Hybridný autobus Iveco Urbanway sa zaradil do premávky

DPMPB má zatiaľ jedno takéto vozidlo.

Od 8. apríla 2021 je na linky považskobystrickej MHD nasadzovaný nový nízkopodlažný 12-metrový autobus Iveco Urbanway 12M Hybrid High Value. Pôvodne prezentačné vozidlo vyrobené v roku 2019 zakúpil Dopravný podnik mesta Považská Bystrica. Prepravná kapacita 12-metrového trojdverového autobusu je 85 cestujúcich, z toho 29 sediacich. Interiér vozidla je podľa potreby plne klimatizovaný, cestujúcim sú k dispozícii aj nabíjacie USB zásuvky, v ktorých si môžu dobiť svoje elektronické zariadenia.

Vozidlo Iveco Urbanway 12M Hybrid High Value je vybavené sériovým hybridným systémom firmy BAE Systems. Autobus je poháňaný sériovým elektromotorom s trvalým výkonom 120 kW, ktorý získava elektrickú energiu z generátora, alebo z EDLC ultrakondenzátorov umiestnených na streche vozidla. Plne elektrický režim (Arrive&Go) s vypnutým generátorom a spaľovacím motorom sa využíva pri zastavovaní vozidla a jeho rozjazde do rýchlosti 20 km/h. V tomto režime vozidlo neprodukuje žiadne škodlivé emisie. Po vyčerpaní energie z ultrakondenzátorov vyrába elektrickú energiu generátor poháňaný naftovým motorom Iveco Tector 7 s výkonom 210 kW. V pohonnom systéme sa nenachádza prevodovka. Nabíjanie ultrakondenzátorov je riešené rekuperáciou pri spomaľovaní vozidla. Výhodou takéhoto pohonu je nižšia spotreba paliva približne o 30 % v porovnaní so štandardnými naftovými vozidlami, rovnako vozidlo produkuje menej emisí CO2.

V najbližšom čase by mal byť vozidlový park považskobystrickej MHD obnovený ďalšími piatimi novými 12-metrovými autobusmi, tentokrát však s klasickým naftovým motorom. V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na ich dodávateľa. Termín na predkladanie ponúk je po viacerých predĺženiach v súčasnosti stanovený na 20.4.2021.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Vedel by mi prosím niekto objasniť ten hybridný pohon? V karte má písané 200kW, to je nejaká iná hodnota než trvalý výkon elektromotora 120kW tuto v článku?
Veľa šťastia,snáď nebude viacej na dielni ,ako tie žilinské hybridy.