K 16.8.1999 mali, ako som sa prednedávnom dozvedel byť tieto zmeny:
L9, ktorá jazdila LÚ - Wilsonovo nábr. sa mala rozšíriť o trasu cez Metodovu a Chrenovú.
L25, ktorá jazdila Kmeťova - Šindolka sa mala v koncovom úseku odkloniť na LÚ.
Takto by bol chaos oveľa menší, lenže skupina zoborských "separatistov" si politicky vydupala, že po Kláštorskej musí chodiť L9 ako dovtedy a tak si celkom nezmyselne linky 9 a 25 vzájomne vymenili čísla. Neuveriteľný hazard s orientovaním sa cestujúcej verejnosti!
- Dubíkova v novom CP padne tak či onak. Ja mám síce veľmi silné sociálne cítenie, ale voziť päť ľudí za deň kvôli smiešnym nejakým 400 metrom, ktoré by takto museli prejsť peši, je zvrhlosť.
- ako najjednoduchšia náhrada celej L18 sa skutočne javí zachádzanie L8 na Kynek. Mám však trochu obavy z toho, či to nepovedie k vzburám cestujúcej verejnosti, ktorá na ceste od VÚŽV podnikne nútenú exkurziu nielen k Metru, ale aj na Kynek. A ak sa zavedú aj zachádzky k Air Liquidu, ktoré sú celkom reálne, bude to dosť šialená linka potom...
- nie som si celkom istý, či zachádzky na Kynek budú vynucovať ďalší voz na L8. Mne sa zdá, že obeh 8/30 je pomerne voľný a tri minúty na zachádzku v jednom smere by takú šarapatu nespravili. Ale ešte som to nejako neskúmal, takže možno bude aj po Tvojom.
Si už konečne spakuj veci a odsťahuj sa do tej Bratislavy, keď z nej chceš všetko mechanicky kopírovať bez ohľadu na to, či to je dobré alebo zlé, či to má alebo nemá význam. Nikomu v Nitre chýbať nebudeš a v Bratislave sa stratíš.
a čo takto-1.Dubíkovú zrušiť a na Kynek zaviesť stálo 8-čku
2.Vytvoriť nový turnus-8/5ds-namiesto súčasnej zbytočnej 18/1ds,na vykrytie časovej straty kvoli zachádzke na Kynek,pričom by tá 8/5 nemusela byť miešaná,robila by iba 8-čku.
3.Tá 8/5 iba z toho titulu,aby sa vykrylo navýšenie jazdnej doby pre zachádzku na Kynek,lebo to by iste trhlo intervaly
4.Namiesto 18-ky zriadiť napr,Z/3,aby sa zmiernili prieťahy z 24,24/1/2 a tak podobne v núdzi,veď to poznáš
. . . Tolko skromný návrh . . . porúčam sa . . . ?
Velmi dobre a zretelne si pamätám na 16.8.1999,hoci sa so znaèným predstihom avizovali najmä èíselné zmeny linkovania,v živej pamäti mám ako ráno prišla pred Tesco 9-tka a ku predným dverám prirazila poèetná skupina èiperných penzistov a fialovlasých babièiek a jeden z nich,taký samozvaný hovorca tejto gardy,zisťoval smer klasickým spôsobom-Vy idete tak jak chodila doèilku 25 ka?A to sa pýtal aj v 1-ke a tak podobne.17-ka bola úplným èíselným šokom.Takže moja otázka-snáï by si nechcel spôsobiť ujmy na zdraví niekomu?Myslím,že práve dôchodci by mali z toho najväèšie šoky.Okrem toho už teraz sa niekedy musím spamätať,keï niekto nastúpi a na zastávke Hviezdoslavova II.sa opýta,èi idem aj do Nitry a podobné iné záležitosti.Radšej to nemiešajme,myslím si ?
a) Myslím, že na zmeny si skôr zvykajú mladí ako starí. Dôchodcovia by si na nové číslovanie zvykli najmenej.
