Koniec kĺbových autobusov v Považskej Bystrici

"Harmoniky" sa z považskobystrickej MHD vytratia po niekoľkých desaťročiach.

V piatok 27. septembra 2019 bude do premávky na linkách považskobystrickej MHD posledný raz zaradený kĺbový autobus Karosa B 961E #PB-833AZ. Ide zároveň o poslednú prevádzkovanú "harmoniku" v MHD Považská Bystrica. 

Veľkokapacitné kĺbové autobusy patrili ku koloritu Považskej Bystrice niekoľko posledných desaťročí. Najskôr to boli legendárne maďarské Ikarusy 280, ktoré v závere 80. rokov 20. storočia doplnili dva autobusy Karosa C 744, z nich však jeden krátko po dodaní zničil požiar. Kĺbové autobusy Ikarus 280 a Karosa C 744 premávali v Považskej Bystrici pod taktovkou ČSAD Trenčín, neskôr SAD Trenčín do leta 2006, kedy prevádzkovanie liniek MHD v Považskej Bystrici prevzal dopravný podnik Mestská dopravná spoločnosť.

Éra kĺbových autobusov však pokračovala naďalej, keďže Mestská dopravná spoločnosť zakúpila aj šesť kĺbových autobusov Karosa B 961E. Krátky čas sa popri nich využívala ako záložné vozidlo aj jedna zmodernizovaná Karosa C 744. Vyraďovanie "harmoník" Karosa B 961E začalo v máji 2018 a pokračovalo v lete 2019, kedy zostal v prevádzke už len jediný kĺbový autobus. Obnova vozidlového parku sa v súčasnosti realizuje už len vozidlami menšej dĺžky. Plánovaný nákup kĺbových autobusov Iveco Urbanway 18M sa po reorganizácii považskobystrickej MHD v marci tohto roka už nezrealizoval.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.