Reply on: Sarko #3967:
Juhoslovanská ulica sa vzťahuje na pôvodnú Juhosláviu, ktorá existovala od konca 20. do začiatku 90. rokov 20. storočia.Re #3968 Sarko: Rovnako ako včera, tak aj dnes som pozeral po košických busoch a ich eurovlajkách. Nestačil som krútiť hlavou...
Re #3975 Dopravák: V čase, keď sem pridám nejaký odkaz, je vždy funkčný (aspoň sa snažím). Stránky Košického Večera stále bežia, takže nerozumeim, skús byť konkrétnejší.
KVKV
1/Okrem triedy je (bol) v Košiciach aj iný typ ulice -Okružná (körút...Ringstrasse) -Kuzmányho,Štúrova,Hviezdoslavova. Možno že ešte niekde je stará tabula.
2/Nám. osloboditelov dostalo svoju dopravnú podobu a vedenie električkových tratí práve za Horthyho. Do tej doby neupravená plocha - drevný trh (vlečková spojka viedla krížom zhruba od vzp k lekárni). Za Maďarov bola plocha vydláždená, postavená fontána a za ňou socha Horthyho na koni. Podstavec (slúžiaci ako strojovňa) tam je dodnes. Námestie malo povodne názov Alžbetine (Erzsibet tér), po prestavbe dostalo názov Horthy Miklós tér. Je ale zaujímavé, že už v tej dobe padol návrh na názov Felszabadulás tér ,čo je námestie osloboditelov.
Horthyho osobnosť by som smelo dal do paralely s Tisom. Ideológiou a formou politiky sa v ničom nelíšili.
Dejinným faktom je, že za posledných sto rokov bol Horthy v Košiciach jediným "dobyvatelom-osloboditelom" ktorého spontánne vítali davy s kvetinami.
(Košice majú takú smolu, že ich stále niekto chce bez pozvania oslobodzovať...)