b) Všetky linky na Klokočinu značiť ako "2x"? Lenže okrem dnešnej L24 všetky linky obsluhjú okrem Klokočiny rovnakou mierou aj iné mestské časti. Ako sa budú označovať tie? Alebo z toho bude taký holubník ako v Bratislave, že do Lamača musia jazdiť linky začínajúce na "3" a predsa tam jazdí linka 63, že do Devínskej Novej Vsi majú jazdiť len linky na "2" a predsa tam ide aj linka 92, že do oblasti Trnávky a Ružinova by mali mať linky číslo "6" a predsa tam jazdí aj linka 39...? Skrátka diametrálne linky (niečo - centrum - niečo) sú problém, ktorý narúša systém. A ak systém nemá byť všeobecne platný, tak prečo ho zavádzať.
c) Bratislavčania si možno zvykli na trasy. Kto však povedal, že si zvykli na obrovské prečíslovanie liniek z rokov 1997-2000? Kým pred desiatimi rokmi sa cudzinci museli pýtať na linky miestnych, dnes sa v systéme MHD neorientujú ani cudzinci, ale už ani domáci. Mnohí Bratislavčania sa dodnes z prečíslovania liniek, ktoré desiatky rokov jazdili pod svojimi číslami, nespamätali a s istotou poznajú už len tú svoju linku, ktorú používajú denne.
d) Príklad zámeny čísel nitrianskej L9 a 25 je hodne zlý. Hovoríš, že ľudia si zvykli. Ja naopak konštatujem, že sa aj po ôsmich rokoch od prečíslovania ešte stratávam s ľuďmi, ktorí si myslia, že L9 chodí na Wilsonovo nábrežie.
ku čipovým kartám: výrobcom udávaná životnosť BČK je 100tis. operácií, čo je cca. 3 roky. Avšak karta môže "odísť" kedykoľvek... Preto sa udáva životnosť karty 3 roky. Niektorí dodávatelia systémov pracujúcich na systéme bezkontaktných čipových kariet od Philipsu dávajú možnosť neskôr (pri dobrej funkčnosti kariet) aj na viac ako 3 roky na požiadavku zákazníka - dopravcu. Niekde je to ale striktne dané iba na 3 roky.
Toto je rovnaké ako v banke, tam ti tiež po 3 rokoch zneplatnia kartu, hoci funguje spoľahlivo a vydajú ti novú. A taktiež ti ju vezmú, hoc platíš ročné poplatky....
dovolím si liezť do kapusty a odpovedať: pri nákupe nových busov si to môžeš dať namontovať výrobcom, ale častokrát býva táto montáž zaúčtovaná v cene vybavovacieho systému spolu s prirážkou výrobcu autobusov. Veľa dopravcov tento fakt rieši tak, že si vybavovací systém kúpi priamo od výrobcu, samostatne autobus a spolu to dá dokopy u seba na dvore.
Samozrejme autobus si kúpi aj s príslušnými držiakmi (to nie je taká obrovská položka)....
S tym bodom 6 nesuhlasim,ludia si zvyknu tak ako si zvykli ze 25 uz nejazdi na Kmetovu ul. vid. prikl. BA- Petržalka ludia frflali na new system max 2 mesiace a zvykli si cestovat novymi linkami a trasami ... Vzdy ak sa nieco zmeni ludia frflu, ale rychlo si zvyknu ak niekto pouziva MHD denne tak ako ja a minie mesacne 1000sk na cestovne. Numerickym precislovanim by sa ulahcila pamät hlavne starsich ludi ktory by si lahko zvykli nato ze napr. vsetky linky 20-29 jazdia na Klokocinu.
Co sa tyka skracovania tiez sa ti to nepaci ak predlzim trasu tak tiez sa ti to nepaci tak zrusime celu MHD a povieme primatorovy ze musi nakupit kone a konske vozy a ludia sa budu vozit ako seno...
Pre väčšinu kategórií cestujúcich je výhoda používania EZĆK v podoobe finančnej úspory. Dôchodcovia nad 70 rokov a ZŤP musia oceniť len pohodlie v podobe možnosti nástupu ľubovoľnými dverami, že nemusia zakaždým hľadať drobné, že na nich neprší, keď stoja v rade na lístok pri predných dverách...
