Nitra bude mať prvé sériovo vyrobené autobusy SOR NS 18 diesel

Nové autobusy pre nitriansku MHD postupne prichádzajú do Nitry.

S príchodom nového dopravcu na linkách nitrianskej MHD sa od 1. januára 2022 kompletne vymení aj vozidlový park autobusov. Dopravca Transdev zaradí do premávky vyše 80 úplne nových autobusov troch dĺžkových kategórií - midi (9,5-metrové), štandardné (12-metrové) a kĺbové (18-metrové) vozidlá. Okrem autobusov, ktoré už cestujúci v Nitre poznajú dlhé roky (SOR BN 9.5, SOR NB 12 City a SOR NB 18 City), budú vo vozidlovom parku aj nové typy autobusov, ktoré ešte v Nitre nejazdili. Pôjde o novú generáciu nízkopodlažných autobusov výrobcu SOR Libchavy, konkrétne SOR NS 12 a SOR NS 18 v dieselovej verzii.

Kým autobusy SOR NS 12 diesel sa sériovo vyrábajú od roku 2019 (v elektrickej verzii od roku 2017), kĺbová verzia NS 18 diesel sa doteraz ešte sériovo nevyrábala. V roku 2018 bol vyrobený prvý prototyp autobusu SOR NS 18 diesel a po vyrobení druhého kusu v roku 2021, ktorý sa aktuálne testuje v pražskom dopravnom podniku, sa v tomto roku začala aj sériová výroba, pričom prvé sériové vozidlá budú dodané práve do Nitry. Podobná situácia nastala aj s ich predchodcom, kĺbovým autobusom SOR NB 18 City, ktorého prvé sériové vozidlá zakúpila v roku 2009 vtedajšia Veolia Transport Nitra pre nitriansku MHD.

Všetky autobusy by mal výrobca dodať do polovice decembra tohto roka. Nové autobusy budú v jednotnej modrej farbe.

Novinkou v Nitre bude aj očíslovanie autobusov podnikovými číslami, podobne ako je to bežné v mestských dopravných podnikoch. Číselné rady autobusov budú nasledovné:

  • SOR BN 9.5: od čísla 101 vyššie,
  • SOR NB 12 City: od čísla 201 vyššie,
  • SOR NS 12 diesel: od čísla 251 vyššie,
  • SOR NB 18 City: od čísla 301 vyššie,
  • SOR NS 18 diesel: od čísla 351 vyššie.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.