nízkoemisný motor triedy Euro 6D bude šetriť životné prostredie v Prešove a okolí. Prvé vozidlá budú taktiež vybavené systémom automatického počítania cestujúcich (APC), ktorý už je inštalovaný aj vo vybraných trolejbusoch a vďaka nemu dokáže dopravca vypracovať presné štatistiky o obsadenosti liniek a spojov.

Záručná doba na vozidlá je 36 mesiacov, resp. 240 000 km podľa toho, čo nastane skôr. Záruka na karosériu je 10 rokov a záruka na povrchovú úpravu (lak) je 7 rokov. Minimálna životnosť vozidiel je 10 rokov.

Cena jedného 12-metrového autobusu SOR NB 12 je 195 000 € bez DPH a cena za 18-metrový autobus SOR NB 18 je 278 000 € bez DPH. Na financovaní prvých šiestich autobusov sa podieľa DPmP, a.s. podielom 5%, zvyšných 95% pokryje Operačný program IROP.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Petto #5:
Môžeme chodiť aj pešo s holými riťami alebo na zhnitých Karosách, stačí si vybrať 🙂
Dobry kauf pre Presov, dostat smradobusy za 5% ceny.
Reakcia na: Dispecer #3:
Štandardy IDS Východ sa ešte len teraz pripomienkujú, o čom isto vieš, takže dokonalá zhoda to zrejme nebude. Ale nemalo by tam byť nič také sporné. Špecifikácia je prílohou kúpnych zmlúv na webe podniku.
Reakcia na: Jur@j #2:
Bude to "IDS Východ ready"?
Reakcia na: rexino #1:
Nový začiatok, no zároveň špecifikácia v zmysle želaní UVO, kde si môžeš definovať akurát tak počet 🙂 Kuk na položku 25 https://presov.digitalnemesto.sk/DmApi/fileDownloadDZ/47e0e455-d30c-49cd-adfa-56096c6499bc
Tie nové označovače na lístky je oficiálny začiatok nových označovačov podľa špecifikácie DPMP, alebo len nový freestyle, kde si dopravca v obstarávani nemôže špecifikovať elektroniku a s novým autobusom tu budú nové stroje? 😁