Prečo je to tak? Ide o samotnú povahu tejto časti tarify. Dôchodcovia nad 70 a ZŤP totiž podľa tarify NEPLATIA cestovné. To, čo oni platia je iba evidenčný cestovný lístok. A zľava z evidenčného cestovného lístka nie je definovaná, evidenčné je jednoducho fixné.
"Múdro" uvažujúci dopravca s týmto nemá nič, pretože ako som osvetlil v príspevkoch nižšie, dopravca cenový výmer neovplyvňuje, resp. len veľmi málo. Preto aj otázku, či na evidenciu stačí koruna alebo dve treba adresovať svojmu poslancovi. Dopraca cenu bez schválenia Mestom znížiť nesmie.
Re #4476 Dušan: Manipulačný poplatok za dobitie EZČK nie je pre pokladníčku.
Re #4478 konak3: Keď si kupuješ novú kartu, tak máš na bločku uvedené, že 20 Sk platíš manipulačný poplatok a 180 Sk za kartu. Je to jednoducho cena karty, doslova "toho predmetu čo držíš v ruke". Kartu si kúpiš a preto sa platba za ňu nevracia. Zálohou je naopak dobitie kreditu a o jeho vrátenie môžeš kedykoľvek bez udania dôvodu na reklačnom oddelení SAD požiadať. Novú čipovú kartu budeš potrebovať pravdepodobne preto, že starej sa končí platnosť. Platnosť jednej karty je dopravcom obmedzená na tri roky.
Re #4481 Dušan: Prečo karta len na tri roky? Nemá zmysel sa vykrúcať, z veľkej časti ide o biznis. Ale popravde, prax ukázala, že okolo tých troch rokov sa tie karty kazia už častejšie, takže aj keby také obmedzenie nebolo, veľká časť cestujúcich by pravdepodobne prišlo karty krátko po tomto termíne reklamovať sama.
Opätovný predaj starých kariet je samozrejme blbosť. Za 200 Sk dostaneš vždy novú, nikým predtým nepoužitú kartu.
Re #4484 M: Asi Ťa sklamem, ale určite nejde o zmeny takého rozsahu ako 4.7.2005. Ide o doladenie, menšie zmeny na väčšine liniek. Linky č. 28 a 32 budú zlúčené do jednej, na tejto a ďalších linkách budú garantované bezbariérové spoje. Ďalšie zmeny v trasách zatiaľ nepredpokladám. Akurát dumám na L18, čo s ňou. Dubíkova ul. skončí nadobro, to je skrátka vozenie vzduchu. O Kyneku sa v týchto dňoch rozhodujem, či L18 umrie a na Kynek bude zachádzať L8 (tiež nie najšťastnejšie) alebo to tá linka ešte potiahne.
Skrátka sú to také zmeny, ktorých potrebu priniesla prax z doterajšej platnosti CP z roku 2005.
Rozčuľuje to mňa ako grafikonistu, rozčuľuje to mojich vedúcich, rozčuľuje to vodičov, rozčuľuje to cestujúcich, kritické hlasy sa ozývajú aj z radov poslancov. Súhlasím, najvyšší čas s tým niečo robiť. Žiaľ, organizačnou zmenou to nejde spraviť, chce to investície do označovačov papierových CL, do predtlače CL, či nebodaj do kúpy, inštalácie a najmä udržiavania automatov na ich predaj. Teda chce to najmä politickú odvahu prevziať zodpovednosť a ísť do nových nákladov s presvedčením, že sa ekomicky alebo inak vrátia.
Re #4472 Dušan: A prečo by sa súčasný systém mal rušiť? Predpredaj jednorazových CL, elektronická peňaženka i časové predplatné lístky môžu ísť spolu. Príkladov v okolitých mestách je dosť.
Za vystavenie karty platíš manipulačný poplatok len 20 Sk, zvyšok je reálna cena karty. Neviem o meste, kde by rozdávali karty cestujúcim zadarmo. Samozrejme možné to je, len sa musí prihlásiť niekto, kto to zaplatí zo svojho.
Manipulačný poplatok za dobitie kreditu mal za účel motivovať ľudí, aby dobíjali menej často a po väčších sumách (menší nápor na obchodné miesta). Naše pokladníčky by vedeli veľa hovoriť o zákazníkoch, ktorí robia na Tržnici "vietor" za to, že aký dlhý rad vystáli a pritom sami sú tam stálymi hosťami nezriedka aj dvakrát do týždňa s dobíjaním za 100 Sk.
Ale v tomto s Tebou súhlasím, že dnes sú v móde skôr pozitívne motivačné prvky ako negatívne. To jest napr. tým čo si dobíjú za menej ako 500 Sk neúčtovať nič a tým, čo dobijú viac, pridať na kredite čosi navyše.
Príklad s chlebom podľa mňa nie je dobrý. Ak si ho kúpiš za 30 kurún, tak Ti neúčtujú nič viac. Veď aj keď si zaplatíš lístok za 16 Sk, tak Ti neúčtujú nič viac. Na obchodnom mieste platíš päť korún za to, že pri každej ďalšej jazde budeš mať cestu o štyri koruny lacnejšiu. To znamená, že už pri druhej jazde máš ten manipulačný poplatok splatený a začínaš šetriť.
Správny príklad by bol napr. taký, že v potravinách zaplatíš 5 Sk navyše a najbližších 50-krát Ti ho predajú nie za 30 Sk, ale za 25 Sk.
Jasné, asi neváhaj a kúp mi ho. Pri najbližšom stretnutí ho prevezmem a zaplatím.
Re #4470 vjMTV: Reagujem podľa bodov:
1. Ako som nespočetne veľakrát vysvetľoval, "tarifodarcom" je Mesto Nitra, nie dopravca. Dobre si spomínam na rozhorčenie a šok, ktoré všetci na SAD prežívali, keď sa v roku 2004 zdvihlo cestovné z už tak vysokých 14 na 16 Sk, pozavádzali sa 2-korunové lístky pre dôchodcov a ZŤP atď. Ale odhlasovalo to Mesto a jeho vtedajšie vedenie bolo v mnohých otázkach ohľadne MHD... ako by som to povedal... ehm... konzervatívne.
Nechcem do diskusie o doprave ťahať politiku, ale po dlhom čase teraz skutočne verím, že čo nevidieť sa vrátia na scénu neobmedzené predplatné cestovné lístky. Potom sa skutočne bude národ voziť do bezvedomia.
Pre pásmové tarifné členenie nevidím v tejto dobe žiadne opodstatnenie. Zastávam názor, že územie mesta MUSÍ byť jedno tarifné pásmo, inak pôjde o diskrimináciu.
V nitrianskych pomeroch by malo zmysel do drahšieho tarifného pásma zaradiť jedine obce obsluhované MAD. V tomto prípade však tiež nevidím akútnu potrebu takéhoto kroku, nakoľko:
a., obce za linky MAD platia a pokiaľ platia, tak prečo dvíhať cestovné ich obyvateľom
b., cena cestovného je dosť vysoká aj v meste a už teraz je paradox, že prímestskou dopravou sa človek v obvode MAD odvezie lacnejšie, tak prečo tento extrém ešte zviditeľňovať...
2. Vo všeobecnosti plne s Tebou súhlasím, avšak nezhodneme sa na tom, čo sú smery, kde je najviac cestujúcich. Lebo na tomto fóre sme boli svedkom viacerých Tvojich návrhov na zmeny a nemôžem si nepamätať, že tam, kde sa aj dnes ľudia tlačia si sekal dopravu na polovicu, a tam kde vozíme vzduch si dopravu posilňoval.
Doprava k MAXu je dedičstvom. Samotný MAX sa NIKDY o dopravu svojich zákazníkov autobusmi nezaujímal a dodnes nemá ani len chodník od najbližšej zastávky k vchodu svojho OC. Som si vedomý toho, že v počet cestujúcich do tejto oblasti bude rásť a preto sa to bude riešiť priebežne. Kvôli MAXu sa rozhodne zmena CP robiť nebude. Doprava je tam totiž zatiaľ postačujúca, nehovorím, že dokonalá, ale autobusov tam chodí pomerne dosť (L6, 13, 25, 30).
3. Častejší interval áno, kratšie trasy nie. To skôr liniek ako takých menej, ale neviem prečo by sa trasy liniek skracovať. Rozhodne ekonomickejšie sú trasy liniek dlhšie.
4. Súhlasím, z veľkej časti súvisí s bodom 3.
5. Súhlasím.
6. Využívam neformálnosť fóra, aby som si nemusel klásť servitku pred ústa - ABSOLÚTNA BLBOSŤ. Je to tá najväčšia facka, ktorú môžeme cestujúcim uštedriť a ja nemám dôvod ich dráždiť, aby hľadali iné formy dopravy ako MAD. Ak roky rokúce ide do Lužianok L21, nevidím dôvod prečo by sa mala prečíslovať "len tak" bez príčiny.
1. Metodovu ul. na Zobore obsluhujú naozaj dve linky. Z toho jedine L26 je skutočne priama obslužná linka s najpriamejším dostupom do centra mesta. L25 je doplnková tangenciálna linka, ktorá spája špecifické ciele, a síce nemocnicu, chrenovskú polikliniku a liečebný ústav na Zobore. Aj keď obe Metodovu ul. obsluhujú, nepovažoval by som ich za zbytočný súbeh, nakoľko obe majú celkom odlišnú funkciu. Napriek tomu sú vo vzťahu centrum - Zobor vzájomne koordinované. Ja osobne by som tu asi nemenil nič, každá by chýbala.
2. Trasa L28 a 32 je z veľkej časti totožná, a v tomto prípade sa už dvojica linka naozaj bije. Ich trasy napriek tomu, že sú podobné, sa veľmi ťažko koordinujú, čo potom aj tak vyzerá. Neviem ako dlho čítaš toto fórum, už dávnejšie som spomínal, že tieto linky budú zlúčené do jedinej linky, pravdepodobne s trasou Viničky - Gorazdova.
3. Vzťah L12 a 14 si podľa mňa nevysvetľuješ celkom správne. Dvojnásobok spojov z Krškán do Chrenovej oproti Klokočine nie je žiadna podpora tohto smeru. Lenže L12 a 14 okrem spojenia Krškany - Chrenová zabezpečujú spojenie Chrenovej aj so samotným centrom mesta a železničnou stanicou. Pre Klokočinu toto spojenie zabezpečuje napr. L24.
Klokočina naproti tomu sa do Krškán prepravuje najkratšou možnou trasou, cez Čermáň, ktorá umožňuje vyhnúť sa centru. V čase mimo špičky, keď počet cestujúcich na ťahu Klokočina - Krškany je výrazne oslabený, spojenie zabezpečuje L34 cez mesto, ktorá sa zaplní aj cestujúcimi z oboch strán, ktorí idú len do centra.
Podľa mňa ide o najlogickejšie a najekonomickejšie možné riešenie. Alebo by sme v rámci Tvojich úvah mali povedzme L14 skrátiť do trasy Gorazdova - Žel. stanica a polovicu dnešných spojov L24 preznačiť na L34 a poslať až do Krškán z Klokočiny cez centrum? Nebude to potom v špičke zbytočná duplicita vzťahu Klokočina - Krškany (22 vs. 34)? Lebo 22-ku zrušíme asi ťažko, je to veľmi dobrá a logická linka.
4. L3 je vlastne skráteným variantom L27. Tu nejde o duplicitu, len o spôsob zápisu existujúceho stavu. Buď môžeme prevádzkovať tieto dve linky alebo L3 "akože" zrušíme a jej spoje prifaríme do L27 a budú mať v CP poznámku "ide len po Hrnčiarovce". Mimochodom, toto som pri zmenách 4.7.2005 aj pôvodne chcel spraviť, ale nejako z toho potom zišlo.
5. Spojenie Chrenová - Žel. stanica je husté najmä v pracovných dňoch (počas školského roka v špičke každých 8, v sedle každých 20 min.), cez víkend je to biednejšie. Tu už ide čisto o logiku organizácie dopravy, či cez víkend dáme spoj raz za hodinu všade alebo povedzme každých 12 min. na stanicu, ale všetci ostatní si prestúpia.
Netvrdím, že prestupovanie je tragédia, ale do určitej miery to demotivačný prvok voči používaniu MHD je. Každý z ľudskej prirodzenosti sa vezie radšej priamo. A riziko prestupovania sa zvyšuje spolu so znižovaním veľkosti mesta. Lebo vo veľkých mestách konkuruje MHD-čke IAD, v menších zase pešia chôdza. Nitra je svojou veľkosťou akurát tak na pomedzí. Nerád by som bol, aby si zrušenie niektorých priamych spojení cestujúci nevysvetlili ako návrh na pešiu dochádzku.
V tomto smere skôr občas rozmýšľam nad riešením v podobe silnej linky Klokočina - stanica - Chrenová, ktorá by jednou ranou riešila tri vzťahy a napr. aj cez víkend by napr. mohla jazdiť ešte stále v prijateľnom intervale a L28 ani 32 by jazdiť nemuseli.
Vladimír
Prečo je to tak? Ide o samotnú povahu tejto časti tarify. Dôchodcovia nad 70 a ZŤP totiž podľa tarify NEPLATIA cestovné. To, čo oni platia je iba evidenčný cestovný lístok. A zľava z evidenčného cestovného lístka nie je definovaná, evidenčné je jednoducho fixné.
"Múdro" uvažujúci dopravca s týmto nemá nič, pretože ako som osvetlil v príspevkoch nižšie, dopravca cenový výmer neovplyvňuje, resp. len veľmi málo. Preto aj otázku, či na evidenciu stačí koruna alebo dve treba adresovať svojmu poslancovi. Dopraca cenu bez schválenia Mestom znížiť nesmie.
Re #4476 Dušan: Manipulačný poplatok za dobitie EZČK nie je pre pokladníčku.
Re #4478 konak3: Keď si kupuješ novú kartu, tak máš na bločku uvedené, že 20 Sk platíš manipulačný poplatok a 180 Sk za kartu. Je to jednoducho cena karty, doslova "toho predmetu čo držíš v ruke". Kartu si kúpiš a preto sa platba za ňu nevracia. Zálohou je naopak dobitie kreditu a o jeho vrátenie môžeš kedykoľvek bez udania dôvodu na reklačnom oddelení SAD požiadať. Novú čipovú kartu budeš potrebovať pravdepodobne preto, že starej sa končí platnosť. Platnosť jednej karty je dopravcom obmedzená na tri roky.
Re #4481 Dušan: Prečo karta len na tri roky? Nemá zmysel sa vykrúcať, z veľkej časti ide o biznis. Ale popravde, prax ukázala, že okolo tých troch rokov sa tie karty kazia už častejšie, takže aj keby také obmedzenie nebolo, veľká časť cestujúcich by pravdepodobne prišlo karty krátko po tomto termíne reklamovať sama.
Opätovný predaj starých kariet je samozrejme blbosť. Za 200 Sk dostaneš vždy novú, nikým predtým nepoužitú kartu.
Re #4484 M: Asi Ťa sklamem, ale určite nejde o zmeny takého rozsahu ako 4.7.2005. Ide o doladenie, menšie zmeny na väčšine liniek. Linky č. 28 a 32 budú zlúčené do jednej, na tejto a ďalších linkách budú garantované bezbariérové spoje. Ďalšie zmeny v trasách zatiaľ nepredpokladám. Akurát dumám na L18, čo s ňou. Dubíkova ul. skončí nadobro, to je skrátka vozenie vzduchu. O Kyneku sa v týchto dňoch rozhodujem, či L18 umrie a na Kynek bude zachádzať L8 (tiež nie najšťastnejšie) alebo to tá linka ešte potiahne.
Skrátka sú to také zmeny, ktorých potrebu priniesla prax z doterajšej platnosti CP z roku 2005.